Vydává UK Point - služby a informace na jednom místě info@cuni.cz

11/2023

 

 UK POINT

Newsletter

 pro studenty Univerzity Karlovy

 

Milé studentky, milí studenti,

v listopadovém newsletteru vám přinášíme více jak deset nových akcí, nové kurzy a soutěže. Tématem ale zůstává i duševní zdraví. Níže se dozvíte více o nové chatové podpoře, službách našeho Centra péče o duši nebo například o nových dobrovolnických příležitostech.

Také doufáme, že se s vámi potkáme na některé z akcí k 17. listopadu, jedná se i o váš den! Buď můžete oslavit výročí sametové revoluce a Mezinárodní den studentstva v rámci vašich fakult nebo zavítat na akce pořádané spolkem Díky, že můžem, na akci Svobodný listopad pořádanou Univerzitou Karlovou ve spolupráci se studentskými spolky, či se zúčastnit slavnostního večera ve Velké aule Karolina, který bude zakončen přátelským setkáním při číši vína.

Přejeme vám krásný podzim a pevné zdraví!

Tým UK Pointu

Doktorand není evenťák: Jak se nebát uspořádat konferenci

 

6. 11. Mladí vědci na konferencích nejen dřepí a přednášejí, ale také je sami pořádají. Jenže ne všichni vědí, co všechno to obnáší. Přijď to zjistit na náš seminář a uvidíš, že to zvládneš i ty!

Myšlenkové mapy v praxi

 

8. 11. Opustila tě múza? Potřebuješ chytit kreativitu alespoň za zadní nohy, rozvinout nápad a lépe si pamatovat? Nauč se dobře zacházet s myšlenkovými mapami s Petrem Ludwigem online a najdi více klidu a nadhledu.

Finanční gramotnost - kritické myšlení ve finančním světě

 

14.11. Webinář, o tom, jak důležité je pochopení kritického myšlení při finančním rozhodování jedince. Uslyšíte jak rozpoznávat nástrahy či zavádějící informace z finančních trhů.

Jak na vědecký článek: Abstrakt

 

20.11. Každá vědecká práce potřebuje abstrakt. Víte, co všechno do něj patří a jak ho správně sepsat v angličtině? Zúčastněte se našeho semináře a zeptejte se rodilé mluvčí z Británie, která je odbornicí na akademické texty.

Praktická první pomoc

 

21.11. Přijďte si prakticky nacvičit masáž srdce dospělého i dítěte nebo si vyzkoušet záchranu dalších život ohrožujících stavů (dušení, šok, srdeční infarkt nebo mozková mrtvice). Dozvíte se plno důležitých informací!

Jak vést kvalifikační práce Bc. a Mgr. studentů?

 

28.11. Jak přistupovat k vedení práce studenta, jaké zásady dodržovat, jaký postup zvolit a jak dovést studenta k úspěšné obhajobě? Toto a mnoho dalšího se dozvíte právě zde.

Spánková hygiena

 

29.11. Zajímá vás, jak funguje spánek, co a proč spánku prospívá, a co škodí? Na webináři se dovíte, jaká jsou pravidla spánkové hygieny, proč je mozek manažerem spánku a v čem nám hygiena pomáhá spánek lépe řídit.

Jak posílit svou psychickou odolnost?

 

2. - 3.12. Přijďte na víkendový workshop zaměřený na posilování psychické odolnosti. Společně prozkoumáme různé strategie, které vám mohou pomoci zvládat stres a zlepšit duševní pohodu.

Dobročinná akce - vánoční pohlednice pro osamělé seniory

 

5.12. Dobrovolnické centrum všechny srdečně zve na společnou dobročinnou akci, kde napíšeme dopisy a pohlednice osamělým seniorům a seniorkám. Přijďte si užít adventní náladu a poslat radost do světa!

Jak si usnadnit studium díky chytrým aplikacím

 

5.12. Přijďte se naučit plánovat a organizovat si své studium pomocí chytré aplikace Notion nebo se učte pomocí chytrého opakování s aplikací Anki.

Prevence syndromu vyhoření

 

6.12. Trápí vás dlouhodobé vyčerpání? Pociťujete chaos v životě? Nevíte kudy kam? Přihlaste se na stále populární webinář o tom, jak minimalizovat rozvoj syndromu vyhoření.

Služba asistence při studiu

 

Jste studentem se speciálními potřebami a potřebujete pomoc při studiu? Nebo jste student a chcete pomáhat svým spolužákům se studijními záležitostmi? Zapojte se do služby asistence při studiu.

Spouštíme chatovou podporu pro studenty

 

Od 15.11. se zdarma a anonymně můžete obracet na naše vyškolené peer konzultanty, kteří jsou připraveni vám poradit, ale především vám naslouchat. V provozu každý pracovní den od 18:00 - 20:00.

Zapojte se do Průzkumu o duševním zdraví výzkumníků

 

Věnujete se na UK výzkumné činnosti? Zapojte se do Průzkumu o duševním zdraví výzkumníků - ReMO Staircase Survey, který se věnuje problematice wellbeingu a pracovním podmínkám na výzkumných pracovištích.

Zahájení kampaně OSN "Orange the World"

 

24.11. OSN zahajuje kampaň bojující proti genderově podmíněnému násilí. Diskusi na téma Role univerzit v prevenci násilí na ženách uvede zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

Tisk dokumentů

 

Zapomněli jste si vytisknout domácí úkol, či materiály na výuku? Není problém. Nyní je možnost si dokumenty vytisknout v UK Pointu. Zaregistrujte se na https://sq.ruk.cuni.cz/. Aktuální ceník naleznete u tiskárny.

Dobrovolnické příležitosti

 

Stále pro vás rosteme! V říjnu jsme navázali nová partnerství s dalšími organizacemi a rozšířili tak pestrou nabídku dobrovolnických aktivit. Přihlásit se ně můžete přes formulář na našem webu.

Úzávěrka přihlášek Studentské soutěže Nakladatelství Academia

 

15.11. proběhne uzávěrka přihlášek do 12. ročníku Studentské soutěže Nakladatelství Academia o vydání nejlepších magisterských prací v knižní podobě.

 

Další novinky z rektorátu Univerzity Karlovy:

Dialogy s vědou

 

9. 11. vás Institut Cervantes v Praze, ve spolupráci s Univerzitou Karlovou, zve na přednášku zaměřenou na neurodegenerativní choroby. Tématem bude budoucnost neurovědního výzkumu, schopnosti, funkce a nemoci mozku.

Slavnostní večer pořádaný u příležitosti oslav 17. listopadu

 

17.11. jste srdečně zváni na slavnostní večer pořádaný v 19.00 hodin ve Velké aule Karolinau u příležitosti oslav Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva.

Aliance 4EU+ nabízí dva certfikované kurzy

 

Chceš si rozšířit obzory, procvičit angličtinu a získat certifikát do životopisu? Absolvuj zdarma kurzy nabízené Aliancí 4EU+ na téma European citizenship a Data literacy.

Gaming hýbe světem, my hýbeme gamery!

 

Odkrýváme svět, kde se střetává vášeň pro gaming a sport. Pokud milujete obojí, GSPORT je pro vás! Přihlaste svůj tým a soutěžte o 10 000 EUR. Registrujte se do 7. 1. 2024 a staňte se legendou v obou světech!

Ideathon: Časované bomby naší společnosti

 

Pálí vás třaskavé společenské výzvy naší společnosti? Staňte se spolutvůrci budoucnosti! Využijte své znalosti a kreativitu a zapojte se do Ideathonu, který pořádá CPPT UK ve spolupráci s MPSV ČR.

Hledáte na čem v životě nejvíc záleží?

 

Centrum péče o duši nabízí studentům i zaměstnancům konzultace týkající se osobních hodnot, smyslu života i spirituality. Služby centra jsou pro všechny, i pro studenty bez příslušnosti k jakémukoli náboženství.

 
 

Víte o někom, koho by náš newsletter také zajímal?
Přihlásit se k odběru

Odhlásit odběr

Foto: Shutterstock | Pixabay | United Nations | Academia | GSPORT