Vydává UK Point - služby a informace na jednom místě info@cuni.cz
Published by UK Point - services and information in one place info@cuni.cz

Květen / May 2024

 

 Univerzita Karlova

Newsletter

 Pro členy Klubu Alumni UK

 For CU Alumni Club Members

 

Milé členky a milí členové Klubu Alumni Univerzity Karlovy,

s radostí vás zveme k pročtení nového čísla našeho newsletteru. Přišel květen, přinesl s sebou nejen krásné, slunečné dny, ale také vyhlídku na pár dní volna. Doufáme, že jste plní jarní vitality a že se s námi těšíte na další dávku inspirace a novinek z naší alma mater.

Nenechte si ujít doporučené akce tohoto měsíce, ať už nově zahájenou výstavu věnovanou vědkyním v Karolinu nebo festivaly Veletrh vědy a Vědafest. Událostí tohoto roku jsou bezpochyby letní olympijské hry v Paříži a my jsme hrdí na to, že se do olympijské štafety zapojila i zástupkyně vedení Univerzity Karlovy Ing. Lenka Henebergová, která se zúčastnila úseku v Marseille. Přečíst si také můžete krátkou reportáž, kterou vám přinášíme z mezinárodního setkání s absolventy, jež se konalo v Paříži a my jsme u toho nemohli chybět.

Pokud byste rádi sdíleli svůj příběh, zkušenosti s ostatními nebo byste měli zájem o přednášení semináře či workshopu, neváhejte nás kontaktovat na absolventi@cuni.cz. Těšíme se na vaše příspěvky a nápady.

   For information in English click here

 
 

Novinky z univerzity

Sejdeme se po škole aneb první Alumni Meetup v Paříži

 

V pátek 22. března hostilo české velvyslanectví v Paříži poprvé International Student and Alumni Meetup France, kterou pořádal Dům zahraniční spolupráce v rámci své iniciativy Czechia Alumni.

Do olympijské štafety se zapojila i zástupkyně vedení Univerzity Karlovy

 

Tisíce lidí si během jedenácti týdnů předá olympijskou pochodeň, než bude slavnostně zapálen oheň při zahájení letních olympijských her v Paříži. A mezi vyvolenými byla i členka kolegia rektorky Univerzity Karlovy Ing. Lenka Henebergová, která se zúčastnila úseku v Marseille.

V Karolinu začala výstava Berlín - hlavní město vědkyň

 

Rektorka Univerzity Karlovy a zástupkyně Velvyslanectví Spolkové republiky Německo zahájily v Křížové chodbě Karolina výstavu představující více než dvacet vědkyň, jež působily nebo se stále věnují výzkumu v německém hlavním městě.

Přehled aktivit k 20. výročí vstupu do EU a volbám do Evropského parlamentu

 

Univerzita Karlova si v tomto roce připomíná společně s celou kulturní společností významné 20. výročí vstupu České republiky do Evropské unie. Při té příležitosti proběhne na půdě Univerzity Karlovy celá řada zajímavých akcí.

Czech receptions USA 2024

 

Druhé setkání absolventů v USA je za dveřmi. Tentokrát se můžete setkat s kolegy absolventy, partnery a přáteli ČR v rámci mise českých univerzit do Spojených států a veletrhu NAFSA 2024. DZS pořádá tři recepce. V New Yorku 20. května, v Houstonu 23. května a v New Orleans 28. května.

Karlovka na Vědafestu

 

Přijďte s Karlovkou objevovat hravý a fascinující svět vědy 19. června na VědaFest. To nejzajímavější z oblasti přírodních, technických, humanitních i společenských oborů už na vás čeká! Největší venkovní populárně naučná akce v ČR je společným projektem vysokých škol, akademických pracovišť a volnočasových institucí již od roku 2011.

Druhý ročník stipendijního programu „Štěstí přeje připraveným”

 

Nadace rodiny Vlčkových nabízí studentům a mladým profesionálům všech oblastí péče o vážně nemocné děti a jejich rodiny stipendia pro získání zkušeností v zahraničí.

Karlovka na Veletrhu vědy

 

Tři dny plné hravého a zábavného poznání – to je Veletrh vědy. Přijďte s námi objevit to nejzajímavější z oblasti přírodních, technických, humanitních i společenských oborů! Největší populárně naučná akce v ČR se koná od 30. května do 1. června v PVA EXPO.

Fakulta sociálních věd UK rozvíjí své jádro v Jinonicích

 

FSV UK má celistvější domov. Některé její součásti sice sídlí v pražských Jinonicích již od roku 2001, ale k rekonstruovaným prostorám nyní přibyla i zcela nová hlavní budova. Otevřela ji rektorka UK Milena Králíčková s děkanem Tomášem Karáskem.

Vědecká rada UK udělila pamětní medaile

 

Vědecká rada Univerzity Karlovy navázala na tradici oceňování výjimečných osobností. V Modré posluchárně Karolina z rukou prorektora Jana Kuklíka, u příležitosti významných životních jubileí, převzali pamětní medaile čtyři mistři svého oboru: právnička, právník a dva lékaři. Blahopřejeme!

Jaroslav Brož slavnostně převzal jmenovací dekret jako nový děkan KTF UK

 

V kapitulním kostele Všech svatých na Pražském hradě se v pátek 3. května uskutečnila slavnostní inaugurace nového děkana Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy doc. Jaroslava Brože. Bohoslužbě předsedal Arcibiskup pražský a Velký kancléř KTF UK Jan Graubner.

Podcast: Patří vysoké školy na EXPO? Je třeba ukázat jejich potenciál

 

To, co jsou ve sportovním světě Olympijské hry, představuje pro svět průmyslu a obchodu EXPO. O možnostech a výzvách, které EXPO 2025 přináší, hovořili v podcastu CUIP On Air rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková a generální komisař pro EXPO 2025 Ondřej Soška.

Nakladatelství Karolinum získalo cenu Magnesia Litera

 

Dohromady devět svazků tvoří soubor básnického díla Karla Šiktance, které během dvaceti let postupně vydávalo Nakladatelství Karolinum. Za tuto práci nyní univerzitní nakladatelství a editor souboru Jiří Brabec získali cenu Litera za nakladatelský čin.

Dny firem na Matfyzu: Vaši studenti jsou zárukou kvality

 

„Matfyzáci mají před absolventy jiných technických vysokých škol navrch v hloubce znalostí. Dokážou samostatně řešit problémy, což je přesně gros naší práce,“ říká Jan Kubát z firmy Crytur, jedné z více než padesáti společností, které se 24. a 25. dubna prezentovaly na již tradičních Dnech firem na Matfyzu v areálu Troja.

Nová univerzitní cena za přínos k rovným příležitostem

 

Máte ve svém okolí studenta, studentku či celou skupinu studujících, kteří se významným způsobem zasazují o rovnost příležitostí? Přihlaste je jako kandidáty a kandidátky na novou univerzitní cenu!

 
 

Naši alumni

Absolventka FTVS a kaskadérka Dvorská: Když chceš něco umět, musíš na tom makat!

 

Neuvěřitelně vitální Hana Dvorská vnímá každý den bez pohybu jako promarněný. I díky tomu je absolventka Fakulty tělesné výchovy a sportu UK asi nejstarší aktivní filmovou kaskadérkou na světě.

Klinický psycholog a absolvent FF Nikolai radí, jak se nenechat sevřít úzkostí

 

Environmentální žal nebo ekologická úzkost je termín, který se dnes často skloňuje v souvislosti se zhoršujícím se stavem klimatu. Jak pracovat s úzkostmi vyvolanými ať už obavami o budoucnost planety nebo záplavou dalších negativních zpráv?

Absolvent PF a profesor FSV UK Šlosarčík o 20 letech ČR v EU

 

„Evropská unie se tehdy cítila ekonomicky v dobré kondici a zároveň neviděla v rozšíření geopolitické nebezpečí.“ Tak popisuje základní okolnosti velkého rozšíření EU, ke kterému došlo 1. května 2004, profesor Ivo Šlosarčík z Fakulty sociálních věd UK.

 
 

Slevy a benefity

Pražské Benátky - Vyhlídkové plavby za polovic

 

Využijte slevu 50 % na malebnou vyhlídkovou plavbu na různých trasách. Poznejte vy, nebo vaše rodina a přátelé, Prahu z jiných úhlů pohledu. Stejná sleva platí i do Muzea Karlova mostu.

Aviatická pouť v Pardubicích

 

Zveme vás na Aviatickou pouť, která se koná 1. a 2. června na letišti v Pardubicích. Jedná se o největší komerční leteckou akci v ČR, která má programy pro celé rodiny. Členové Klubu Alumni UK s doprovodem mají slevu 25 % ze vstupného.

Filmy za poloviční cenu

 

Vaše online kino, festival a filmový klub v jednom. Streamovací platforma dafilms.cz nabízí pro členy Klubu Alumni UK do konce května slevu 50 % z aktuální ceny ročního předplatného.

 

International Alumni:

Dear members of the Alumni Club of Charles University,

We are delighted to present invite you to readwith the latest issue of our newsletter. May has arrived, bringing not only beautiful, sunny days but also the prospect of a few days off. We hope you are filled with spring vitality and that you are looking forward to moreanother dose of inspiration and news from our alma mater.

Don‘'t miss out on this month‘'s recommended events, whether it be the newly opened exhibition dedicated to female scientists at the CKarolinum or the festivals Science Fair and Vědafest. Undoubtedly, one of the highlights of this year is the Summer Olympic Games in Paris, and we are proud that Ing. Lenka Henebergová, a representative of Charles University‘'s management, participated in the relay in Marseille. You can also read a short report we bring from the international alumni meeting that took place in Paris, an event we could not miss.

If you would like to share your story or experiences with others, or if you are interested in lecturingholding a seminar or workshop, please do not hesitate to contact us at alumni@cuni.cz. We look forward to your contributions and ideas.

TED at Charles University

 

The 2nd Faculty of Medicine at Charles University is proud to be hosting 18th May this years’ TEDx event focused on „What Matters?“ Topics of speeches centered around sustainability, science and AI. Ticket sales are out now! (Each ticket includes catering and merchandise).

International student and Alumni Meetup France

 

On March 22 a vibrant gathering took place at the Embassy of the Czech Republic in Paris, marking a significant Alumni Meetup event with more than 100 participants from 15 different countries. Alumni from 17 Czech universities came together in the heart of Paris, fostering connections and reminiscing about their academic journeys in Czechia.

Czech receptions USA 2024

 

The second alumni meetup in the USA is just around the corner. This time, it will be in the form of Czech receptions. Receptions are meant as gatherings to connect and network with fellow alumni, partners, and friends of Czechia abroad. Three receptions will took place as part of the Czech universities' mission to the United States and the NAFSA 2024 fair.

Charles University Statement about Protests

 

Charles University prioritizes safety and free expression amidst global conflicts. We strive for a secure, inclusive environment and support legitimate protests, always upholding our academic mission. Let's unite to foster respect and dialogue across our community.

Podcast with Charles University Rector

 

Tune in to the "Science | Business" podcast on SoundCloud featuring Charles University Rector Milena Králíčková. Don't miss out on this enlightening series!

AI for Body and Soul

 

Join us for a one-day conference focused on artificial intelligence's potential in supporting physical and mental health. You can look forward to lectures and workshops that will open the doors to new collaborations in the academic community and introduce practical applications of AI research.

20 Years in EU

 

Discover the pivotal moments leading to the Czech Republic's EU accession. From economic reforms to adapting new EU standards, learn how these strategic steps integrated the Czech Republic into the European Union on May 1, 2004.

Prague Venice

 

The best time for a boat cruise around Prague Venice has arrived! Use your 50% discount and take your family or friends for a boat ride to explore Prague from a different perspective. This discount also applies to the Charles Bridge Museum.

Aviation Weekend in Pardubice

 

The largest commercial aviation event in the Czech Republic takes place on June 1st and 2nd in Pardubice, and it features programmes for the whole family. CU employees and one accompanying person receive a 25% discount on the entrance fee.

Book World Prague 2024

 

All book lovers are welcome to the 29th International Book Fair and the Book World Prague literary festival from May 23rd to 26th, which will honor Franz Kafka’s legacy during the 100th anniversary of his death.

Carl and Gerty Cori Prize

 

Celebrate equality at Charles University! Know someone fostering equal opportunities? Nominate them for our new university prize! Whether it's an individual or group effort, their impact matters. Submit nominations by May 31st. Let's champion change together!

 
 

Chcete pravidelně dostávat newsletter?
Staňte se členem Klubu Alumni UK

Do you want to receive this newsletter?
Log in here

Nechcete již newsletter dostávat?
Klikněte zde

Click here
Do you no longer want to receive this newsletter?

Foto: Zuzana Polívková, DZS | Archiv Nadace rodiny Vlčkových