Vydává UK Point - služby a informace na jednom místě info@cuni.cz
Published by UK Point - services and information in one place info@cuni.cz

duben 2024

 

 Univerzita Karlova

Newsletter

 Pro členy Klubu Alumni UK

 For CU Alumni Club Members

 

Milé členky a milí členové Klubu Alumni Univerzity Karlovy,

přinášíme vám jarní číslo našeho newsletteru, které vychází tentokrát s menším zpožděním. O víkendu jsme v Karolinu úspěšně oslavili 50. výročí promoce bezmála 500 absolventů deseti fakult Univerzity Karlovy. Ta o týden dříve slavila také, a to své 676. narozeniny.

Zveme vás na velké množství nejenom univerzitních akcí a přinášíme vám také inspiraci, jak trávit jarní dny ve společnosti dalších absolventů naší univerzity, ale nejen to. Věnujeme se také přírodě a klimatickým změnám. V rozhovoru s klimatologem, absolventem a proděkanem MFF Michalem Žákem se můžete podívat na udržitelnost pohledem matematiky a pokud vás téma udržitelnosti zajímá, nabízíme prvním padesáti z vás speciální udržitelnější číslo univerzitního magazínu Forum. K vyzvednutí je tak v naší kanceláři na UK Pointu zdarma.

Jako vždy následují rozhovory s úspěšnými absolventy naší alma mater a nezapomínáme ani na nové poznatky v oblasti vědy.

Jste-li ochotni sdílet svůj příběh nebo zkušenosti s ostatními absolventy či máte zájem lektorovat seminář, besedu či přednášku na půdě UK, napište nám, prosím, na absolventi@cuni.cz.

Přejeme vám klidné jarní dny!

Váš Klub Alumni UK

   For information in English click here

 
 

Novinky z univerzity

Zlaté promoce absolventů Univerzity Karlovy z roku 1974

 

V sobotu 13. dubna se konala významná událost pro všechny, kdo absolvovali UK před 50 lety. Všechny promoce bývají nejen slavnostní, ale i dojemné. Pro Zlaté promoce to platí dvojnásob.

I díky Nadačnímu fondu Univerzity Karlovy na to nejsme sami

 

Slova díků, projevy úcty a hluboká osobní vyznání prostoupila v jednadvacátý březnový podvečer prostory Karolina. Děkovalo se dárcům a podporovatelům Nadačního fondu Univerzity Karlovy (NF UK), kteří významnou měrou přispěli na speciální konto zřízené po tragické události 21. prosince 2023.

Třináct výjimečných osobností obdrželo prestižní ceny Univerzity Karlovy

 

Vlastenecký sál Karolina se stal místem přehlídky výjimečně nadaných a nevšedně kreativních studentek a studentů, absolventek a absolventů. Konalo se totiž tradiční předávání prestižních cen Univerzity Karlovy, jimiž jsou Bolzanova cena a Ceny rektora, respektive rektorky.

Univerzita Karlova oslavila 676. narozeniny a předala ocenění

 

V úterý 9. dubna proběhlo v Karolinu slavnostní zasedání připomínající 676. výročí založení Univerzity Karlovy. U této příležitosti byly uděleny Ceny Miloslava Petruska za prezentaci a propagaci a Ceny Bedřicha Hrozného za tvůrčí počin.

Hokejový titul je opět Karlovky! Plzni nedala šanci

 

Univerzitními mistry v ledním hokeji pro rok 2024 jsou hráči týmu UK Kings Prague, když ve finále soutěže porazili Akademiky Plzeň 3:0 na zápasy. Pohár Jana Palacha pro hokejové mistry získala Univerzita Karlova podruhé v historii.

Univerzitní magazín FORUM poprvé udržitelnější

 

Nové číslo univerzitního magazínu FORUM vyšlo lehčí a udržitelnější. Speciální číslo je výjimečné svým zaměřením a především zpracováním. Najdete v něm vše, co jste nevěděli a chtěli vědět o udržitelnosti, a jak je toto téma uchopeno na Karlovce.

Budkování – Den Země s Karlovkou

 

Dobrovolnické centrum UK zve na akci, kterou organizuje spolu s Hnutím Brontosaurus! Postavíme a pověsíme ptačí budky v areálu MFF v Troji a pomůžeme na místě s jarním úklidem.

HYB4 Swap rostlin

 

Doneste rostliny, které potěší ostatní, vyměňte je za ty, ze kterých budete mít radost vy. Těšit se můžete i na inspirativní workshopy, edukační bloky nebo na rukodělné práce, které k jaru patří. Zapojit se můžete i organizačně – podrobnosti zde.

Světový den zdraví

 

Studenti z organizace IFMSA si v rámci Světového dne zdraví připravili několik preventivních vyšetření. Stánek budou mít v OC Centrum Černý Most v Praze.

Czech-French Science Meetup

 

Velvyslanectví ČR v Paříži ve spolupráci s asociací Czexpats in Science a Institut français de Prague zve na setkání 25. dubna české vědce a vědkyně působící na univerzitách, výzkumných ústavech nebo soukromých firmách v celé Francii!

Setkání českých vědkyň a vědců působících v Německu

 

Velvyslanectví ČR v Berlíně ve spolupráci s asociací Czexpats in Science zve na setkání českých vědkyň a vědců, které se uskuteční 26. dubna. Můžete se těšit na keynote přednášky Heleny Reichlové a Zuzany Štorchové.

Alumni Meeting Moldova 2024

 

International Student and Alumni Meetup Moldova 30. dubna je setkání určené pro moldavské absolventy českých univerzit, kteří v současnosti žijí v Moldavsku, a současné české studenty na moldavských univerzitách.

Alumni Meetup Sweden

 

Již po třetí máte možnost se propojit a sdílet své zážitky na mezinárodním setkání studentů a absolventů, které pořádá DZS na ZÚ ČR ve Stockholmu. Speciálně připravená událost se pro všechny aktuální mezinárodní studenty a absolventy českých univerzit ve Švédsku koná 16. května.

 
 

Naši alumni

Absolvent FF a etnolog Boukal: Putoval jsem Sibiří za mýtem o lidojedovi

 

„Jsem přesvědčen, že etnologie respektive sociální antropologie je nesmírně perspektivní obor. Celá řada celospolečenských i globálních problémů spadá do odborného pole těchto disciplín,“ říká Tomáš Boukal, absolvent FF UK. Přinášíme i jeho film.

O udržitelnosti s absolventem MFF, klimatologem a meteorologem Michalem Žákem

 

Nová epizoda Udržitelné Karlovky se zaměřuje na udržitelnost více matematicky. S meteorologem a klimatologem Michalem Žákem se podíváme na klima a na počasí.

Absolvent FF a FHS režisér Radovan Síbrt: Vysílací čas představuje velkou zodpovědnost

 

Radovan Síbrt je dokumentární režisér a producent, který stojí za reality show jako Malé lásky nebo MasterChef. Proč dal nakonec přednost FAMU? A jak vnímá současný stav českého dokumentárního filmu?

 
 

Slevy a benefity

Alza benefitní program

 

Představujeme Vám nový neveřejný benefit pro členy Klubu Alumni Univerzity Karlovy. Vyberte si z nabídky až 1 500 000 produktů se zajímavou slevou a službami.

Do divadel se slevami

 

Využívejte slevy do divadel: např. ABC a Rokoko 50 %, Divadlo Radka Brzobohatého 30 %, Na Fidlovačce 20 %, Pod Palmovkou 20 %, Na Maninách 20 % nebo Národní divadlo 15 %.

Filmy za poloviční cenu

 

Vaše online kino, festival a filmový klub v jednom. Streamovací platforma dafilms.cz nabízí slevu 50 % z aktuální ceny ročního předplatného v dubnu a květnu 2024 pro členy Klubu Alumni UK.

 

International Alumni:

Dear CU Alumni Club Members,

We bring you the spring issue of our newsletter, which is published this time with a slight delay. In the Karolinum over the past weekend, we celebrated the 50th anniversary of the graduation of almost 500 graduates from ten faculties of Charles University, which also celebrated its 676th birthday a week earlier.

We invite you to a large number of events that are not only related to the university and that enrich our society far beyond the scope of CU. We also bring you inspiration on how to spend spring days in the company of other graduates of our university, but not only that.

During spring, we are also dedicated to nature and climate change. In an interview with a climatologist, a graduate, and the vice-dean of the Faculty of Mathematics and Physics, Michal Žák, you can look at sustainability mathematically.

As always, we also share with you interviews with successful graduates of our alma mater and present new findings in the field of science.

If you are willing to share your story or experience with other graduates or if you are interested in teaching a seminar, discussion, or lecture at CU, please write to us at alumni@cuni.cz.

We wish you a wonderful spring!

Your CU Alumni Club

Charles University celebrates 676th birthday

 

On Tuesday, 9 April, a festive meeting commemorating the 676th anniversary of the founding of Charles University took place in the Great Hall of the historic Carolinum building. On this occasion, the Miloslav Petrusek Prize for Presentation and Promotion and the Bedřich Hrozný Prize for Creative Achievement were awarded.

Prestigious Rector's Award, Bolzano Award awarded to exceptional students, researchers

 

The Hall of Patriots at the Carolinum on Tuesday 16 April 2024, saw the awarding of exceptionally talented and creative students, graduates and alumni. The Bolzano Award and the Rector's Prize were handed out in the traditional April ceremony by CU’s Rector Milena Králíčková. Thirteen people received awards in a special ceremony.

CU moves up in the prestigious international ranking of disciplinary comparisons

 

According to the newly published international QS World University Rankings by Subject 2024, Charles University has improved in three fields. In total, CU was ranked in 25 subjects: in 22 of them CU is the highest-ranked Czech university ever. In addition, it made a completely new appearance in the ranking in four fields year-on-year.

Free Spring School in Prague

 

All early career researchers interested in the impact of digital technology on society are welcome to join the free spring school in Prague. The event offers workshops, seminars and fun activities.

Machine Learning Prague 2024

 

In April, Prague will host the biggest European conference about ML, AI, and Deep Learning applications with talks from 40 international experts. With the “prgai” code, you can get a 15% discount on the ticket.

Maker Faire Prague

 

Experience the magic of a vibrant gathering of enthusiasts and professionals spanning all ages! Whether you're a tech enthusiast, scientist, soldering aficionado, or DIY lover, this is your community.

Jobspin Virtual Job Fair

 

Unlock new career opportunities! Global minds meet global employers in the Czech Republic.Whether you're a multilingual professional or seeking international work experience, join us for three action-packed days.

Chaperon Conference on Cancer Research

 

Get ready for a milestone event! Join us at the Parkhotel Plzeň Congress Center for this conference. Let's commemorate the conclusion of the Chaperon project, which will wrap up in July 2024. Don't miss the opening address by Charles University Rector Prof. Milena Králíčková.

1st Industry Collaboration and Transfer Exchange on AI – “From Research to Market”

 

Embark on a transformative journey in Germany with this groundbreaking congress. Join us for keynote speeches, workshops, and networking as we define requirements and foster partnerships between industry and academia.

Building Birdhouses

 

The Volunteering Centre invites you to an Earth Day event organised together with Hnutí Brontosaurus! Together, we will build birdhouses and hang them on trees in the area of the MFF UK in Troja.

HYB4 Music: Hybrid Sessions

 

Campus Hybernská features again an improvised duo with two musicians coming from different backgrounds (vocals, double bass and electronics) to form a new constellation. Afterwards, there is an open jam session.

World Health Day

 

Students from the IFMSA have prepared several preventive examinations as part of World Health Day. They will have a stand at the Černý Most Shopping Centre in Prague, the Plaza Shopping Centre in Pilsen, and Aupark in Hradec Králové.

HYB4 Plant Swap

 

Bring plants that will make others happy and swap them for ones that will make you happy. Collect a maximum of five plants. You can also enjoy several workshops, lectures, and other craftwork that go along with spring.

Alumni Meetup Moldova

 

The International Student and Alumni Meetup Moldova on 30 April 2024 is a curated gathering designed for Moldavian alumni of Czech universities currently living in Moldova and current Czech students at Moldavian universities.

Czech-French Science Meetup

 

The Embassy of the Czech Republic in Paris in cooperation with the Czexpats in Science Association and the Institut français de Prague invites Czech scientists working at universities, research institutes or private companies throughout France!

A meeting of Czech scientists working in Germany

 

The Embassy of the Czech Republic in Berlin, in cooperation with the Czekpats in Science association, invites you to a meeting of Czech scientists, which will take place on Friday, April 26, 2024. You can look forward to the keynote lecture by Helena Reichlová and Zuzana Štorchová.

Alumni Meetup Sweden 2024

 

For the third time, you have the opportunity to connect, celebrate and share your experiences at the international meeting of students and graduates organized by DZS at ZÚ CR in Stockholm. The specially prepared event is for all current international students and graduates of Czech universities in Sweden.

Alza Benefits

 

Enjoy the new non-public employee benefit in the Alza e-shop. Via the activation code, you’ll get access to a discount programme where you’ll receive exclusive discounts and offers. Find out more here.

 
 

Chcete pravidelně dostávat newsletter?
Staňte se členem Klubu Alumni UK

Do you want to receive this newsletter?
Log in here

Nechcete již newsletter dostávat?
Klikněte zde

Click here
Do you no longer want to receive this newsletter?

Foto: Jan Rasch