Ludwig-Maxmilians Universität München
Juristische Fakultät

říjen 2000 - červenec 2001

Tomáš Čihula, PF

cihula@hotmail.com

Studium

Mnichovská univerzita patří s téměř 45 000 studenty k největším německým univerzitám. Samotná právnická fakulta má zhruba 4 500 studentů, z nichž zhruba 400 je cizinců.

Obecně považuji úroveň výuky na mnichovské právnické fakultě za velmi vysokou. Působí zde mnoho renomovaných pedagogů (např. Prof. Heldrich, Medicus, Canaris, Sonnenberger aj.) i uznávaných odborníků z praxe (např. soudci Spolkového ústavního soudu Prof. Papier a Di Fabio).

Náročnost přednášek se liší od jejich zaměření. Pokud se jedná o tzv. „Grundkurse“ (tj. základní povinné předměty), poskytují přehledně základní informace o studovaném oboru. Jsou tedy poměrně srozumitelné, a tím i přístupné pro zahraniční studenty. Z těch, které jsem navštěvoval mohu doporučit zejména Europarecht (Prof. Di Fabio), Handelsrecht (Prof. Köhler), Gesellschaftsrecht (Priv. Doz. Peifer) nebo Völkerrecht (Prof. Simma).

V rámci tzv. „Wahlfachgruppen“ se vždy konají specializované přednášky. Jsou zpravidla velice náročné a předpokládají určitou znalost problematiky a zájem posluchače o obor. Z těchto přednášek mohu doporučit Internationales Privatrecht (Prof. Sonnenberger), Deutsches und europäisches Kartellrecht (Prof. Kramm), Kapitalgesellschaftsrecht (Prof. Fastrich) nebo Europäisches Medien-, Informations- und Telekkomunikationsrecht (Prof. Drexl).

Pro zahraniční studenty existují dva studijní programy: LLM v německém právu a tzv. „evropský magistr“ (LLM Eur.). Ti, kteří nesplňují některou z podmínek magisterského studia, mohou studovat tzv. „Zertifikat im deutschen Recht“ s tím, že jim mohou být vykonané zkoušky v rámci tohoto studia uznány v případě dalšího studia v rámci LLM programu.

Pro získání titulu LLM se požaduje úspěšně napsat tři klauzurní práce z oboru německého občanského, veřejného a trestního práva, navštěvovat specializovaný seminář, napsat seminární práci, napsat magisterskou práci a navštěvovat požadované množství přednášek.

Ubytování

Ubytování je nejvýhodnější na studentských kolejích, jichž je jako v každém velkém městě nedostatek. Cena ubytování se pohybuje od 300 do 450 DM. Nutno však podotknout, že každý student má svůj pokoj a ubytovací zařízení jsou ve velice dobrém technickém stavu.

Ceny nájemného v Mnichově se u jednopokojového bytu pohybují kolem 600 až 800 DM a oproti cenám kolejí rychle rostou. Znám případ, kdy nájemné bytu o rozloze 25 m2 činilo 1200 DM.

Volný čas

Mnichov jako každé velkoměsto skýtá mnoho možností. Nespornou výhodou je jeho malá vzdálenost k Alpám.

Vzhledem k tomu, že bombardováním na konci druhé světové války byla téměř polovina města zničena, příliš historických památek se nezachovalo. Za všechny je možno jmenovat např. budovu radnice, kostely Frauenkirche či Theatinerkirche nebo budovu univerzity.

Město nabízí mnoho kin (I-Max), divadel (např. Nationaltheater alias Opera, Residenztheater), hospod (slavný Hofbräuhaus) či diskoték (Kunstpark Ost). Dále stojí za zmínku galerie Alte a Neue Pinakothek nebo Lenbachhaus, z muzejí pak Deutsches Museum (technické museum).

Možnost navštívit nějakou party se naskýtá v podstatě každý den (někdy i více najednou). Univerzita dokonce pečuje o své zahraniční studenty tak, že organizuje každý týden Stammtisch.

Ke sportovnímu vyžití slouží zejm. Olympiazentrum se spoustou hřišť, plaveckým bazénem atd. Mnichov je také město cyklistů – je tu velké množství cyklostezek. Sídlí tu také vítěz fotbalové Ligy Mistrů Bayern Mnichov.

Ve městě se také nachází královský zámek Nymphenburg. V okolí města je pak mnoho dalších, jako např. Neuschwanstein, Linderhof, Schleißheim nebo Dachau.

Povinností je návštěva kazdoročních svátků piva na přelomu září a října – Oktoberfest.

Již zmiňovaná výhodná poloha Mnichova umožňuje celoročně využívat necelých 100 km vzdálené Alpy. V létě se vyplatí výlet na nejvyšší horu Německa Zugspitze (2964 m) nebo např na Alpspitze. V zimě je možné lyžovat v nedalekých letoviscích (Garmisch-Partenkirchen, popř. Rakousko).

Z dalších možností lze doporučit návštěvu měst Regensburg, Salzburg, Nürnberg (zejména vánoční Christkindlmarkt) či koncentračního tábora v Dachau. Obzvlášť v létě se vyplatí výlet k Bodamskému jezeru.

Pro základní sblížení se s prostředím doporučuji dvoutýdenní Orientierungskurs pořádaný univerzitou vždy na počátku října.

Finance

Při velmi úsporném způsobu života lze vystačit s poskytovaným stipendiem 430 EUR (830 DM). Rozumné je však počítat s náklady kolem 1000 DM.

Menza je na to, jak tam vaří, relativně drahá. Konzumovatelný oběd se dá pořídit za 5 DM. Pokud nenakupujete v centru města (obchodní domy Hertie či Kaufhof), jsou potraviny v supermarketech (Plus, Penny Markt, Aldi) jen zhruba o 30% dražší než v ČR.

Drahé jsou pak služby všeho druhu (včetně pohostinských služeb).

Možnosti výdělku

V rámci povolení k pobytu (Aufenthaltsbewilligung) získá každý i pracovní povolení na 90 dní v kalendářním roce.

Odměna za práci se pohybuje zpravidla mezi 10 – 20 DM/hod., jen výjimečně je vyšší. Jedná se zpravidla o jednoduchou, manuální, intelektuálně nenáročnou, podřadnou činnost (Putzfrau, servírka, mytí hlav u kadeřníka apod.). Při překročení limitu 90 dní lze pracovat i načerno v podstatě za obdobných pracovních podmínek (i co se týče výše odměny).

Doprava

Do Mnichova existuje poměrně dobré autobusové spojení. Autobusy jezdí několikrát týdně, cesta trvá z Prahy cca. 7 hodin a cena je kolem 900 Kč (pokud vás řidič zná a nechcete doklad, tak něco i sleví – až na 30 DM).

Lze také využít spolujízdy (592 Kč). Nejrychlejší (ale také nejdražší) je letadlo. Vlakové spojení bylo k 1. 7. 2001 zrušeno.

Osvědčený a velmi rychlý způsob dopravy je stop. Doporučuji z Prahy (Zličín) přes Plzeň, Rozvadov, Wernberg-Köblitz a dále po A 93 přes Regensburg. Cesta trvá podle štěstí 4,5 až 6,5 hodiny. Můj dlouhodobý průměr byl 6 hodin.

V Mnichově existuje velmi dobrá síť městské hromadné dopravy (8 linek metra, 8 linek příměstské rychlodráhy, autobusy, tramvaje). Jedna jízda stojí 1, 90 až 3, 80 DM, měsíční průkazka pro studenty pak podle rozsahu využívaných služeb od 40 do 65 DM.

Další komentáře

Doporučuji bezlimitní cestovní zdravotní pojištění od Allianz, tarif CD 1. Stojí na celý rok asi 2800 Kč, což je rozhodně lepší než měsíční Beitrag do německé Krankenkasse ve výši 96 DM. Cizinecká policie (Ausländerbehörde) toto pojištění z ČR bez problémů uznává.