Vydává UK Point - služby a informace na jednom místě info@cuni.cz
Published by UK Point - services and information in one place info@cuni.cz

Červen / June 2024

 

 Univerzita Karlova

Newsletter

 Pro členy Klubu Alumni UK

 For CU Alumni Club Members

 

Milé členky a milí členové Klubu Alumni Univerzity Karlovy,

s velkou radostí Vás vítáme u červnového vydání našeho newsletteru! Léto je v plném proudu a my pro Vás máme spoustu novinek a zajímavých informací.

V sekci novinek se dozvíte o aktuálních výzvách a příležitostech, jak se zapojit do univerzitního života. Vaší pozornosti by rozhodně neměla uniknout zpráva o jmenování nových profesorek a profesorů, kteří posílí naše akademické řady a přinesou nové impulsy do výuky i výzkumu. A nemůžeme opomenout ani úspěch naší paní rektorky, která byla oceněna jako 22. nejvlivnější žena České republiky – gratulujeme!

V rámci udržitelnosti Vám přinášíme několik tipů, jak prožít prázdniny ekologicky a ohleduplně k přírodě. Udržitelnost je pro nás klíčovou hodnotou, kterou se snažíme podporovat nejen na univerzitní půdě, ale i v každodenním životě.

Naše rozhovory s absolventy jsou tentokrát skutečně rozmanité. Můžete se těšit na inspirativní příběhy lidí, kteří se věnují moderním technologiím, bádají o budoucnosti naší planety, září na ledových kluzištích nebo se ponořili do fascinujícího světa heraldiky. Každý z nich nám ukazuje, jak široké a pestré jsou cesty našich absolventů.

A konečně, nezapomeňte se podívat na sekci slev a benefitů, kde najdete výhodné nabídky, které jsme pro Vás připravili. Ať už máte zájem o nové letecké programy na letišti, slevy na oblečení značky Bushman nebo vstupy do muzeí, věříme, že si vyberete něco, co Vás potěší.

Přejeme Vám krásné léto plné odpočinku, zážitků a inspirace. Těšíme se na setkání s Vámi při dalších akcích a aktivitách našeho Klubu Alumni!

   For information in English click here

 
 

Novinky z univerzity

Rektorka Milena Králíčková je 22. nejvlivnější ženou Česka

 

Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková obsadila 22. místo v nedávno zveřejněném prestižním žebříčku Forbes Nejvlivnější ženy Česka 2024. Magazín Forbes tento žebříček sestavuje již po třinácté a najdete v něm hned dvě stě žen, které mění Česko k lepšímu.

23 nových profesorů a profesorek z UK převzalo své jmenovací diplomy

 

Velká aula Karolina Univerzity Karlovy se 13. června stala dějištěm slavnostního předání jmenovacích dekretů novým profesorkám a profesorům ČR. Z rukou prezidenta republiky Petra Pavla a Mikuláše Beka, ministra školství, mládeže a tělovýchovy, je převzalo celkem sedmdesát pět osobností.

Monika Ladmanová: Příležitost musí dostávat i ženy

 

Je jednou z nejvýše postavených Češek v institucích Evropské unie. Má zkušenosti z neziskového sektoru, byznysu i veřejné správy. Působila v kabinetu eurokomisařky Věry Jourové. Dnes je Monika Ladmanová vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR.

Konference AI for body and soul: Jak využít umělou inteligenci v podpoře duševního a fyzického zdraví

 

Ve čtvrtek 23. května proběhla v Kampusu Hybernská jednodenní konference zabývající se problematikou umělé inteligence z pohledu medicíny, farmacie, práva nebo také vzdělávání žáků i dospělých. Univerzita Karlova ji pořádala ve spolupráci s prg.ai.

Téma bezpečnosti UK nepodněcuje. Svoje zkušenosti sdílí dál

 

Tématu psychické, sociální a fyzické bezpečnosti na vysokých školách se věnovalo hned několik seminářů a konferencí, kterých se účastnili zástupci a zástupkyně UK nebo je přímo organizovali. Konaly se jako reakce na tragickou střelbu z 21. prosince 2023 na Filozofické fakultě UK.

Kariérní poradna

 

Chcete dosáhnout většího úspěchu ve své profesionální kariéře? Kariérní poradna UK nebo diagnostika osobnosti a kariérních schopností vám může pomoci objevit váš skrytý potenciál, podpořit vás na cestě k osobnímu rozvoji nebo pomoci při hledání zaměstnání.

Podpora zájmové činnosti

 

Pořádáte akce, odborné konference, nebo třeba popularizujete Univerzitu Karlovu pro širší veřejnost? Pokud máte formu zapsaného spolku, požádejte o finanční podporu své činnosti.

Udržitelně i během prázdnin

 

Trendem v dovolenkování je „slow tourism“ – environmentálně a sociálně šetrné cestování. Jak na to a kam vyrazit naleznete v článku. Řiďme se heslem: „Take nothing but pictures, leave nothing but footprints.“

Entrepreneurial and Intrapreneurial Project Management

 

Nově otevíraný program 4EU+ pro absolventy magisterských studií, doktorandy a postdoky nabízí jedinečnou příležitost spolupracovat s kolegy ze Sorbony a univerzit v Miláně, Heidelbergu, Varšavě a Ženevě. Termín pro podávání přihlášek je 31. srpna 2024.

 
 

Naši alumni a alumnae

Absolvent FSV Janský: Chci pomáhat druhým růst ekonomicky i profesně

 

Ekonom Petr Janský z Fakulty sociálních věd UK se věnuje výzkumu daňových rájů. Spolu se zahraničními kolegy a kolegyněmi navrhuje praktická řešení, jak pomoci především chudým zemím, které na podvodných praktikách tratí nejvíce. Jeho další prioritou je pomáhat růst mladším kolegům a kolegyním.

Absolvent FF a FHS Gladiš: Nespoléhejme jen na moderní technologie

 

Na první pohled se zdá, že zapojení asistenčních systémů na bázi umělé inteligence má pro člověka jen samá pozitiva. Nějaké to „ale“ se tam však přeci jen najde. Jaké? Michal Gladiš se věnuje etice personalizovaných AI asistentů využívajících rozšířené biometrické technologie.

Absolvent FF, heraldik a magistrátní rytíř Maltézských rytířů Buben o poutavých příbězích erbů

 

Milan Buben většinu svého profesního života strávil za školní katedrou, ovšem jeho „vedlejší“ vášní jsou znaky – ať už rodové, církevní, státní či městské. O heraldice napsal řadu ceněných publikací a je autorem i několika knih o řádech.

Absolvent FF, sociální a kulturní ekolog Rynda o budoucnosti Země

 

„Je jen jedna Země, a tu máme od svých dětí půjčenou, musíme jim ji zase vrátit.“ Tak parafrázuje slavný Saint-Exupéryho citát zakladatel oboru sociální a kulturní ekologie na Fakultě humanitních studií UK Ivan Rynda

Absolvent FTVS Procházka o hokeji a trenérství

 

Jak olympijský šampion a mistr světa Libor Procházka vzpomíná na svou kariéru a co vštěpuje mladým hráčům jako trenér? Býval proslulým hokejovým tvrďákem, kterého novináři přirovnávali ke „kladivu“ na soupeře a dokázal být i bodově produktivní.

Absolvent PřF a biolog Černý věří, že končí éra superspecialistů

 

„Budoucnost patří absolventům, kteří umí jednotlivé disciplíny propojovat a hledat řešení komplexních problémů,“ říká biolog Jan Černý z Přírodovědecké fakulty, který po vzoru špičkových zahraničních univerzit spoluzaložil nový bakalářský program Science.

 
 

Slevy a benefity

Pilotní mise Karlovka – Exkluzivní letecké programy na letišti

 

FNC aviation nabízí členům Klubu Alumni UK pět exkluzivních leteckých programů ve výcvikovém středisku Czech Aviation Training Centre. Připojte se k novému partnerovi UK, který vás provede všemi aspekty pilotního života.

Bushman: 40 % na nezlevněné zboží

 

Využijte možnosti nákupu volnočasového oblečení se 40% slevou od českého výrobce kvalitních produktů v průběhu celého měsíce června 2024.

Muzeum v Roztokách

 

Muzeum v Roztokách u Prahy vás zve do své archeologické expozice Archevita. Pro členy Klubu Alumni UK jsou vstupenky v režimu 1+1 zdarma. Na své si přijdou i milovníci koncertů a divadla v rámci akce Léto na zámku.

 

International alumni:

Dear members of the Alumni Club of Charles University,

We are delighted to welcome you to the June edition of our Alumni Newsletter! Summer is in full swing, and we have plenty of news and interesting information for you.

Our career advisory service is available to recent graduates to provide support and advice for professional development. As part of our commitment to sustainability, we offer you several tips on how to spend the holidays in an environmentally friendly and nature-conscious manner. Sustainability is a key value for us that we strive to promote, not only within the university community but also in everyday life.

We offer you tips on a variety of exciting summer activities, where you can focus on developing your language skills and talents or simply relax while watching Czech films with English subtitles. Do not miss the opportunity to purchase Bushman brand clothing at a significant discount.

We wish you a wonderful summer filled with relaxation, memorable experiences, and inspiration. We look forward to meeting you at the future events and activities of our Alumni Club!

Open Science Webinar with Europa Media

 

Learn about open, cooperative work and knowledge diffusion online in a webinar on 24 June. Explore mandatory legal obligations, early sharing, open peer-review, and citizen science. Topics include open access, FAIR principles, licensing, and more.

Summer School of Slavonic Studies

 

Learn the language and explore the country through engaging workshops, lectures, and presentations. Let locals guide you to world-famous sites and hidden gems from 1 to 26 July.

Summer School in Prague: Language and Culture

 

From 29 July 29 to 23 August, learn Czech with Charles University experts in the mornings and dive into local culture with new friends in the afternoons. Explore Prague, enjoy Czech music and literature, and experience the city from a unique perspective.

Explore Czechia: Summer Czech Course in Poděbrady

 

Take the opportunity to spend a wonderful summer in Bohemia in the company of a diverse group of fellow compatriots. From 8 July to 2 August, come and stay in a beautiful spa town and work on your Czech.

Running a business in Czechia

 

After graduation, it’s time to enjoy your everyday life and start your career. If you are brave enough to run a business in Czechia, take a look at some tips you might find helpful.

Czech Movies with English Subtitles

 

Every month, Kino Aero picks a typical Czech movie that the locals adore. All movies are screened with English subtitles and introduced by English speakers. After the screening, you can stay for a drink and networking. The next screening takes place on 19 June.

Career Counseling

 

Do you want to achieve more success in your professional career? CU career counselling or personality and career aptitude diagnostics can help you discover your hidden potential, support you on the way to personal development, or assist you in finding a job.

Open Job Positions at CU

 

If you are looking for job or research opportunities after graduating from Charles University, do not forget to check the university website from time to time.

Science at CU: Teaching keeps you on your toes, always looking ahead

 

Even pedagogy is a science. Teacher Daniel Pražák, who recently completed his doctoral studies at the Faculty of Education of Charles University, knows this. What does he enjoy most about teaching? Find out in one minute.

CU and security: Creating a safe culture is very important

 

Almost six months have passed since tragedy struck the Faculty of Arts of Charles University, claiming 14 lives. Forum discussed the key steps taken since that time with the head of the Central Crisis Staff of CU, Otomar Sláma, and security expert, Zdeněk Kalvach.

Bushman clothing

 

The Bushman Shop offers quality leisure clothing and accessories. Write us to receive a one-time unique code. Until end of June, you have the opportunity to purchase anything that is not on sale in the e-shop with a 40% discount.

Sustainable travelling

 

One trend in travelling is referred to as “slow tourism” – environmentally and socially friendly holidaying. Have a look at the handy guide on how and where to go around the Czech Republic. Always remember: “Take nothing but pictures, leave nothing but footprints.”

 
 

Chcete pravidelně dostávat newsletter?
Staňte se členem Klubu Alumni UK

Do you want to receive this newsletter?
Log in here

Nechcete již newsletter dostávat?
Klikněte zde

Click here
Do you no longer want to receive this newsletter?

Foto: Kino Aero