Testovací stránka v češtině

Moje pokusná stránka

Dobrý den,

zabloudili jste na informační dálnici až ke mně, vítejte tedy.

Hned na začátek dvě upozornění:

  1. pokud Vás nezajímají mé úvahy, můžete přeskočit několik úvodních pokusů a podívat se na konec tohoto dokumentu, kde uvidíte obřadní oděvy univerzitních hodnostářů. Zmíněné pokusy se týkají zvuků, nepohyblivých obrázků menšího formátu, většího formátu i pohyblivých obrázků.
  2. na této stránce jsem začal pracovat někdy v polovině r. 94 a od té doby jsem ji moc neudržoval. Musíme všichni doufat, že se to změní k lepšímu.


Starám se na rektorátě Univerzity Karlovy o část lokální sítě počítačů Apple Macintosh. Proto snad pochopíte, že si potřebuji ledacos ozkoušet, třeba i to, jak bude zpracován český text, projde-li cedníkem WWW. A proč byste se na výsledek nemohli podívat i vy?

Pro kontrolu uvádím obrázek zobrazitelných znaků z CE znakové sady používané v počítačích Macintosh.

A tady máme "problematickou" část znakové sady v celé její velikosti (od 128 do 255):

ÄÉĄÖÜáąČäčĆć鏟ĎíďóôöúĚěü

†°Ę§·¶ß®©™ę¨łĽľĹĺ

ѬńŇ«»… ňŐő–— “ ÷ŔŕŘ‹›ř

Š‚„šŚśÁŤťÍŽžÓÔŮÚůŰűÝýŻŁżˇ

pro uživatele MACů a MacWebu:

Nastaveni MacWebu pro zobrazovani cestiny

  1. z menu "File" si vyberte temer dole "Preferences..."
  2. stisknete mys na na rozviraci nabidce (nejsis tam mate naspano "General") a vyberte "Format"
  3. vyberte z rozviraci nabidky "Character Translation:" preklad "ISO -> MAC"
  4. tuknete na "OK"
  5. z menu "File" vyberte polozku "Reload"

A je to!

(pouzivate-li pro zobrazeni textu nejake pismo CE - menu "Edit", polozka "Styles". Pote vyberte vhodne pismo pro "Element: Root", pripadne i pro dalsi "Stylistic".)

A nechci si hrát jenom s textem, ale třeba i s obrázky. Tady snad vidíte jeden GIF. Ty popelnice stály 3.listopadu 1994 před jednou střední školou asi 100 metrů od Ministerstva školství. Kdo se pohybuje okolo počítačů Apple, poznává reklamní materiály - slogan "Jestliže chcete změnit budoucnost, začněte tady." Nevím, zda to, že je vidíme v uvedeném místě, znamená, že reklama byla úspěšná a české školství je počítači Apple již nasyceno, nebo zda to naopak ukazuje zájem škol o tuhle techniku. V každém případě je text reklamního sloganu pěkně umístěn.


Chtěl jsem si také zkusit práci se zvuky. Tak jsem vzal videokameru, natočil kousek zpráv ze 17. listopadu 1994, potom připojil videokameru k počítači Macintosh, na němž běžel program SoundMachine a zvuk zaznamenal. Je ve formátu pro počítače Sun, jak je v případě WWW dokumentů obvyklé.
Ještě přidám jeden odkaz a doufám, že vzhledem k jeho (ne)kvalitě mne nikdo nezažaluje kvůli audiopirátství.


K tomu, abych mohl zaznamenat i obrázek, jsem musel použít počítač s digitalizační kartou. S výsledkem nejsem zcela spokojen, ale pro ilustrační účely je snad kvalita dostačující. Po zachycení obrázku jsem jej přededl do formátu JPEG.


Taky jsem si chtěl zkusit program Sparkle. Ten je používán pro přehrávání videosekvencí ve formátu MPEG. Také dovede změnit formát této sekvence do obvyklejšího QuickTime a naopak. Nedovede zatím přehrávat obraz a zvuk. Tentokrát jsem pohyblivé obrázky nechal vypočítat. Program, který se o to postaral, je freeware, nedivte se tedy kvalitě. Ale stejně je to zajímavé, ne?


Chtěl jsem vidět i obrázky většího rozměru. Proto vám chci ukázat kousek okna z řeckého ortodoxního kostela ve městě Lowell v Massachusetts. Autorem je jakýsi Robert Andrews (jestli to nepletu), americký Řek, který na výzdobě kostela pracuje už asi třicet let. Kostel je zvenčí takový normální (asi z r. 1925), vevnitř na vás dýchne Evropa, zapomenete úplně, že jste v Americe. Obrázek jsem fotografoval na negativní materiál Equicolor, nechal zpracovat jednomu Fotolabu a z negativů jsem si nechal udělat PhotoCD. To, co tu prezentuji, není ještě ten největší možný formát. Myslím, že kvalita je znamenitá.


Následující sada čtrnácti obrázků pochází z publikace Univerzitní slavnosti v Karolinu, již vydalo Vydavatelství Karolinum v roce 1991 (ISBN 80-7066-455-X).


Děkuji, že jste to se mnou vydrželi a nashledanou v nějakém jiném místě "cyberspace".
Kdybyste mi snad chtěli napsat, zkuste adresu stepan.bojar@ruk.cuni.cz.