• Napsali o nás

Napsali o nás

UK rasistu z Ku-klux-klanu zakázala, neonacisté ho zvou jinam

22.4.2009, rubrika: Zpravodajství, strana: 4, autor: Marek Přibil

Univerzita Karlova (UK) zakázala vystoupení bývalého zakladatele a vůdce jedné z poboček Ku-klux-klanu, rasisty a popírače holocaustu Davida Dukea. Ten koncem týdne na pozvání zdejších neonacistů navštíví Česko.

Ale Duke před českými studenty nakonec zřejmě vystoupí. Na jiném místě, které v Praze zajišťuje posluchač Fakulty sociálních věd UK Filip Vávra.

Z vyjádření mluvčího BIS Jana Šubrta Právu vyplývá, že BIS bude akci bedlivě monitorovat. Návštěva rasisty se nelíbí ministru vnitra Ivanu Langrovi (ODS).

„Důrazně varuji, že české zákony platí i pro cizince. Zároveň nevěřím tomu, že by tomuto člověku lidé u nás popřávali příliš sluchu,“ nechal se slyšet Langer.


BIS: Jsme vždy velmi pozorní


Devětapadesátiletý Američan Duke, fenomén americké bílé pravice, má koncem týdne dorazit do hlavního města nejen na pozvání Vávry, jenž je spojován s neonacistickým Národním odporem, ale i dalších tuzemských neonacistů.

Vávra včera Právu sdělil, že i přes zákaz ze strany vedení univerzity Duke v pátek před studenty vystoupí. Údajně pro jejich velký zájem. „Setkání určitě proběhne. Na místě, které zajišťuji a zajistím,“ dodal student.

Mluvčí BIS Šubert k tomu Právu řekl: „Mohu ujistit, že v případě, kdy k nám přijíždí osoba, u které existuje potenciální riziko, že by mohla ohrozit bezpečnost státu nebo propagovat rasismus, násilí či antisemitismus, nejsme nečinní. Jsme velmi pozorní. Takové situace bedlivě sledujeme.“

Na původně plánovaném místě přednášky, v učebně areálu UK v pražských Jinonicích, měl Duke hovořit o dopadech imigrace na USA. Lze však předpokládat, že by tu též propagoval autobiografii Moje probuzení, jež vyšla i v češtině, což zřejmě podnítilo akademiky k zákazu.

Zákaz přednášky na akademické půdě potvrdil Právu mluvčí UK Václav Hájek.

„Rektor UK Václav Hampl se dohodl s děkanem fakulty sociálních věd J. Á. Víškem, že přednáška, na které měl vystoupit David Duke, se na půdě univerzity neuskuteční. Duke zde nevystoupí,“ informoval mluvčí.

Přitom původně vystoupení bylo na spadnutí. „Pokud jsem slyšela, Vávra vedení fakulty přesně neinformoval, koho si pozval,“ řekla Právu tajemnice fakulty sociálních věd Zuzana Beníšková. Vávra se podle svých slov nedopustil prohřešku. „Pro přednášku stačí zamluvit místnost a získat podporu profesorů. Ti Dukea podpořili jako vhodnou osobu pro studenty, nemusel jsem se tudíž tázat vedení univerzity. Takových hostů se tu objevuje každý týden řada. Každý si prostě propaguje svoji pravdu,“ doplnil Vávra.

Objevily se i spekulace, že akce byla zakázána na podnět policie. To šéf pražského protiextremistického oddělení David Janda odmítl.

„Se školou jsme v kontaktu, mluvili jsme s nimi, ale v žádném případě jsme nepožadovali, aby byla přednáška zrušena. Pokud škola něco ruší, tak je to čistě v její kompetenci,“ řekl ČTK.


Kocáb: Je to alarmující


Další vystoupení Dukea je ohlášeno do Brna. Organizátoři zatím místo tají. Místo se zájemci dozvědí až těsně před začátkem zavoláním na číslo uvedené na jistém webu. „To je pravda,“ uvedl Vávra.

Podle ministra pro lidská práva a menšiny Michaela Kocába (za SZ) je Dukeova chystaná návštěva alarmující. Nelíbí se mu ani načasování do období zvýšené aktivity českých pravicových extremistů. „Tohle je další eskalace,“ míní Kocáb.


Poslední změna: 19. květen 2004 16:46 
print
Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


Jak k nám