Manchester Metropolitan University

září 2000 - červenec 2001

Petr Zákoucký

zakoucky@hotmail.com

Studium

Studium práva v Anglii je v prvním cyklu (není to oficiální název, používám to pouze pro zjednodušení) zásadně tříleté (LLB, tj. bakálářský stupeň) (popř. čtyřleté v případě part time school nebo studia s jazykem, jako třeba Law with French, kdy se jeden rok studuje povinně v zahraničí přes Socrates). Alternativou tříletého studia je jednoleté (popř. dvouletého v případě part time school) studium 7 hlavních předmětů práva (EU, Contract, Tort, Criminal, Public, Trusts, Land Law), úvodního kurzu Anglického práva a jednoho volitelného předmětu. Toto jednoleté studium se nazývá Postgraduate Diploma in Law (PgDL), přičemž závěrečná zkouška je Common Professional Examination (CPE). PgDL je možné absolvovat pouze na postgraduální úrovni, tj. po absolvování bakalářského studia jiného směru (medicína, IT, a pod.) nebo magisterského studia).

V druhém cyklu je možné studovat buďto Bar Vocational Course (BVC, tj. studium na advokáta u soudu – barrister) nebo Legal Practitional Course (LPC, tj. studium na právního „poradce“ – solicitor)., která obě trvají jeden (popř. dva roky v případě part time school). Po tomto jednoročním studiu je třeba odpracovat dva roky u právní kanceláře, nebo dva roky v některé z Bar Chambers).

Studium prvního cyklu je organizováno do tří trimestrů. 20.9. - 17.12., 10.1. - 7.4., 2.5. - 23.6. Studenti programu Socrates na MMU se mohou účastnit vybraného počtu předmětů bakalářského stupně. Je možné si vybrat z nabídky asi 15 předmětů. Studoval jsem následující předměty ukončené zkouškou:, Contract Law, Tort Law, Constitutional Law, Criminal Law, Equity and Trusts, Land Law. Navíc jsem absolvoval Introduction to English Law a European Law, z kterých jsem psal pouze eseje. S každého předmětu jsem psal esej o rozsahu 2000 – 3300 slov, přičemž se odevzdávaly průběžně během roku (první v září, poslední v dubnu, přesný termín je stanoven příslušnou katedrou). Známka z písemné práce se započítává 25 procenty do výsledné známky, pokud děláte z předmětu řádnou zkoušku. Pokud neděláte, pak zpravidla katedra vyžaduje napsání ještě jedné práce.

Osobně jsem absolvoval devět předmětů v četně pro studenty Socrates povinného Introduction to the English Law. Úspěšně jsem složil 7 zkoušek a odevzdal 9 seminárních prací v rozsahu 2000 až 3 300 slov, V této verzi je to na hranici psychické a fyzické odolnosti. Na bakalářském stupni se předmětů, zkoušek a písemných prací dělá zpravidla 5. Pro mezinárodní studenty jsou doporučovány předměty 4, přičemž toto je optimální počet pro to, aby se daly při pobytu zažít i jiné věci než dlouhé hodiny proseděné po knihovnách. Pokud domovská universita nevyžaduje složení řádné zkoušky (UK, PF Plzeň ani PF Brno to nevyžadují) nebo pokud student sám dobrovolně zkoušku nechce složit, vyžaduje se po Socrates studentech pouze sepsání jedné či dvou seminárních prací podle individuální domluvy s daným vyučujícím.

Vzhledem k časové vytíženosti jsem kromě školy a sportu nezvládal nic jiného, tj. nemohl jsem pracoval na diplomové práci a nepracoval jsem.

Pro studenty Socrates jsou vypsané jen některé předměty. Po individuální dohodě si je možné zapsat i předměty, které nejsou Sokrates studentům nabízeny, nicméně není na to nárok a není to automatické. Vyplatí se mít pro to zvláštní důvod a být o tom skutečně přesvědčen, a podle toho formulovat svou žádost. V každém případě je lépe tyto věci řešit diplomaticky spíš než nátlakem. Sám jsem mohl studovat na základě individuální dohody všechny předměty, které jsem si vybral, přičemž ani jeden z nich není standardně nabízen (důvodem je fakt, že tyto předměty nejsou volitelné, ale povinné, čili se jich zúčastňuje celá škola, a třídy jsou značně naplněné. Navíc to jsou předměty poměrně náročné, a touto eliminací se zabraňuje upadání úrovně výuky, zejména seminářů, kde se předpokládá důkladná příprava a spolupráce (osobně jsem se připravoval na každý seminář 4 až 5 hodin, přičemž semináře jsou jednou čtrnáct dní).

Pro individuální výjimky je nutno navštívit Paula Okojieho a vyučujícího daného předmětu. Paul Okojie je nesmírně obětavý, ale nelze po něm předpokládat, že je kouzelník. Musí se brát v potaz fakt, že důvodem pro zúženou nabídku je zejména finanční stránka věci. S každým studentem navíc musí vyučující opravit dvě další práce, vyučovat větší počet seminářů. Koordinátor je tak vystavován do pozice, kdy by mile rád žádosti studenta vyhověl, ale zároveň tím může ztrácet sympatie svých kolegů.

Čeští studenti mají poměrně dobrou pozici, většinou nám všichni vyučující vycházeli nadstandardně vstříc, ojedilou pozoruhodností je fakt, že si vás na rozdíl od vyučujících na PF v Čechách pamatují. Nesetkal jsem se ani s jedním případem špatného zacházení.

Řádné zkoušky se konají od zhruba druhého týdne v květnu do konce druhého týdne v červnu. Většina Socrates studentů ale zkoušky dělat nemusí a nebo nechce, takže stačí v závislosti na dohodě s daným vyučujícím odevzdat práci, a takto můžete mít od polovičky dubna volno. Výsledky jsou nejdříve druhý týden v červenci, po telefonu se nesdělují, ale osobně ano, transcripty přišli v září, a to nikoliv studentovi domů, ale na fakultu.

Ubytování

Místo na Kolej je nutné si místo rezervovat v průběhu letních prázdnin před odjezdem a zaplatit vratnou zálohu ve výši, která je stanovená příslušnou kolejí (osobně jsem platil 121 GBP, a to Barcleys platební poukázkou, kterou lze obdržet v České Spořitelně). Veškeré informace student obdrží poštou od MMU v dostatečném časovém předstihu. Mezinárodní studenti dostanou kolej bez problémů.

Platbu je možné učinit embosovanou kreditní či debetní kartou, nebo mezinárodní platební poukázkou (IMO), vystavují je v České spořitelně. Doporučuji přijet pár dní před začátkem školy, bydlet v hostelu a osobně si prohlédnout kolej, případně další nabízené ubytování a až po té se rozhodnout.

Ubytování na koleji je možné zrušit do data uvedeného v ubytovací smlouvě, v mojí to bylo do 14.9. Pak samozřejmě lze odstoupit také, ale propadá předplacené kolejné. Vzhledem k tomu, že kolejné se platí ve třech splátkách, přičemž první splátka činí polovinu ročního kolejného, je po zaplacení první splátky odstoupení od smlouvy značně nevýhodné.

Vzhledem k ceně, pohodlí a mnohem větší nezávislosti je možné využít ubytování v "shared house"čili v podnájmu. Jedná se o ubytování v soukromém domě, pronajatém ideálně s dalšími studenty (jestliže by jste nebydleli se studenty, museli byste platit Council Tax, a to i přesto, že studentem jste)

„Na koleji má student k dispozici jeden pokoj o velikosti cca 9 m2, společnou kuchyň a jídelnu (zhruba pro 20-30 lidí, která je také jediným místem, kde se dá kouřit, což při vaření zrovna člověk neocení), a společnou koupelnu, za což platí 50 a více liber týdně (včetně všech poplatků). V soukromém domě je k dispozici pokoj (12-20 m2), úložné prostory, společná kuchyně, obývák (pro 4-6 lidí) a jedna či více koupelen zhruba za 30-50 GBP týdně (včetně poplatků). Není problém nechat přespat návštěvy, pořádat večírky atd.“

Rozpočet - 20 GBP týdně (podle jiných je to více, záleží na stupni hazardnosti) za share house je absolutní minimum. Cena odpovídá kvalitě čtvrti, která je na rozdíl od České republiky životně klíčová, na vzdálenosti ke škole, a kvalitě vybavení. K cestě do školy je možno v závislosti na poloze využít MHD - legitimace stojí zhruba 65 GBP (autobus) za každý z prvních dvou trimestrů asi 30 GBP za poslední). Osobně jsem bydlel v domě za 27.5 GBP týdně bez poplatků (35 s poplatky), 20 min. chůze od školy se dvěma dalšími studenty. Pozor, jestliže je nájemné uváděno v GBP za týden, pak měsíční nájemné není pouhý čtyřnásobek, jelikož měsíc nemá 28 dní.

Ceně odpovídala kvalita: nebezpečná čtvrť – Moss Side (problém jsou zejména fetující mládež s omezenými finančními zdroji. Místní studenti zde zpravidla nebydlí, když ano, tak jsou považováni za dobrodruhy. Po 21.00 hodině si člověk na ulici připadá velmi nejistě, místní studenti tudy zásadně pěšky nechodí, jezdí z nočních podniků nebo pozdní školy taxíky, v zimě je čas nejistoty vzhledem k tmě podstatně delší – osobně jsem domu večer běhal, a to velmi obezřetně a rychle, nosil jsem u sebe hotovost do 10 GBP, v kapse druhou peněženku z připravenou pětilibrovkou a mincemi speciálně pro rychlé bezincidentní odevzdání. Incident jsem měl za celý rok jeden, byl jsem rychlejší, ale měl jsem z toho žaludeční vředy), velcí američtí šváby (nekoušou, ale v trenkách, v botě, a vůbec všude nepotěší), přes léto slimáci v kuchyni (nakonec poměrně neškodní, stačí čačtěji vytírat a kolonie se dá zredukovat na únosnou míru), společné prostory relativně katastrofální (špína), romantická betonová zahrada dva na dva metry...

Na druhou stranu bez krys, se skvělými spolubydlícími (Etiopian, Jordánec, Angličan), velkou a po uklizení čistou a skvěle vybavenou kuchyní, pokoje poměrně v dobrém stavu, koupelna byla po té, co si člověk zvyknul, skvělá), bez vykradení – dům byl jednak dobře zajištěn mřížemi na oknech (alarm zde příliš pozornosti nepřitahuje, takže je skoro nanic), a pak jsme měli asi štěstí (dvakrát k nám šel někdo přestrojen za opraváře poslaného prý od majitele domu – zásadně neotvírat nikomu neznámému, nikomu), a s poměrně blízkým supert marketem ASDA, kde se dá levně nakupovat.

Ubytování je v Manchesteru dostatek, při jeho hledání Vám může pomoci zdarma "Student Union" Manchester Metropolitan Univerzity, Manchester Student Homes, některé realitní kanceláře.

Osobně jsem si ubytování vytipoval předem na internertu, a to díky perfektním www stránkám Manchester Student Homes, kde si můžete nalézt dům podle vámi zadaných kriterii, přičemž vám to nalezne dům z dokonalým popisem, fotkou, kontaktem na majitele. Po příjezdu do Manchesteru jsem ještě na letišti obvolal majitele, a domluvil jsem si schůzky. První dva dny jsem spal v privátním hostelu na Old Tafford za 8 GBP na noc, který jsem našel v Lonely Planete, a kde jsem si z Čech zamluvil nocleh. Během dvou dnů jsem šel podívat na tři domy, vzal jsem ten první. Je dobré si sebou na pochůzky brát seznam otázek s tabulkou, který je vypracovaný na stránkách MMU a Manchester Student Homes, a při zkoumání domu a majitele se nebát na těch 30 dotazů zeptat, a pečlivě si zaznamenat výhody a nevýhody. Po té, co jsem se nastěhoval jsem šel v poslední den lhůty, tj. 14.9. zrušit ubytování na koleji a žádat vrácení šeku na 121 GBP. Šek jsem dostal, ale až po měsíci.. Zároveň jsem si na Manchester Student Homes nechal zkontrolovat Nájemní smlouvu, a prověřil jsem si identitu a chování svého landlorda za předchozí období.

Volný čas

Knihovna: Knihovna MMU má zajímavé knihy, omezené množství nejnovějších titulů, poměrně omezenější otvírací dobu, zejména o víkendu. S průkazkou s MMU je možné navštěvovat a půjčovat knihu na UMIST, např. v Precinct Centre na Oxford street. Lze navštěvovat i knihovnu University of Manchester, která má lepší otvírací hodiny a místama lépe vybavenou knihovnu. Nelze zde ale půjčovat knihy, je zde ale na rozdíl od UMIST jeden počítač s volným přístupem na internet.

Sport: Sportovní vyžití je v Manchesteru dobré. Je možné vstoupit do různých sportovních klubů, např. "walking club" pořádá výlety za velmi výhodné ceny (Skotsko atd.). Jinak posilovna, bazén, squash, badminton, tenis - univerzitou dotované ceny 1,50 GBP za hodinu.

Práce: Pro práci nejlépe kontaktovat Student Union - zprostředkování práce, ubytování, poradenská činnost. Výhodou v Anglii je pracovní povolení. V podstatě můžete pracovat bez omezení, teoreticky jen dvacet hodin týdně. Výhodná je možnost práce přes léto, kdy si lze vydělat dost peněz na to, aby člověk minimálně pokryl náklady nepokryté stipendiem. V létě lze navíc oficiálně pracovat na plný úvazek, a to až do datumu dle razítka v pase (osobně jsem toto datum měl stanovené na 31.10. )

Finance

Stipendium člověk dostane se zpožděním, takže je s tím nutno počítat. Osobně jsem jej dostal v prosinci. Někteří lidé zároveň nedostanou ani zálohu, což byl můj případ. Nicméně v ohledu na to, že rok strávený v cizí zemi je neocenitelnou zkušeností a může být i ohromnou investicí, nemá smyl si stěžovat nad tím, že člověk nemá peníze hned. Nejlépe si půjčit od známých nebo z banky (založením si účtu u tří bank lze v Čechách získat kontokorent v součtu přes třicet tisíc, jsou navíc k dispozici studentské půjčky. Úrok je nekřesťanský, ale život je boj, a vše se vrátí). V průběhu roku lze pracovat a při hodinové mzdě 4 – 6 GBP za hodinu si lze peníze zpětně vydělat V žádném případě nemá smysl si své frustrace vybíjet na pražských koordinátorech a nebo na Mgr. Klepetářové, která pro svoji práci z mého pohledu dělá maximum. Tímto bych ji chtěl i poděkovat.

Pro první dva měsíce doporučuji s sebou mít alespoň 500 GBP, v případě pobytu na koleji více – je třeba zaplatit v září zaplatit první splátku (největší položka je za ubytování, nájem se platí měsíčně dopředu a platí se také deposit ve výši jednoho nájmu, v mém případě po rozumné domluvě pronajímatel souhlasil s tím, že mu nájem zaplatím až na konci listopadu po té, co mi stipendium přijde).

Ohledně zakládání účtu v UK pouze jediná Royal Bank of Scotland byla ochotná Sokrates studentům otevřít studentský účet, a to bez problémů. S účtem je spojena řada výhod: zdarma Vám promění jakékoliv šeky či valuty na GBP, zdarma vedení účtu, vystavení a vedení kreditní a debetní karty, mobilní telefon za velmi výhodnou cenu (v současné době např. nabízí NEC za 1 GBP pay as you go (tento telefon ale nelze v Čechách odblokovat, v Anglii za 35 GBP).

Doprava Praha- Londýn nejvýhodněji s kartou ISIC s Capital Expresem za 2400 Kč, velmi slušní řidiči. Z letecké je výhodný spoj Praha – Manchester s ČSA, létá každý den mimo neděli, cena přes GTS 7500 až 10000 Kč s poplatky, je možné si ale brát pouze jedno zavazadlo do 20 kg. Osobně jsem měl 32 kg, a neplatil jsem žádné příplatky, nicméně cestu s Manchesteru v závěru roku jsem absolvoval autobusem, jelikož zavazadel záhadně přibývá. Do Stansteadu se létá levněji, a to za 5.000 s poplatky, pak se ještě zaplatí 20 GBP za autobus do Londýna a 20 GBP za autobus Londýn – Manchester.

Místní doprava: Za celý rok jsem autobusem nejezdil, a to díky výhodné poloze ubytování, která je naprosto zásadní. Jinak doprava po hlavní spojovací komunikaci Centrum – Rusholme, kde je škola, je velmi frekventovaná. Týdenní autobusová permanentka po Manchestru za 7 GBP, na trimester okolo 60 GBP. Jednotlivá jízda v závislosti na vzdálenosti 0.50-1.50 GBP.

Stravování – v závislosti na finanční zabezpečení se lze stravovat doma, v menze, fast foodech nebo v restauraci. Osobně jsem celý rok žil poměrně skromně, jelikož jsem neměl čas pracovat, a stipendium vychází při skromnosti akorát. Utratil jsem 15 až 20 GBP jídlo v ASDE,přičemž jsem jedl lépe než v Čechách. Nikde jinde jsem jídlo nekupoval, jelikož je to dražší. Do školy jsem si nosil svačinu, v menze ji lze pohodlně sníst, přičemž je to běžná věc, potkal jsem tam i své vyučující, jak si vytáhli svačinu, a zapíjeli vodou. Při tomto rozpočtu jsem takřka neustále vařil.Jedno teplé jídlo mi vyšlo na 1.50 až 2 GBP. V Rusholmu jsou výhodou obchody s indickým kořením a exotickou zeleninou, které celou „zábavu“ dokáží zpříjemnit.

Menza na MMU byla jednoduchá a dražší. Lepší je navštěvovat menza na koleji u All Saints, vedle knihovny - "Metro". Je možné koupit si poukázky na 20 jídel (večeře přes týden + obědy a večeře o víkendu). Jedno jídlo stojí pouze 2,25 GBP (zahrnuje polévku, hlavní jídlo, moučník, ovoce, pití). V Rusholmu jsou pak devizou kebab shopu, kde např. v Lal Quelal se dá koupit fantastický doner kebab za 2.50, čemuž nešlo jednou týdně odolat.

Na první měsíce je lepší počítat s většími náklady, jelikož je třeba nakupovat učebnice (čím více předmětů si člověk bere, tím méně má času na to, aby čekal v knihovně na jeden výtisk knihy před seminářem), vybavení pro domácnost (peřina, lampa, kancelářský potřeby, atd.). Průměrně jsem přežíval za 200 – 220 GBP za měsíc, první měsíce k tomu připadlo navíc 200 GBP za knihy a 100 GBP za ostatní nezbytné věci jako deposit u ubytování (většinou ve výší jednoho měsíčního nájmu), záloha na nájem.

Rady a tipy

S UK má Česká republika podepsanou mezivládní dohodu o uznávání pojištění, proto není nutné se pojišťovat. Navíc podle právního odboru VZP v Praze se pojištění v ceně 5000 Kč na jeden rok vztahuje na stejné pojistné události se stejným pojistným jako pojištění na základě uznání. Proto nemá smysl uzavírat pojistnou smlouvu v této výši.

V UK je třeba se registrovat u lékaře, doporučuji školního Saint Augustin´s surgery, vedle All Saint´s.

Zdarma se provádí očkování proti meningitidě, je to asi lepší se nechat oočkovat.