Eberhard-Karls-Universität Tübingen

(Koord.: Kim A. Schweizer, kim.schweizer@med.uni-tuebingen.de
tel.: +4970712973663)

září 2002 - únor 2003

Barbora Osvaldová, LF3

Bara.osvald@email.cz

Studium

Německý systém studia medicíny se velmi liší od studia v Čechách. V Praze jsem studovala v devátém semestru, v Tübingenu jsem si navolila předměty tak, aby odpovídali mému rozvrhu v Praze - tedy z 7-10 semestru v Tübingenu. Tuto možnost volby považuji za jednu z největších výhod studia s Erasmus programem. Kursy jsem si přihlašovala přímo na studijním oddělení děkanátu LF , na dohodnuté schůzce. Ve všech mých požadavcích mi bylo vyhověno a byl sestaven rozvrh.

Medicína v Tübingenu je věhlasná, k dispozici je mnoho nepovinně volitelných kursů, jejich nabídka je i na internetu.

Na děkanátě jsem byla přihlášená do konkrétních studijních skupin a poté jsem se musela na začátku každého předmětu přihlašovat ještě jednou u vedoucího kursu.

Absolvovala jsem převážně týdenní praktická cvičení, kde je zápočet udělován převážně za docházku, nebo za malou ústní zkoušku. Pokud jsem chtěla z dotyčného předmětu vykonat známkou ohodnocenou zkoušku, domluvila jsem si schůzku s vedoucím docentem předmětu a tím jsem byla zkoušena.

Ubytování

V Tübingenu je možné bydlet na kolejích, které jsou spravovány organizací která není přímo závislá na universitě - Studentenwerk, nebo v soukromí.

Ubytování na kolejích pohybuje cenově od 170 Euro výše. Míst na kolejích není dostatek, proto je vhodné zažádat o kolej co nejdříve, nejlépe vzápětí po konání konkursu na fakultě, přihlášení na kolej je možné provést emailem. Na internetové stránce university najdete všechny potřebné informace a formuláře v přehledné formě, v angličtině i němčině. Doporučuji odeslat přihlášku na kolej co NEJDŘÍVE. Na přihlášku se také musí napsat částku (finanční limit), kterou jste ochotni za kolej zaplatit. Doporučuji co nejnižší číslo.

V soukromí se může ubytovat každý, problémem je nedostatek míst, na počátku semestru jen těžko seženete podnájem.

Volný čas

Tübingen je město studentů, možností využití volného času je nepřeberné množství. K orientaci pomůže Studentský "trh" - který se koná na počátku semestru společně s imatrikulací.

Sportovních příležitostí je také mnoho, já osobně jsem využila pravidelně se hrající basketball. Na začátku semestru obdrží každý Erasmus-student brožuru, kde jsou přesně vypsány sportovní možnosti.

Knihovna je velmi dobře vybavena, knihy se mohou v podstatě půjčovat na 4 měsíce a i studovna je velmi dobře vybavena.

K internetu se Erasmus student dostane poměrně pozdě po příjezdu, až šest týdnů po imatrikulaci. Do té doby je možné využívat internet v knihovně - po objednání jen 30 min. denně. Ve městě jsou internetové kavárny, doporučuji jednu v obchodě s mobily, na nádraží, cena 2 euro za 60 min.

Finance

Založení účtu je bezproblémové, při předložení studijního potvrzení je účet zřízen zdarma, veden zdarma, připisovány jsou úroky, platební karta je též zdarma.

V Tübingenu je draho!!

Ubytování od 170 euro za měsíc, jídlo v mense - 2,30 Euro (…subjektivní dojem - není moc dobré), doprava po městě - první semestr pobytu dostane student SEMESTER TICKET zdarma, ten jej opravňuje k cestování nejen po Tübingenu autobusy, ale také k jízdě vlakem i autobusem po Baden- Wüttenbergu. Další semestr stojí tato průkazka cca 21 Euro.

Každý student musí zaplatit poplatek 56 Euro universitě za semestr!!!

Doprava do Tübingenu, z Prahy - je možná vlakem, autobusem nebo přes Centrum spolujízdy. Ceny jsou orientační: Vlakem - základní cena je cca 90 Euro ( zpáteční), ale je možné získat různé slevy(bahncard, sparplan, cestování ve více lidech, Wochenendeticket...)

Busem - cena do Stuttgartu z Praha je cca 2300 Kč zpáteční + 16 Euro vlak do Tuebingenu.

Spolujízda - cena cca 1700 Kč zpáteční (nejezdí moc často)

Uznání zahraničního studia domácí univerzitou

Uznávání absolvované výuky v zahraničí je závislé na fakultě a nezřídka i na ochotě a pochopení ze strany docentů a profesorů. Zkoušky (ORL+Kožní), které jsem v Německu vykonala mi byly uznány, byla jsem však předem s profesory v Čechách domluvená.

Doporučuji si v zahraničí vybrat rozvrh tak, aby odpovídal zhruba studiu v Čechách. Najde se i prostor pro další aktivity a studium, které může být voleno ze zájmu nikoli z povinnosti.

Rady a tipy

Při přípravě na odjezd jsem musela vyřizovat mnoho byrokracie…Od formulářů pro rektorát, děkanát, Tübingen, pro Německé velvyslanectví….. je třeba TRPĚLIVOST, ale stojí to za to. Myslím že jednání s Německou stanou má výhodu v tom, že po správném vyplnění všech papírů - bez problémů vše klape. Většinou jsem nikde nadarmo frontu nestála a s vyplněním formulářů mi každý ochotně poradil.

ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ - od září 2002 platí česko-německá smlouva o sociálním zabezpečení, český občan má po dobu svého pobytu nárok na věcné dávky v případě nemoci. Nemusíte se tedy pojišťovat, v Tübingenu bylo předložení tohoto pojištění dostatečné. Stačí si dojít před odjezdem dojít do své pojišťovny, vyzvednout formulář D/CZ 111 a pak se přihlásit v Německu k AOK, která vydá potvrzení pro fakultu, vyslanectví...Pojištění je shodné s tím, které mají němečtí občané (ne jako soukromé pojištění, ale jako státní - např. u AOK). Německý občan si téměř vždy v případě nemoci platí část ze svého - např. za vyzvednutí receptu v lékárně nejméně 5 Euro, denní paušál v nemocnici nejm. Cca 10 Euro...To může být pro nás drahé...

Další komentáře

V Tübingenu jsem před začátkem semestru absolvovala jazykový a orientační kurs pro Erasmus studenty. Stojí cca 50 Euro, ale peníze jsou v podstatě vráceny v podobě kapesného na výlet, společného jídla, každý obdrží učebnici. Nejenže jsem si oživila Němčinu, ale také jsem se lépe zorientovala ve studiu na universitě, ve městě, poznala jsem okolí (výlety k Bodamskému jezeru). Také jsem na kursu poznala mnoho zahraničních studentů, se kterými jsem poté udržovala kontakty po celou dobu.

Program pro Erasmus studenty organizovaný universitou během semestru není podle mého názoru příliš zajímavý.

Tübingen je malé útulné městečko, plné dětí, mladých lidí, jezdících na kole, počasí je během roku pěkné. Lidé jsou vesměs vlídní, zvyklí na komunikaci s cizincem, ochotni pomoci. Moc se mi tam líbilo.