Imperial College of Science, Technology and Medicine
(Koord.: Adrian Hawksworth)
říjen 2002 - září 2003
Zuzana Tasáryová, PřF
tasaryova@hotmail.com
Byla jsem registrována jako student denního jednoročního magisterského studia kurzu MSc. Petroleum Geoscience.
Byla jsem ubytována za 51 GBP/ týdně na dvojlůžkovém pokoji na koleji poblíž univerzity, takže naštěstí odpadly výdaje za dopravu. Kolej byla určena studentům prvního ročníku, v mém případě šlo o výjimku, kterou Accomodation Office povolila vzhledem k mému omezenému rozpočtu.Ve skutečnosti se levné ubytování pro PG a studenti vyšších ročníků pohybuje od 80 GBP/týdně. Fakultní koordinátor se zařizováním levného ubytování nepomá, což jsem ani neočekávala, naopak mi skepticky sdělil, že s výší mého stipendia si nic nenajdu. Ubytování během letních prázdnin je minimálně dvojnásobně dražší než během roku, takže jsem v létě bydlela na hostelu, vedeným českou charitou, za 50 GBP/týdně. Anglické hostely jsou drahé, špinavé a pokoje bývají mixované - muži + ženy. S ubytováním jsem byla naprosto nespokojená, v Anglii je nižší životní úroveň a chybí základy hygieny. Stipendium pro studenty, kteří jedou do Londýna by se mělo zvýšit. Když jsem předložila fakultnímu koordinátorovi svůj rozpočet na měsíc, myslel si nejprve, že je to na týden, a potom na mě nechápavě zíral. Přežít v Londýně za stipendium Erasmu se nedá a studenti musí mít své vlastní zdroje nebo práci.
Kurz MSc. Peroleum Geoscience obnáší 2 roky magisterského studia vtěsnané do jednoho roku, takže jsem volného času moc neměla. Exkurze a skupinové projekty jsou přes víkendy a prázdniny a vyučování od 9:00 do 17:00 každý den. Studentské kluby na univerzitě existují a fungují. Pro zahraniční studenty jsou během zimního a jarního trimestru zdarma kurzy angličtiny, úroveň však závisí na učiteli. Během letního trimestru fungují třídy angličtiny, zaměřené buď na výslovnost nebo čtení nebo psaní atd.. a také třídy, kde se studenti zabývají rozborem literatury, divadelních her nebo historie, zahrnující návštěvy divadel a turistiku po Londýně. Najít práci není tak jednoduché jako v Praze, ale jde to. Studenti, kteří mají v úmyslu během studia pracovat, by si měli studentská víza zařídit už při vjezdu na hranicích (úředníci na hranicích většinou dávají studentům turistická víza, se kterými vás nikdo nezaměstná), protože od srpna 2003 se platí administativní poplatek 250 GBP za všechny žádosti o víza, které jdou přes Home Office. To samé platí i pro prodlužovaní studia, kde je nutné prodloužit i víza.
Na Imperial College, South Kensigton Campus, je banka National Westminster přímo v budově školy (Sherfield Building). Zařídit účet je jednoduché, potřebujete pouze, pas, potvrzení o studiu (vydá Registry Office při zápisu) a potvrzení o ubytování v Londýně (smlouva, kterou dostanete od Accomodation Office, pokud bydlíte na koleji). Jak jsem již napsala v bodu 2. Ubytování, stipendium rozhodně nestačí. Náklady na studijní potřeby: Exkurze ve výši 1300 GBP mi naštěstí platil školitel ze svých grantů. Dále pro představu: vízum do USA (v rámci terénní exkurze) - 67 GBP, kopírovací karta a karta pro tiskárnu - dohromady 15 GBP, učebnice poskytuje katedra.
Zkoušky, které jsem složila na Imperial College, mi byly uznány v rozsahu 50 kreditů, ale s diplomovou prací mám problémy. Na Imperial College jsem byla ohodnocena 66%, byla jsem třetí nejlepší v ročníku (nejvyšší dosažený výsledek byl 70%). Na základě mého výzkumu mi bylo nabídnuto studium PhD, spoluautorství na publikaci a ze závěrů projektu, na kterém jsem pracovala, se vytváří stránka na webu Londýnské Geologické Společnosti. Přesto, ačkoli jsem práci obhajovala v Londýně, ji budu muset obhajovat ještě v Praze. Pokud má být stáž v zahraničí opravdu nahrazovat studium v ČR, mělo by to tak být i s diplomovou prací. Hlavním argumentem z české strany je, že na diplomové práci v ČR se pracuje 2 roky, kdežto v Anglii pouze 3 měsíce. Nikdo už nebere v potaz, že v Anglii jsou to 3 měsíce čistého času a u nás 2 roky během studia, kdy má student spoustu dalších studijních povinností, takže vlastně na diplomové práci stráví také pouze pár měsíců čistého času. Úroveň prací v Anglii oproti ČR je podle mého názoru stejná, ne-li vyšší, díky bezvadně fungující knihovně, bezproblémovému přístupu k informacím a modernější technice.
Problémy s dopravou jsou minimální. Já jsem cestovala s Capital Express. Další autobusové linky jako Kingscourt nebo London Express jsou snadno dohledatelné na internetu. Letecká společnost EasyJet má velice výhodné slevy v listopadu a v období leden-únor. Od léta funguje velice levná společnost Sky, která létá z Brna a z Bratislavy.Capital Express už nepřijímá rezervace přes internet, přestože na webové stránce rezervování jízdenek stále funguje. Jedno zavadlo do kufru vám vezmou zdarma, za každé další se platí 250 Kč nebo 5 liber.
Zdravotní péče v Anglii je strašná. Trpěla jsem silnou alergií a ekzémy a
několikrát mě vezli na pohotovost. Přesto jsem za celý svůj pobyt neviděla
alergologa, protože čekací list na specialistu je 6 měsíců. V době, kdy byl můj
stav nejhorší, mě GP poslal na první pomoc, protože s doporučením z první
pomoci se na specialistu čeká kratší dobu. Dopadlo to tak, že mě ne první
pomoci nepřijali, protože jim můj GP nenapsal doporučující dopis. Za léky jsem
utratila 10 000 Kč a Allianz, u které jsem byla pojištěna, se teď velmi zdráhá
je proplatit. Přes všechny obtíže to byla ta nejlepší zkušenost, kterou jsem si
mohla přát. Konečně si někdo váží práce, kterou děláte a nesnaží se vás
ponižovat a srážet.