Published by UK Point and Doctoral Studies Office, contact: info@cuni.cz

May 2024

 

 Doctoral Study Hub

Newsletter

 for Doctoral Candidates

 

Dear doctoral candidates,

We bring you another issue of the newsletter with educational, social and other events. Mark your calendars for 14 May, the annual Rector’s Sports Day, and sign up for your favourite sports activity. As summer slowly approaches, you may want to consider applying for summer schools or improve your English in the Writing Effective Literature Reviews workshop.

Don’t forget to check out the website of the Doctoral Study Hub.

We hope you enjoy this newsletter and have a beautiful May.

Doctoral Study Hub team

 
 

Resilience Support Groups

 

8 and 17 MAY Psychologists from CIPE and EMDR organising these groups use a very effective method, which allows to lower the stress level despite the fact that there is no verbal sharing of experiences.

Seminars about Open Science

 

15 and 29 MAY “Searching for Open Access Works” and “Managing FAIR Data in the Humanities” are two webinars in the “Open for You” series that unlocks the world of open science.

Writing Effective Literature Reviews

 

16 MAY The workshop is designed to help PhD candidates and academics, especially non-native English speakers, learn how to write an effective academic literature review.

Music and Sustainability 

 

23 MAY What does the sustainable music sound like? Explore new perspectives, concerts and debates bridging music and climate change. A free event hosted by Campus Hybernská.

Reflect Your Teaching

 

23 MAY Engage in the reflective team activity to share, discuss, and enhance your teaching practices through collegial discussion and constructive peer feedback.

Survival Czech 3

 

21 MAY to 20 JUN Učím se česky. Calling all PhD candidates who have learned the basics of Czech and want to develop their skills in our second follow-up webinar.

Summer School in International Business Law

 

18 to 27 JUN The 4EU summer school in Copenhagen focuses on socially responsible business law and the courses deal with concrete challenges that lawyers face in their daily work. Application deadline: 15 May.

International středa, mezinárodní Wednesday

 

May is your last chance to come to our informal gatherings, pub quizzes, frisbee, lectures, board games, and so much more. This regular event takes place every Wednesday evening in Prague and once a month at Dominik Café in Pilsen.

FameLab – World Oldest Stand-up Competition

 

For all science lovers. Do you want to present your research? Do you enjoy the popularization of science? Do you need to strengthen your presentation skills and want to meet new people and opportunities? FameLab – go ahead!

 
 

Useful information

New University Prize for Contribution to Equal Opportunities

 

Do you have a colleague or a whole group in your environment who is dedicated to equal opportunities? Nominate them as a candidate for a new university prize. The deadline is 31 May.

Competition - Claim for CU

 

Come and co-create with us the image of Charles University. We are looking for a timeless slogan in Czech and in English that captures the soul of our alma mater in a few words. A financial reward awaits the authors of the best proposals.

UKa! Student Grant Programme

 

Join the third round of UKa! grant programme. We accept submissions for projects promoting CU to primary and secondary school students, bachelor's students and the general public, or otherwise increasing the prestige of our university.

Proofreading Service for Czech Texts

 

If you are looking for a helping hand with your academic texts in Czech, take the opportunity of our proofreading service. We have the last vacancies until June.

Join the Survey Relating to the Needs of Caregivers

 

We would like to ask you to fill out a questionnaire that will provide us with feedback on what it's like to study at CU for caregivers. If you haven´t received the survey by email, you can join it here.

Psychological Assistance

 

Psychologists from the Carolina Centre offer counselling in English, free of charge for all CU students and employees. You can also visit support groups, organised by the Carolina Centre, that take place weekly.

 

Events and Information in Czech Language

Meditace Centra péče o duši

 

7.5. a 21.5. Potřebujete chvilku odpočinku v uspěchané době? Zveme vás na setkání, které nabídne úvod do meditace včetně praktických ukázek. Můžete být úplný začátečník, jakéhokoliv vyznání, potřebujete jen pohodlné oblečení.

Fundraising: Jak získat investora pro svůj projekt?

 

16.5. Jak těžké je získat investora na rozjezd podnikání? A podle čeho se rozhoduje? Přijďte se dozvědět víc na inovační workshop, kterým provedou experti ze Startup Kitchen.

Plánování vědecké kariéry

 

20.5. Pokud cítíte, že na vědě toužíte postavit svou budoucnost, přijďte s námi zapracovat na své vědecké kariéře. Prozkoumáme klíčové aspekty, strategie a kritéria úspěchu. Ideální pro začínající vědce.

Natoč a propaguj svůj výzkum

 

29.5. a 5.6. Chcete efektivněji propagovat svůj výzkum? S producentem Tomášem Touhou si na dvoudílném workshopu vyzkoušíte, jak vytvořit atraktivní videa, se kterými se zviditelníte a oslovíte vaši cílovou skupinu. Potřebujete k tomu jen svůj telefon.

Podpůrné skupiny v češtině

 

31.5. a 26.6. Český institut pro psychotraumatologii a EMDR vás zve na skupinové setkání pro posílení odolnosti v podobě zaměření na pozitivní aspekty neuronálních sítí a zpracování přetěžujících momentů pomocí neurobiologických cvičení.

Kam po Ph.D.? Nastartuj svou kariéru

 

10.6. Připojte se k našemu interaktivnímu workshopu zaměřenému na profesní rozvoj po doktorátu a objevte své skutečné preference v kariéře. Identifikujte své priority a vytvořte plán na tento rok.

 
 

You know someone who would be interested in our newsletter as well?
Log in here

Sign out
Unsubscribe from the newsletter

Foto: Pixabay | 4eu+ | Shutterstock | CU Photobank | Startup Kitchen, CPPT