Vydává UK Point - služby a informace na jednom místě info@cuni.cz
Published by UK Point - services and information in one place info@cuni.cz

duben 2023

 

Newsletter

 KLUB ALUMNI UK

 CU ALUMNI CLUB

 

Milé členky a milí členové Klubu Alumni UK,

jaro je v plném proudu, a i vy jste určitě plni očekávání, co přinese náš dubnový newsletter. Počasí za okny se jeví přesně podle pořekadla: „Březen, za kamna vlezem. Duben, ještě tam budem.“ Nevadí! Náš newsletter si můžete přečíst v pohodlí domova.

Pročtěte si novinky z Univerzity Karlovy, která v dubnu slaví své 675. narozeniny. Přinášíme vám také inspiraci, jak trávit jarní dny ve společnosti dalších absolventů naší univerzity, ale nejen to.

V této době rozpuku se dále věnujeme přírodě a klimatickým změnám. Dokonce i na situaci na Ukrajině se dá podívat s nadhledem. Zajít si můžete třeba na přednášku do Kampusu Hybernská a můžete sami posoudit, zda lze ve válce bojovat humorem. Připomeňme si významné výročí slavného absolventa UK z dob dávných i odvážný a úspěšný počin tří zástupců nejmladší generace absolventů. A na závěr si můžete vyzkoušet novou hru od vývojářů Charles Games.

Při tom všem nezapomínejme hlavně na sebe. Radost si můžeme udělat třeba v univerzitním e-shopu.

Jménem Univerzity Karlovy vás také zveme na Žofín, kde se 21. dubna koná Reprezentační ples UK s bohatým programem.

Jste-li ochotni sdílet svůj příběh nebo zkušenosti s ostatními alumni či máte zájem lektorovat seminář, besedu či přednášku na půdě UK, napište nám, prosím, na absolventi@cuni.cz.

Jarní dny plné energie vám přeje

váš Klub Alumni

   For information in English click here

 
 

Univerzita Karlova oslavila 675. narozeniny a předala ceny

 

Ve Velké aule historické budovy Karolina se konalo slavnostní zasedání k 675. výročí založení univerzity. Při této příležitosti byly uděleny Ceny Miloslava Petruska za prezentaci UK a Ceny Bedřicha Hrozného za tvůrčí počin.

Volné lístky na Reprezentační ples Univerzity Karlovy stále k prodeji

 

Součástí plesu bude letos poprvé benefiční akce na podporu talentovaných středoškolských studentů. Přijďte se pobavit, zatančit si a třeba i přispět na dobrou věc. Tato společenská akce proběhne v Paláci Žofín.

Máte na to zachránit planetu? Stačí správně klikat

 

Vývojáři z Charles Games bojují proti klimatické krizi po svém. Rozhodujte o vývoji společnosti, chraňte přírodu, modernizujte průmysl, snižujte uhlíkové emise. Žhavá novinka z progresivní herní líhně je pro všechny volně ke stažení.

O úskalích získávání patentové ochrany ve vědě

 

Absolventka UK profesorka Ilona Hromadníková ze 3. lékařské fakulty má zásluhy na vývoji screeningových metod, jimiž lze z periferní žilní krve matky odhalit řadu komplikací již v prvním trimestru těhotenství.

NaFilm Vás vezmou nositelé Českého lva. Tmání v muzeu filmu

 

Mladí absolventi Univerzity Karlovy velmi úspěšně pokračují v budování svého studentského snu – Národního filmového muzea. Depresi tu můžete zažít na vlastní kůži, tedy lépe řečeno na vlastní hlavu.

Významné výročí narození profesora Univerzity Karlovy Jana Janského

 

Na začátku dubna uplynulo 150 let od narození slavného absolventa naší alma mater neurologa a psychiatra Jana Janského, kterého si většina z nás spojuje především s krevními skupinami.

Doslova žhavé téma. Letos nás čeká nejteplejší rok

 

Absolvent UK, pedagog, proděkan MFF a moderátor relace ČT Michal Žák věří, že pokud se nám podaří zastavit globální oteplování na úrovni 1,5 – 2 °C, tak naši potomci v druhé polovině tohoto století uvidí pozitivní změny.

Když dva dělají totéž aneb v peřinách vám musí být dobře

 

Sourozenci Kudrnáčovi zkoumají naši spokojenost v souvislosti se spánkem. Věděli jste, že kvalita spánku je mnohem důležitější než jeho délka? Když se vyspíte „dorůžova“, nebude vám vadit ani sociální jet lag.

Bezpráví na Ukrajině z pohledu profesorky mezinárodního práva

 

Všichni doufáme, že hrůzy, násilí a bezpráví, které se děje na Ukrajině, jednoho dne skončí. Zločin a trest nejsou pouze o emocích. Seriózně se jimi zabývá absolventka a zároveň profesorka Právnické fakulty UK Veronika Bílková.

Jak humor pomáhá překonat válečné trauma

 

V Kampusu Hybernská navštivte přednášku na téma internetových memů coby válečné zbraně Ukrajinců. Nebude chybět ani reflexe srpnových událostí roku 1968 v Československu. Akce proběhne v angličtině.

Pořiďte si nejkrásnější úsměv. Odborně a se slevou

 

Stomatologické péče nejvyšší kvality se vám může dostat na 1. lékařské fakultě. Na zdejší stomatologické klinice dohlíží na práci studentů jejich pedagogové – odborníci na slovo vzatí. A Vaše zuby poslouží dobré věci!

K nejkrásnějšímu úsměvu patří nejkrásnější pleť. Zejména na jaře

 

Díky kosmetickým přípravkům značky Ryor budete ještě půvabnější. Nabídka je široká a vybere si každý. Ovšem pouze zaměstnanci a absolventi UK si vyberou se slevou 10 procent. Neváhejte, vaše pleť potřebuje po zimě povzbuzení.

Jak být udržitelní v digitální době? Bambus vám to umožní

 

Určitě si přejete, aby i ten poslední detail vašeho vybavení byl šetrný k přírodě. USB flash disk 32 GB uložený v přírodním bambusu vaše přání splní. Navíc s logem Univerzity Karlovy a nevšední elegancí!

 

International Alumni:

Dear CU Alumni Club Members,

Dear CU Alumni Club Members,

Welcome to the CU Alumni Club’s April newsletter. Spring is everywhere. Everything is bursting into life. We all are full of energy and expectations about what the upcoming month has in store for you.

We bring you a lot of news from the university environment that you should not miss. You can take advantage of exclusive discounts and invitations to interesting events.

If you would be willing to share your story or experiences with other alumni or if you would be interested in organizing a seminar, discussion, or lecture at Charles University, please do not hesitate to write to us at alumni@cuni.cz.

Help us reach and inspire new members and grow our ranks.

Thank you for being with us!

Your CU Alumni Club

Student and Alumni Meet-Up in Prague

 

Study In Czechia and Czechia Alumni invites you to an informal, fun, and network-boosting event for international students and graduates of Czech higher education institutions.

Charles University celebrates its 675th anniversary

 

On Wednesday, 5 April, a festive meeting commemorating the 675th anniversary of the founding of Charles University took place in the Great Hall of the historic Karolinum building.

Do you have what it takes to save the planet?

 

Beecarbonize is an environmental card strategy game with climate change as your opponent. Manage your resources well and you might survive.

Bílková: Recovery from the war will take decades

 

Thousands of dead and wounded, a crippled economy, destroyed infrastructure, environmental damage. The war Russia unleashed in Ukraine more than a year ago has affected the country immeasurably and it will take generations to repair the damage and for recovery to be complete.

Siblings research sleep and impact on quality of life

 

“Do you sleep like a baby?" or "How are you doing?” were some of the slightly tongue-in-cheek questions of interest to Michaela and Aleš Kudrnáč, a brother and sister team from the Institute of Sociology of the Czech Academy of Sciences and the Faculty of Social Sciences of Charles University.

Humour as a weapon in crisis and war

 

Internet memes about the Russia-Ukraine war which began on February 24, 2022 have spread online rapidly. Are they important? What influence do memes have in public space and on public opinion?

Dental care at the 1st Faculty of Medicine – Dental Clinic

 

Did you know that you can take advantage of comprehensive dental care from higher-year students in the teaching rooms? Every step of the treatment is checked by an educator, and thus dental care of the highest quality is provided.

How to be more elegant: Buy an elegant USB stick!

 

Available only in the Charles University e-shop. The eco-friendly USB stick is made of natural bamboo. This stick is a perfect combination of technology, nature, and styling.

 
 

Víte o někom, koho by náš newsletter také zajímal?
Zde se může přihlásit

You know someone who would be interested in our newsletter as well?
Log in here

Odhlášení newsletteru

Newsletter unsubscribe
or reply to this message and type UNSUBSCRIBE as the subject.

shutterstock.com

Foto: UK, pixabay.com