Vydává UK Point - služby a informace na jednom místě info@cuni.cz
Published by UK Point - services and information in one place info@cuni.cz

září 2023

 

 Univerzita Karlova

Newsletter

 Pro členy Klubu Alumni UK

 For CU Alumni Club Members

 

Milé členky a milí členové Klubu Alumni UK,

po prázdninové odmlce jsou tu opět novinky z Univerzity Karlovy, která se aktivně a se zápalem připravuje na nový akademický rok. Věříme, že jste si prázdniny užili s úsměvem, odpočinuli si a jste svěží a otevřeni novým výzvám.

Prostřednictvím rozhovorů s úspěšnými absolventy naší alma mater si rozšíříte obzory i v dalších oblastech. Dozvíte se, jak absolventi naší univerzity expandují v rámci Evropy, píší do prestižních vědeckých časopisů, řídí slavný filmový festival nebo se věnují inovacím. Pokud budete 18. září v Belgii, zveme vás na setkání absolventů v Pražském domě v Bruselu. V neposlední řadě máme pro všechny členy připraveny nové slevy, například na kurzy celoživotního vzdělávání či lákavé kulturní nabídky.

Aktuálně hojně diskutované téma umělé inteligence tentokrát univerzita pojala v kreativním duchu a vypsala atraktivní soutěž, do které se můžete stále ještě zapojit.

Jste-li ochotni sdílet svůj příběh nebo zkušenosti s ostatními absolventy či máte zájem lektorovat seminář, besedu či přednášku na půdě UK, napište nám, prosím, na absolventi@cuni.cz.

Užijte si slunné dny babího léta!

Váš Klub Alumni UK

   For information in English click here

 
 

Setkání absolventů v Bruselu

 

Univerzita Karlova ve spolupráci s Pražským domem v Bruselu připravuje 19. října 2023 setkání absolventů a přátel univerzity, kteří působí v Bruselu. Jste to právě Vy?

FTVS slaví 70 let od založení fakulty

 

Blahopřejeme Fakultě tělesné výchovy a sportu k narozeninám! V sobotu 23. září oslaví 70 let od svého vzniku. Oslavit toto kulaté výročí a užít si nabitý celodenní program můžete v areálu fakulty na Veleslavíně.

Zahájení akademického roku v KH

 

Přijďte potkat studenty UK v Kampusu Hybernská a zahajte s nimi nový akademický rok. Těšit se můžete mimo jiné na koncerty nebo vědecký stand-up!

Den duševního zdraví na UK

 

Na 10.10. připadá Mezinárodní den duševního zdraví, do kterého se zapojí i Univerzita Karlova. V Kampusu Hybernská vás čeká odpoledne a podvečer nabité informacemi, diskuzemi a relaxací.

Podzimní kurzy na Právnické fakultě nově se slevou

 

Kurzy a semináře pro odbornou i laickou veřejnost zaměřené na aktuální právní problematiku a změny v právním řádu otevírají nové podzimní termíny. Nově je jako členové Klubu Alumni můžete navštívit se slevou 10 %.

Nová cena ALIVE průkazů

 

Od začátku září dochází ke zvýšení ceny průkazů s licencí ALIVE. Nová cena karty je 320,- Kč. Tato změna je ošetřena opatřením rektora č. 39/2023.

Poslední výzva soutěže pro členy Klubu Alumni

 

Staňte se spoluautory kalendáře pro rok 2024 a vyhrajte 10 000 Kč. Univerzita Karlova vyhlašuje soutěž s názvem U(I)Kalendář 2024 o nejlepší „fotografie“ či „obrazy“ vytvořené umělou inteligencí!

AI ve vzdělávání: návody a kurzy

 

Organizace prg.ai a Univerzita Karlova založily skupinu, kde chtějí společně nacházet odpovědi na výzvy spojené s rozšířením AI, aktuálně pak s velkými jazykovými modely včetně nástroje ChatGPT.

Karlovka zve na Noc vědců 2023

 

Zkoumejte, objevujte a bavte se poznáváním. Největší vědecko-popularizační akce roku je opět tady! Těšíme se na vás už 6. 10 na Albertově, v Ústavu anatomie 2. LF UK a LFHK a FaF UK v Hradci Králové.

Projděte se virtuálně Karolinem

 

Všechny prostory Karolina, historického sídla Univerzity Karlovy, si nyní můžete prohlédnout i virtuálně. Najdete zde nejen rektorát, ale také učebny, posluchárny, nebo honosné sály včetně reprezentativní Velké auly.

Přijíždějícím ze světa pomáhá unikátní univerzitní centrum

 

Staff Welcome Centre UK nabízí již čtvrtým rokem komplexní pomoc v otázkách mobility vědeckých pracovníků. Mezi českými univerzitami unikátní pracoviště, které mimo jiné připravuje metodiky, jak efektivně zaměstnávat zahraniční vědecké pracovníky u nás.

UK oslavila konec akademického roku Zahradní slavností

 

V pondělí 26. června proběhla v prostorách Valdštejnské zahrady akce pro zaměstnankyně a zaměstnance, významné absolventky, absolventy a především přátele a partnery UK.

O Švédsku pohledem absolventky UK a velvyslankyně

 

„Na menší ambasádě je větší prostor pro kreativitu, můžeme si definovat, co bude hlavní prioritou našeho čtyřletého působení. Já jsem si ‚za své‘ zvolila vědu a inovace,“ říká absolventka FF UK Anita Grmelová.

Do Bruselu míří první absolventka kurzu Češi do institucí EU

 

Hana Tenglerová vystudovala FSV UK i FHS UK. Patnáct let se věnovala komunikaci, transferu znalostí a expertní podpoře veřejné správy v oblasti genderové rovnosti ve vědě. Nyní míří do Bruselu, kde bude působit v Ředitelství pro výzkum a inovace Evropské komise.

Zemřel držitel ocenění Česká hlava, absolvent UK Petr Sommer

 

V sobotu 12. srpna 2023 ve věku 73 let nečekaně zemřel historik Petr Sommer. Čest jeho památce!

Absolvent UK Palouš spoluautorem článku v časopise Science

 

Daniel Palouš v rámci studia na PřF UK absolvoval stáž na univerzitě ETH v Curychu v laboratoři Global Ecosystem Ecology. Výsledkem je studie, která nedávno vyšla v prestižním časopise Science.

Postcrossing: Přátelství na první pohled(y)

 

Anny Schlindenbuch vystudovala historii a muzejnictví na univerzitě v Opavě, poté etnologii na FF UK. Prostřednictvím postcrossingu nasbírala za 8 let 2 000 pohlednic z celého světa.

O Czexpats s absolventem UK Glancem

 

Matouš Glanc, absolvent Přírodovědecké fakulty UK, „pověsil na hřebík“ slibnou kariéru rostlinného biologa a stal se čerstvě ředitelem iniciativy Czexpats in Science.

Galerie filmů MFF Karlovy Vary pohledem absolventa UK Ocha

 

„Diskuze o dobrém filmu nakonec vždy skončí diskuzí o životě,“ tvrdí Karel Och, umělecký ředitel Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Absolvent filmové vědy FF UK líčí, že sám během KVIFF na filmy takřka nechodí. Proč?

Jak naděje snižuje frustraci prozradí absolvent UK Vevera

 

Přednosta Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni vystudoval 1.LF UK, působil na University of California v Berkley, ale také stihl být vrchním psychiatrem Armády ČR, účastníkem misí v Afghánistánu nebo dobrovolníkem ve válečném Kosovu.

Hledejte vlastní unikátnost, radí absolventka UK Jelínková

 

„Dnešní vzdělávací instituce jsou jiné než v minulosti. Potřebujete marketing, fundraising, public affairs a další funkce, které robustně podporují výzkumné a výukové poslání a širší univerzitní cíle,“ říká Klára Jelínková působící na Harvardově univerzitě.

Přihlaste se k odběru last minute vstupenek

 

Kulturní nabídka je rozesílána s ohledem na aktuální slevové akce divadel i několikrát za měsíc. K odběru se můžete přihlásit na adrese jana.sikorova@ruk.cuni.cz.

Divadelní sezónu zahajte v DRBu!

 

Stejně jako v minulé, tak i v nadcházející sezóně můžete využít 30 % slevu z ceny vstupenek na všechna divadelní představení Divadla Radka Brzobohatého s výjimkou konzertní show Freddie.

Pražské Benátky vyhlídkovou podzimní plavbou

 

Využijte na sklonku léta slevu 50 % na malebnou vyhlídkovou plavbu za neopakovatelnými výhledy i nepoznanými a tajemnými kanály mimo hlavní plavební koridory. Stejná sleva platí i do Muzea Karlova mostu.

 

International Alumni:

Dear Members of the CU Alumni Club,

Following the summer break, we once again bring you news from Charles University, which is actively and enthusiastically preparing for the new academic year.

We hope you have enjoyed the holidays, are rested up, and are now ready for new inspiration.

Through interviews with successful graduates of our alma mater, you can broaden your horizons in other areas as well. You can learn how Charles University graduates expand within Europe, write for prestigious scientific journals, manage a famous film festival, or engage in innovation. Last but not least, new discounts on lifelong learning courses or attractive cultural events have been prepared for you.

This time, the university took up the currently much-discussed topic of artificial intelligence in a creative spirit and launched an attractive competition in which you can still participate.

If you are willing to share your story or experience with other graduates or if you are interested in organizing a seminar, discussion, or lecture at CU, please write to us at the address alumni@cuni.cz.

Enjoy the sunny days of Indian summer!

Your CU Alumni Club

Charles University Day in Brussels 2023

 

In cooperation with Prague House in Brussels ,Charles University is organizing a meeting of alumni and friends of Charles University in Brussels for 19 October 2023 starting at 6 p.m.

FTVS celebrates its 70 year anniversary

 

Congratulations to the Faculty of Physical Education and Sport on its birthday! On Saturday 23 September the faculty will celebrate its 70th anniversary with an all-day programme in the school facilities in Veleslavín.

Mental Health Day at CU

 

10 October is International Mental Health Day and Charles University will also be participating in it. Be ready for a rich programme dedicated to mental wellbeing, mental health issues and mental health care. We look forward to seeing you at Campus Hybernská!

LLM in Competition Law (Faculty of Law Charles University)

 

The new LL.M. in competition law programme is focused on the specific competition law in its four main pillars (anticompetitive agreements/cartels; abuse of dominance; merger control; and state aid control).

Academic Ranking of World Universities 2023: CU in the TOP 400

 

Amid growing international competition, Charles University (CU) has maintained its position and again been ranked among the top 400 universities in the world.

New price for ALIVE cards

 

At the beginning of September the price of licences for ALIVE cards will increase. The new price of the card is CZK 320. This change is covered by Rectors Directive no. 39/2023.

Last Call for a CZK 10,000 bonus for members of the CU Alumni Club

 

Charles University has organized the U(I)Kalendář 2024 competition for the best “photograph” or “picture” created by AI! If you’re a member of the CU Alumni Club you can also win a special prize and a bonus of CZK 10,000.

Sustainability rankings: CU improves in a number of categories

 

For the third time, Charles University has participated in the Times Higher Education Impact Rankings 2023, an international comparison of how universities approach Sustainable Development Goals.

Dean emeritus and CU legend, František Vrhel, dies at 80

 

It is with heavy hearts that we announce the death of prominent Czech ethnologist and CU legend in humanities, linguist, Ibero-Americanist, translator, dean emeritus of the Faculty of Arts and associate professor, František Vrhel.

Daniel Palouš co-authored an article in the journal Science

 

After completing a research stay at the Global Ecosystem Ecology Laboratory led by prof. Tom Crowther at ETH Zurich, Daniel Palouš co-authored a study recently published in the journal Science.

Take a tour around the Carolinum building

 

You can now view the Carolinum, the historic seat of Charles University, and all of its spaces virtually – the rectorate, central institutions of CU, classrooms, auditoriums, or magnificent halls, including the representative Great Hall.

Cultural Tips for Autumn

 

Get ready to embrace the enchanting spirit of autumn in Prague with a lineup of captivating events and festivals. Check out the list of our tips!

National Theatre

 

A new theatre season begins. You can purchase tickets for famous performances and soloists with a 15 % discount for employees of CU and Alumni Club members.

Prague Venice

 

Use your 50 % discount and take your family or friends for a boat ride to explore Prague from a different perspective. You can also use the same ticket to visit the Charles Bridge Museum.

Sign up for last minute tickets

 

This offer with current theatre discounts is sent several times a month. You can sign up at the address jana.sikorova@ruk.cuni.cz

 
 

Víte o někom, koho by náš newsletter také zajímal?
Zde se může přihlásit

You know someone who would be interested in our newsletter as well?
Log in here

Odhlášení newsletteru

Newsletter unsubscribe
or reply to this message and type UNSUBSCRIBE as the subject.

Foto: UK Forum