Vydává UK Point - služby a informace na jednom místě info@cuni.cz
Published by UK Point - services and information in one place info@cuni.cz

leden 2024

 

 Univerzita Karlova

Newsletter

 Pro členy Klubu Alumni UK

 For CU Alumni Club Members

 

Milé členky a milí členové Klubu Alumni Univerzity Karlovy,

začátek letošního roku stále ještě všichni prožíváme ve stínu událostí závěru roku 2023. I přes tuto smutnou atmosféru jsme se sešli v pátek 5. ledna na Tříkrálovém setkání. Děkujeme všem, kdo jste s námi mohli v tuto chvíli být.

Je před námi náročné období. Jako univerzitní společenství budeme muset nalézt sílu k zotavení a obnovení našeho fungování, přestože si uvědomujeme, že nic nebude jako dříve. Prosíme, pečujte o sebe a o své zdraví.

V newsletteru naleznete přehled možností, které vám Univerzita Karlova nabízí. Kompletní informace a nejnovější aktualizace jsou k dispozici na webových stránkách Univerzity Karlovy. Byl zřízen speciální e-mail psych.pomoc@cuni.cz, na který mohou studující, zaměstnanci i absolventi UK, zasažení tragickou událostí na Filozofické fakultě, posílat poptávky na psychologické či psychiatrické poradenství. Na e-maily odpovídají poradenští pracovníci z Centra Carolina a Filozofické fakulty UK, kteří danou osobu propojí s konkrétním odborníkem. Odpověď dostanete do druhého dne. Prosím, neváhejte podporu využít, i když jste nebyli přímým účastníkem události - kapacity podpory jsou nyní dostatečné pro všechny. Každý den od 9 do 17 je k dispozici také informační linka, na které operátoři pomohou hledat potřebné informace a směřovat k službám nabízeným v souvislosti s tragickou událostí na Filozofické fakultě. Pomoc najdete na telefonním čísle 420 800 100 790.

Děkujeme vám za soudržnost celého univerzitního společenství a podporu, kterou jste vyjádřili v tak hojné a štědré míře zasaženým tragédií na FF i přispěním do Nadačního fondu Univerzity Karlovy.

Začátek nového roku bývá příležitostí ke změnám a novým začátkům. Snad se vám bude líbit nový design našeho newsletteru, který příspěvky tematicky přehledně rozděluje do sekcí. Můžete si v nich přečíst například o novém nástroji pro vyhledávání kontaktů na vaše bývalé spolužáky nebo o úspěších našich alumni ve světě i v rámci naší republiky. Kolegové z redakce magazínu Forum i v roce 2023 dělali vše pro to, aby čtenářům přiblížili dění na největší a nejstarší české univerzitě. Během uplynulého roku jste si tak mohli přečíst o stovkách zajímavých tváří a projektů, i objevit řadu neobvyklých oborů nebo míst. V tradičním přehledu vědeckých úspěchů a důležitých momentů uplynulého roku najdete výběr toho nejdůležitějšího, co se ve "vědě z Karlovky" událo.

Váš Klub Alumni UK

   For information in English click here

 
 

Mimořádné události

Fildo, objímáme tě a nenecháme v tom nikoho

 

Ve čtvrtek 4. ledna, čtrnáct dní od tragické události na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, se konal pietní průvod, symbolické objetí fakulty, a zapálení ohně na náměstí Jana Palacha. Tímto tichým setkáním několika tisíc lidí odstartoval Měsíc pro fakultu.

Kde hledat pomoc či podporu?

 

UK průběžně aktualizuje informace k psychologické pomoci a podpoře v souvislosti s tragédií na Filozofické fakultě pro studenty, vyučující a zaměstnance celé univerzity. Neváhejte se obrátit v případě potřeby v reakci na tuto událost na odbornou krizovou pomoc.

Chcete se zapojit do pomoci?

 

Děkujeme za každou nabídku dobrovolnické pomoci v této mimořádné situaci. Připravili jsme speciální nabídku příležitostí pomoci (nejen) Filozofické fakultě. Vyplněním dotazníku se můžete hlásit na konkrétní nabídky dobrovolnických činností, které průběžně aktualizujeme, či nabídnout své možnosti.

Zprostředkování psychologické pomoci

 

Potřebujete psychologickou nebo psychiatrickou pomoc? Centrum Carolina zřídilo speciální emailový rozcestník psych.pomoc@cuni.cz pro studující, zaměstnance a absolventy UK, kteří cítí, že potřebují podporu.

Podpora od Centra péče o duši

 

Centrum péče o duši nabízí duchovní doprovázení v krizi pro studenty a zaměstnance FF UK, ale i pro další studující, zaměstnance a absolventy celé UK. Rádi bychom nabídli pomoc všem, kterým tento absurdní zlý čin vzal pocit bezpečí nebo je jinak ovlivnil.

Informace k výdeji osobních věcí

 

Další výdej osobních věcí, zanechaných v hlavní budově FF UK, probíhá od čtvrtka 4. 1. po celý leden, vždy každý čtvrtek od 8 do 16 a každé úterý od 11 do 18 v UK Pointu (Celetná 13). Případné dotazy směřujte v pracovní dny od 9 do 17 na informační linku 420 800 100 790.

Jak se vrátit do výuky

 

Máte obavy z toho, jak se připravit nebo reagovat při návratu na výuku? Jednotlivé kroky nebo odkazy na pomoc naleznete v příspěvku. Materiál připravila Karolína Faberová ve spolupráci s dalšími odborníky z FF UK.

Informační linka

 

Každý den od 9 do 17 je k dispozici informační linka pro studující, zaměstnance a absolventy UK, na které operátoři pomohou hledat potřebné informace a směřovat k službám nabízeným v souvislosti s tragickou událostí na Filozofické fakultě. Pomoc najdete na telefonním čísle 420 800 100 790.

 
 

Novinky z univerzity

Reportáž z Tříkrálového setkání

 

Hudební pásmo s tříkrálovou tématikou v podání Blahoslava Rataje z Církve československé husitské nebo přednáška historika umění prof. Jana Royta o architektuře kostela. Ohlédněte se za letošním setkáním absolventů UK a připomeňte si sváteční atmosféru tohoto výjimečného dne.

Rok 2023 ve vědě na UK

 

Jak vidí hlubokomořské ryby? Jak děti prožívají fakta? I na tyto otázky hledá odpovědi „věda z Karlovky“. Přinášíme již tradiční přehled vědeckých úspěchů a důležitých momentů uplynulého roku, o nichž jste si mohli přečíst v magazínu UK Forum.

Unikátní nástroj Mapa vědců

 

Hledáte bývalé spolužáky, nynější alumni, kteří se vám rozprchli po světě? A už jste vyzkoušeli nástroj Mapa vědců? Umožňuje vyhledat experty z různých oborů, působící na různých pracovištích po celém světě. Dále zde můžete zjistit, kdo v současnosti studuje či pracuje ve stejném městě jako Vy.

Magazín UK Forum a stovky rozhovorů v roce 2023

 

Redakce magazínu Forum i v roce 2023 dělala vše pro to, aby čtenářům nejen z prostředí Univerzity Karlovy přiblížila dění na největší a nejstarší české univerzitě. Mohli jste si během uplynulého roku přečíst o stovkách zajímavých tváří a projektů, i objevit řadu neobvyklých oborů nebo míst.

Menzy UK vaří vegansky

 

Univerzita Karlova nabízí od září ve svých menzách ke stabilní nabídce vegetariánského menu také jídlo veganské. Plní tak další cíl, který si sama stanovila, být ještě více udržitelná a zodpovědná k životnímu prostředí.

Medidays 2024: Konference a veletrh práce ve zdravotnictví v ČR

 

Již druhý ročník události Medidays nabídne intenzivní den pro zdravotnické odborníky, mladé lékaře a studenty zdravotnických oborů. Koná se pod záštitou Univerzity Karlovy a Ministerstva zdravotnictví ČR. Uskuteční se 19.1.2024 ve Vienna House Andel’s Prague.

 
 

Naši alumni

Podcast s absolventkou FF a prorektorkou UK o tom, jak univerzita propojuje svět

 

Projekty zahraniční spolupráce jak s Velkou Británií, tak Tchajwanem, Izraelem, Ukrajinou nebo africkými zeměmi charakterizuje a o jejich poslání hovoří v pořadu Stop-time prorektorka pro zahraniční záležitosti UK prof. Eva Voldřichová Beránková. Pořadem provází Martina Vrbová.

Absolvent a profesor z PF Wintr: O zkušenosti z Ústavního soudu se podělím se studenty

 

„Být dobrým univerzitním učitelem jsem vnímal jako svoje hlavní poslání. A pak přišla nabídka na funkci soudce Ústavního soudu…,“ vzpomíná profesor Jan Wintr. Jeden z nejoblíbenějších vyučujících na pražských právech se vydal za novým posláním, svých studujících se ale vzdát nechce.

Absolvent a doktorand na FF Frank: Když čtu poezii, slyším hudbu

 

Překládá ve dne. Protože, jak sám říká, je to mimořádně náročné a vyčerpávající. Musí být odpočatý a naprosto koncentrovaný. Hudbu však skládá večer a v noci, když přijde ta správná inspirace, která se nedá vynutit. Jen pak vznikne dobré dílo! Tak popisuje tvůrčí proces Vojtěch Frank z FF UK.

Absolvent MFF a spolumajitel CREW Litoš o komiksech a emocích

 

Nálepku komiksů jako okrajovou záležitost pro teenagery boří v posledních letech české nakladatelství CREW, které svou produkcí i obratem už konkuruje i největším knižním vydavatelstvím. Trendy a budoucnost komiksů osvětluje spolumajitel CREW Petr Litoš, absolvent MFF UK.

Absolventka PřF a ekoložka Kopalová o životě mezi rodinou a řasami

 

„Dívám se na ně pořád a snad jen tak neskončím,“ říká Kateřina Kopalová, ekoložka z PřF UK, která svou profesní lásku – rozsivky (jednobuněčné řasy) pravidelně studuje v Antarktické oblasti na jižní polokouli. Je držitelkou prestižní Bolzanovy ceny UK.

Absolventka a docentka z ETF Landová o překonávání předsudků vůči farářkám

 

Před sedmdesáti lety se změnil život Českobratrské církve evangelické. Tehdy vůbec poprvé byly k duchovenské službě v této církvi povolány také ženy. Do té doby absolventky teologie vykonávaly všemožné pomocné činnosti v církvi, farářkami se však stát nemohly.

 
 

Slevy a benefity

Knižní tipy: husitská revoluce, letectví, nebo animal turn

 

Nakladatelství Karolinum představilo v předvánočním čase na půdě Karolina šest knih za účasti autorů či autorských kolektivů. Publikace nabízí například návrat do doby husitských revolucí, připomínají historii Československých aerolinií, zkoumají formy násilí, nebo objasní čtenářům výraz "animal turn".

Přihlaste se k odběru last minute vstupenek

 

Navázali jsme nově spolupráci s Divadlem Na Jezerce, kde můžete pořídit speciální vstupenku za jednotnou cenu 250,- Kč. K odběru kulturního newsletteru se můžete přihlásit e-mailem na: jana.sikorova@ruk.cuni.cz.

Snídaně U Rotlevů

 

Začněte své ráno šálkem voňavé kávy a lahodnou snídaní v Kavárně U Rotlevů! Máme rozsáhlý švédský stůl od 180 Kč. Nebo si můžete vybrat z našeho snídaňového menu: od chutných omelet až po lehké ovocné saláty od 45 Kč. Zveme vás, abyste svůj den začali s námi!

 

International Alumni:

Dear CU Alumni Club Members,

As we mourn the people who lost their lives, we would also like to extend our deepest condolences to family and friends, and our thoughts are with everyone who has been affected by this tragic event.

This extremely stressful experience can take a toll on your psyche. Don’t be afraid to ask for help. You can find below several options offered by Charles University and other professional workplaces. All of this information is available in one place, including the latest updates, on the web pages of Charles University.

We would like to thank you and the entire university community for their support and for sticking together during times like these.

Take care of yourself.

Your CU Alumni Club

Recommendations for Supporting Mental Health After a Tragic Event

 

During these trying times, you may find yourself grappling with various emotional responses, such as anxiety, fear, and sadness. It's essential to recognize that these reactions are normal given the abnormal circumstances. Here are some recommendations to help you navigate through these challenging moments.

Psychological assistance at CU’s Carolina Centre

 

Colleagues from the Carolina Centre have set up special dates that are intended for alumnis, students and employees from the entire university. Those interested in psychological counselling can make an appointment using the registration form on the website or via email psych.pomoc@cuni.cz.

Crisis and psychological support outside CU

 

Many professional workplaces started to immediately offer psychological and spiritual assistance and support to students and teachers following the tragic events at the Faculty of Arts. Do not hesitate to contact them if you need to talk about experiences or in case of psychological problems such as shock, anxiety, or insomnia.

Information hotline for students and employees of Charles University

 

Every work day from 9 a.m. to 5 p.m., an information hotline is available for alumnis, students and employees of Charles University. The operators can help you find information and direct you to the services offered in connection with the tragic event at the Faculty of Arts. You can get assistance by calling 420 800 100 790.

Information about retrieving personal belongings

 

The next period for retrieving personal belongings left in the main building of the Faculty of Arts will take place every Thursday from 8 a.m. to 4 p.m. and every Tuesday from 11 a.m. to 6 p.m. for the whole month of January, at CU Point, Celetná 13. Please direct any questions about retrieving personal belongings to the information hotline 420 800 100 790.

Where to meet with your friends?

 

Looking for a quiet place to meet your classmates and friends? Although the Faculty of Arts building remains closed, you don't have to stay alone. Consider the Study Club Celetná or the UK Point hall in Celetná 13. Additionally, we host gatherings for all CU students, providing an opportunity to meet new friends who share similar stories, experiences, and future aspirations over a cup of coffee. We will keep you informed in future newsletters.

 
 

Chcete pravidelně dostávat newsletter?
Staňte se členem Klubu Alumni UK

Do you want to receive this newsletter?
Log in here

Nechcete již newsletter dostávat?
Klikněte zde

Click here
Do you no longer want to receive this newsletter?

Foto: Shutterstock