• Aktuality

Aktuality


Na farmacii v Hradci řeší racionalitu předepisování léků pro seniory

Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové se stala jednou z významných výzkumných institucí zapojených do projektu EUROAGEISM H2020 financovaném EU.

16. srpna 2018


O Janu Palachovi s historikem Petrem Blažkem

V souvislosti s výročím sedmdesátých Palachových narozenin jsme požadali Petra Blažka o krátký rozhovor. V němž jsme se dozvěděli řadu méně známých skutečností, jako např. o Palachově zálibě ve zbraních, touze stát se hrdinou již od dětství, plánu k obsazení Českého rozhlasu či o úvahách o zastřelení sovětského vojáka.

11. srpna 2018


Přes evoluci ptačích genů k odolnosti vůči infekčním chorobám

Volně žijící ptáci se stali modelem pro studium ptačí imunity. Dlouhodobě se výzkumu věnuje tým Michala Vinklera z Přírodovědecké fakulty UK. Má za sebou dvě zajímavé studie publikované v prestižních vědeckých časopisech.

7. srpna 2018


Vyfoť se, označ, připoj na eduroam, pošli a vyhraj!

Až do 30. září se můžeš zapojit do akce LÉTO S EDUROAM. Vyfoť se kdekoliv po světě, kde se připojíš na eduroam a máš šanci na získání fitness hodinek!

2. srpna 2018


U Apolináře mají nové „porodní báby“

Porodní báby, ženy babící, položné, báby pukořezné… I tak byly označovány předchůdkyně dnešních porodních asistentek. Obor porodní asistentka před třemi lety otevřela 1. lékařská fakulta jako jediná státní vysoká škola v Praze. V těchto dnech studium absolvovalo prvních sedmnáct studentek. Diplomy převzaly v porodnici „U Apolináře“.

25. července 2018


Nový přístroj umožní komplexní léčbu pacientů s nádorem mozku

Neurochirurgická a neuroonkologická klinika 1. LF UK a Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní nemocnice Praha získají nového pomocníka. O nákupu přístroje před pár dny rozhodlo Ministerstvo zdravotnictví.

23. července 2018


Mezinárodní lingvistická olympiáda poprvé v Praze

Filozofická fakulta UK a Matematicko-fyzikální fakulta UK jsou organizátory šestnáctého ročníku Mezinárodní lingvistické olympiády (International Linguistic Olympiad, IOL). Vědecká soutěž pro středoškoláky z celého světa se uskuteční poprvé v Praze, a to od 26. do 30. července v kampusu České zemědělské univerzity v pražském Suchdole.

20. července 2018


Řasy mají geny umožňující rostlinám kolonizovat souš

Výstup rostlin z vody na souš byl pro vývoj planety a života na ní zcela zásadní. Rostliny, které se následně během milionů let proměnily do stovek tisíc druhů a nejrůznějších ekologických typů, prakticky stále ovlivňují děje v biosféře. Proto se kolonizací souše vědci velice intenzivně zabývají. K rozluštění genomu sladkovodní řasy teď přispěli i vědci z Přírodovědecké fakulty UK Parožnatka má podle nich řadu podobností se suchozemskými rostlinami.

18. července 2018
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


Jak k nám