Stockholms Universitet

(Koord.: Mia Brandelius, mia.brandelius@juridicum.su.se
tel.:+46 8 16 36 78, fax:+46 8 15 89 35)

srpen 2001 - červen 2002

Michaela Suchardová, PF

suchardo77@hotmail.com, msuchardova@mymail.cz

Studium

Akademický rok se skládá ze 2 semestrů (4 period): podzimního a jarního, přičemž každý z nich se dále dělí na periodu A a B. Studenti navštěvují každou periodu většinou "pouze" 1 předmět (15 ECTS = 10 švédských bodů-poang), do kterého se před počátkem periody musí registrovat u sekretářky daného předmětu ( amanuensis). Při registraci je nutné ukázat ústřižek o zaplacení poplatku studentské unii (platí se každý semestr na univerzitě v tzv. Allhusetu, SEK 280- 380). Tento ústřižek je dobré nosit stále s sebou, je potřeba např. i při registraci do univerzitní knihovny.

1.periodu absolvují všichni Erasmus studenti společný povinný kurs Intoduction to Swedish Law, ve kterém je dobrá příležitost seznámit se se studenty práv z jiných zemí, převážně EU. Součástí tohoto kursu jsou také exkurze do institucí jako je Parlament, Nejvyšší soud či Obchodní komora.

Po základním kursu si studenti volí sami z nabídky speciálních kursů, které také již navštěvují společně se studenty švédskými. Jak již řečeno, je doporučeno navštěvovat 1 kurs za 1 periodu, ale pokud by se ve stejné periodě našly 2 kursy, které by Vás zajímali, po dohodě s Miou Brandelius (director of studies) a sekretářkou daného předmětu, si myslím, že je to možné.

Speciální kursy probíhají formou přednášek a seminářů, účast je zpravidla povinná, docházka se často zapisuje. Časová náročnost je různá, průměrně tak 10 hodin výuky týdně. Zbývající čas je předpokládán pro domácí přípravu a studia. Každý předmět je ukončen písemnou zkouškou (v některých kursech je součástí známkování i např. moot court, psaní eseje či její presentace před třídou), která následuje hned po ukončení kursu. Výuka ovšem prakticky končí 7-10 dnů před zkouškou, takže mají studenti čas na přípravu (předpokládá se ale příprava průběžná).

Zkouška probíhá zpravidla 4-5 hodin, jde často o "open-book",tzn.povoleno je přinést si literaturu týkající se předmětu, včetně vlastních poznámek. Je možno popsat x-počet stránek- i přesto, že to žádný z vyučujících nikdy otevřeně nepřizná, je dobré napsat vše, co se dáJ. Otázky jsou zadány často široce, takže student píše v podstatě krátkou esej na dané téma, či řeší praktický problém. Nepředpokládá se, že by se student musel něco memorovat, jde spíše o použití širších znalostí problematiky než zakládání si na detailech…

Studenti mají také možnost přihlásit se na kursy švédštiny, které Univerzita organizuje. Jak správně poznamenal Štěpán Holub, je dobré se základům naučit předem, protože začátečnický kurs konající se v aule o kapacitě 300 lidí není zrovna to pravé.

Já osobně jsem kromě povinného Introduction to Swedish Law absolvovala Public International Law, který vřele doporučuji - v průběhu kursu proběhl moot court, psaní 2 esejí a také jsem si procvičili techniky vyjednávání v mezinárodním konfliktu. Dále European Tort Law, který byl hůře organizován- za celou periodu jsme měli pouze tak 10 přednášek, což bylo nedostačující. Mým posledním kursem bylo Banking and Financial Law in the EU, který také doporučují- problematika volného pohybu kapitálu, hospodářské měnové unie i eura byla důkladně probrána.

Ubytování

Většina Erasmus studentů má zaručeno místo na kolejích, jen je nutné o ně včas zažádat + zaplatit zálohu SEK 2.500 (deadline: 15.5.). Jde buď o Lappis (10 minut pěšky od Univerzity) či Kungshamra (1 stanice metrem). Každý student má svůj pokoj (17-18m2) s koupelnou+WC. Na patře žije v průměru 10 studentů, kteří mají společnou kuchyň (2 el.sporáky s troubou, ledničky, mrazničky jsou samozřejmostí + máte-li štěstí tak i mikrovlnka, rychlovarná konev či topinkovač) a "společenskou místnost" s televizí. V kuchyni jsou také "erární" příbory, hrnce, talíře…

Povlečení si student zajišťuje sám! Matrace je mu poskytnuta, ale za poplatek 75 SEK/měsíc, takže spíše doporučuji si ji někde koupit (určitě bude levnější než 750 SEK…). Na okraji Stockholmu se nachází největší evropská IKEA, kam jezdí ve všedních dnech zdarma autobus z centra města- stanice metra T- Centralen, výstup na Sergels Torg a ptát se na Gallerian.

V areálu kolejí je také prádelna i se sušičkami (1 pračka=SEK 5, sušení zdarma).

Já osobně jsem bydlela v Lappisu, v jehož areálu je také pizzerie (pizza či kebab mezi 12-16h SEK 35-40), obchod s potravinami ICA (je ale dražší) otevřen denně 9-22, telefonní budky, sauna, malá posilovna (členství za 1 rok=SEK 300).

Univerzita má svou menzu Lantis, kde si můžete vybrat ze 4 jídel (1 jídlo = SEK 40, při zakoupení slevové karty pak 1 jídlo vyjde na 34, či těstoviny s omáčkou za 30). V menze je salátový bar, který je zahrnut v ceně a můžete si nabrat dle libosti.

Je také možno si jídlo připravit doma a pak si ho v Lantisu ohřát v mikrovlnce, což je běžnou praxí švédských studentů.

Volný čas

Studentská unie a Kancelář pro zahraniční studenty organizuje spoustu zajímavých akcí jako jsou party či výlety. Stačí se jen zaregistrovat na jejich e-mailovou listinu a pravidelně Vám bude docházet měsíčník o připravovaných akcí - všechny tyto informace obdržíte na Orientation week, který je každý půlrok organizován pro přijíždějící zahraniční studenty.

V areálu Univerzity je např. Gulla Villa- žlutá vila, kde se skoro každý večer něco koná, přičemž se tam i dá koupit např. pivo za studentské ceny (20 SEK). Dále je v campusu také sportovní hala Frescatihallen, kde se dá provozovat skoro vše od aerobiku po fotbal (kromě plavání). Jediná nevýhoda je větší finanční zátěž, např, hodina aerobiku 60 SEK.

Koleje i Univerzita jsou obklopeny přírodou, k mořskému zálivu je to 10 minut, takže je nejlepší si koupit kolo či si jít zaběhat či projít…

Univerzita má vynikající knihovnu (ve které se také nachází Evropské dokumentační středisko), prokážete se pouze výše zmíněným ústřižkem o zaplacení studentského poplatku a bude Vám na počkání vystavena průkazka.

Právnická fakulta se nachází v budově C, ve které mají studenti práv také 2 počítačové učebny - Lexlab. Ve studentské kanceláři v té samé budově Vám bude, opět po ukázání onoho "zázračného ústřižku" vystaveno heslo a uživatelské jméno. Lexlab je otevřen po-ne od 8-22h, počítače jsou velice rychlé, tiskárna + kopírka (50 ore za 1 list papíru i oboustranně), přístup na Celex.

V budově E se nachází Larostudio - komplex počítačových učeben zaměřených na studium jazyků. Na těchto počítačích je také TV, kde můžete sledovat vše od CNN po polskou televizi.

V budově A se nachází největší počítačové učebny, počítače jsou ale pomalejší - pokud jste studentem práv, doporučuji chodit do Lexlabu.

Finance

Koleje stojí 2.300-2.500 SEK/měsíc Ţ z Erasmus stipendia zbude tudíž na útratu 2.000 SEK, což není příliš, ale dá se s tím vyžít. Aby Vám bylo uděleno povolení k pobytu, je nutno švédské ambasádě prokázat, že máte k dispozici 6. 300 SEK měsíčně, tudíž je potřeba doložit kromě stipendia také důkaz o tom, že Vy či Vaše rodiče disponujete finančními prostředky převyšující částku stipendia (na šv. ambasádě - 02/20313200 - je dobré si předem vyžádat přímo na tyto účely předepsaný formulář).

Založit si běžný studentský účet by neměl být problém, i když nám zpočátku bylo řečeno, že větší banky nebudou mít o "nemajetné" studenty zájem. Doporučuji si vybrat menší pobočku ne úplně v centru města. Já sama jsem si vybrala Skandinavska Enskilda Banken - SEB (pobočka na stanici metra Morby Centrum) a na jejich účet si pak nechala zaslat celé stipendium. To mi tedy bylo převedeno z EURa do SEK, nevim, zda-li je výhodnější si ho neponechat v euru, záleží na kursu? Vedení účtu je zdarma, za platební kartu Maestro, která se dá používat téměř všude,15 SEK/měsíc.Bankomat SEB je mj. také na Univerzitě při ruce a co více za výběr se nic neplatí.

Průkazka na dopravu po celém Stockholmu (včetně autobusu, metra-T-bana- i vlaku) stojí 500 SEK/měsíc. Minimální cena za 1 lístek- v centru (1.pásmo) platnost 60 minut - 20, pokud si koupíte slevový kupon -110 SEK na přibližně 10 jízd, tak 11 SEK.

Ceny potravin jsou, jak také popisuje Štěpán, nominálně stejné jako u nás. Tedy kromě alkoholu, což se ale ve Švédsku "předpokládá"- pivo v centru města i 50 SEK.

Potraviny doporučuji nakupovat v obchodech Vivo (nejbližší na stanici metra Ostermamlstorg) či v supermarketu Pris Extra, který je ještě levnější (např.0,5 kg těstovin 4 SEK), ale zase časově náročnější (metrem na Odenplan a pak busem č.69).

Učebnice, které jsou potřeba na kursy jsou také poměrně drahé (např.učebnice na Intro to Swedish Law 320 SEK), doporučuji kopírovat- např. v Lexlabu, počítačové učebně stojí stále jeden list papíru ofocen z obou stran 50 ore.

Telefonování do Čech je nejvýhodnější z budky přes speciální mezinárodní telefonní karty (100 SEK/42-45 min.). Na kolej si můžete nechat zavést pevnou linku, ale jako non-EU musíte složit zálohu 5.000 SEK. Proto je lepší mít mobilní telefon - např. u společnosti COMVIQ, kterou využívá většina studentů - aktivační karta (start package) - 100 SEK, SMS za 1.45 SEK i do Čech. Doporučuji přivézt již z Čech odblokovaný mobil.

Uznání zahraničního studia domácí univerzitou

Bohužel (či bohudíkyJ) nemám žádné osobní zkušenosti - ve Stockholmu jsem studovala v době, kdy mi k ukončení studia na Právnické fakultě v Praze chyběla pouze diplomová práce, na které jsem, kromě návštěvy kursů, pilně pracovala. Dle mého názoru to byla ideální doba pro roční výměnný pobyt.

Právnická fakulta na této univerzitě nabízí také postgraduální roční LLM ( Master of Law) programy - já osobně jsem si vybrala v evropském právu a myslím, že student je snadněji přijat, pokud již nějaký čas na této škole strávil a vyučující ho tak měli možnost poznat osobně.

Rady a tipy

Nejvíce problémů student pravděpodobně čelí hned po získání místa v konkurzu na své domácí škole. Je nutné se ihned spojit s koordinátorem na budoucí hostitelské škole, aby Vám tak včas zaslal/a dopis o přijetí. Ten je nutný nejen k získání povolení k pobytu, ale také pro získání místa na kolejích. Jak již výše zmíněno, deadline pro ubytovací přihlášky je velice brzy.

Pokud nemáte mentora (student na hostitelské univerzitě, který Vám je nápomoci- na bázi dobrovolné!), a přijíždíte do Stockholmu o víkendu či večer, je nutné si uvědomit, že ubytovací kancelář bude zavřena. Ubytování není na poslední chvíli jen tak lehké sehnat…Já sama jsem měla to štěstí, že mě Kancelář pro zahraniční studenty po mé žádosti studenta přidělila. Mentorka vyzvedla klíče a poté i mě na autobusovém nádraží a dovedla na koleje, za což jsem ji dodnes vděčná.

Pokud bydlíte v Lappisu, do školy to jde pěšky i na kole. Kola se dají levně ( 200-500 SEK) pořídit, všude jsou inzeráty. Cesty i stojany jsou skoro všude, zloději ale také, takže je dobré si buď pořídit staré kolo či dobrý zámek. Amatérský opravář Nico, na nějž odkazoval Štěpán Holub, je stále k zastižení na stejném tel. čísle a je velice ochotný.

Další komentáře

Pokud do Stockholmu přijedete poprvé autobusem (což doporučuji, protože tak s sebou můžete mít větší zavazadlo/a), přijedete na Cityterminalen, kde pak naskočíte pouze na metro a pojedete na stanici Universitetet a odtud už to je pouze 5 min. busem 40 směrem na Lappis (pokud bydlíte na Kungshamře, jedete o stanici metra dále na Bergshamra).

Pokud přiletíte na Arlandu, do města musíte použít Flygbus (s ISIC 50 SEK), který také přijíždí na Cityterminalen.

Doporučuji účast na Orientation week, hodně se dozvíte o Stockholmu a hlavně poznáte kamarády. Poté co začne škola už jsou "skupinky" trochu zformované.

Veškeré informace pro Erasmus studenty na www.internat.su.se/studentexchange.