Universität Konstanz

duben 2000 - červenec 2000

Adam Geršl, FSV

gersl@mbox.fsv.cuni.cz

Studium

Budu uvádět informace důležité zejména pro Socrates studenta (exchange student, Austauschstudent), neboť osobně mám zkušenosti pouze s touto pozicí. Nicméně řada postřehů a informací zde uvedených může posloužit i tomu, kdo by chtěl na Uni Konstanz studovat krátkodobě i přes jiný program (DAAD, meziuniverzitní dohody apod.), popř. dlouhodobě, tedy absolvovat zde ucelené studium. V Německu totiž tím, že studujete (ať již přes nějaký výměnný program, či sami na vlastní náklady), získáváte statut studenta, což zní sice samozřejmě, nicméně je to pro cizince důležitá věc. Jste-li studentem, máte (téměř) veškerá práva a povinnosti, která mají němečtí studenti, a je s vámi zacházeno jako se studentem „domácím“. To se týká nejen studia, ale i života v Německu obecně (např. možnost pracovat apod.).

V okamžiku, kdy se stanete studentem – tím se stáváte zápisem, tzv. imatrikulací (neplést s českou, slavnostní imatrikulací, ta německá je spíše podobná tomu, čemu se u nás říká zápis) – dostáváte studentský průkaz, různá potvrzení o studiu a studentský index (v podstatě prázdnou modrou složku, do které budete dostávat známky v papírové podobě, tzv. Scheine, tedy na závěr z každého kursu, který navštěvujete, pokud splníte stanovené požadavky pro získání Schein, dostanete papír – někdy pouze s potvrzením o účasti (Teilnahmebestätigung), někdy i se známkou). Němečtí studenti procházejí též imatrikulací, a to každý semestr. Pokud jedete přes výměnný program, pak jste k imatrikulaci pozváni automaticky. Pokud však jedete krátkodobě na vlastní pěst (tzv. free mover), popř. chcete absolvovat ucelenou část studia (např. doktorát apod.), musíte (většinou) před imatrikulací dokázat, že umíte obstojně německy. To je možné buď předložením vysvědčení z jazykové zkoušky z Goethe Institut od 3. úrovně – tedy od Das kleine Deutsche Sprachdiplom, popř předložením vysvědčení či přímo podstoupením zkoušky pro univerzitní studium pro cizince (tzv. DSH Prüfung). Ta je na místě zadarmo a mohou si ji udělat i studenti od ní osvobození (může se někdy hodit). Upozorňuji však, že není vůbec jednoduchá, vyžaduje pečlivou přípravu. Socrates a jiní výměnní studenti DSH dělat nemusí.

Když jste tedy již studentem, platí pro vás na univerzitě běžný studentský provoz. Máte právo navštěvovat libovolné kurzy a splnit požadavky k získání Scheinu, tedy buď známkovaného či pouze potvrzení o docházce. Kolik kurzů si zapíšete a kolik budete chtít mít Scheinů a jaké – to záleží na tom, co stanovují pravidla pro váš výměnný program. Záleží to též na fakultě vaší domovské univerzity. Např. FSV stanovila, že studenti vyjíždějící přes program Sokrates musí splnit za 1 semestr pobytu 20 kreditů (na FSV je kreditní systém). Problémem samozřejmě je, kolik dostanete za který kurz kreditů a jestli si vůbec můžete ty které kurzy zapsat (a tím vám budou uznány). To vše je nutno koordinovat z koordinátorem na vaší fakultě (popř.institutu či katedře). Obecně má každý kurz na partnerské univerzitě nějaké ohodnocení v tzv. ECTS kreditech, ty se však nemusejí rovnat kreditům, které platí na vaší fakultě. Taky musíte si domluvit, které kurzy vám vůbec kreditně uznají, tj. pokud studujete ekonomii, asi vám neuzná domovská fakulta jedničku z evoluční biologie.

Čili s těmito (na německé univerzitě nezávislými) omezeními si vyberete kurzy, které chcete navštěvovat. To většinou činíte již předběžně v tzv. Learning Agreement, kurzy si člověk může vybrat např. na internetu. Problémem samozřejmě je, že předběžně si vybíráte kurzy někdy v lednu a když přijedete na zahraniční univerzitu, výběr je odlišný. Proto je nutno dále i na dálku konzultovat výběr kurzů s fakultním koordinátorem. Kurzy probíhají různým způsobem: (a) klasické přednášky a cvičení – takový kurz bývá většinou zakončen písemkou (tzv. Klausur), neboť v Německou nejsou obvyklé ústní zkoušky. Nicméně na Uni Konstanz je někdy možné požádat o ústní zkoušku místo písemné, pokud s tím přednášející souhlasí. (b) Semináře, kde většinou každý student má jeden referát, který si na domluvené téma připraví, a nakonec napíše a odevzdá seminární práci v rozsahu 10 – 15 stran, na jejímž základě a s přihlédnutím k provedení referátu je udělena známka. (c) Různé ostatní – např. blokové kurzy trvající např. jeden týden, jazykové kurzy, kde můžete buď psát test na známku, nebo jen dostat potvrzení o účasti aj.

Na začátku každého semestru jsou k dispozici zdarma seznamy přednášek všech oborů (tzv. kommentiertes Vorlesungsverzeichnis), které jsou dostupné i na internetu. Nicméně je třeba sledovat nástěnky vašeho oboru, neboť změny se dějí.

Nevím, nakolik je nutná docházka na přednášky. Nicméně na jazykových kurzech, popř. tam, kde chcete Teinahmebestätigung je účast nutná alespoň z 80 procent. Nicméně i tam, kde docházka povinná nebyla, chodili všichni zapsaní studenti nejméně z 80 procent. Způsob obvyklý na českých univerzitách – tedy registrace do kurzu, návštěva první a poslední hodiny a účast na zkouškové písemce - v Německu není nejen obvyklý, ale i riskantní.

Na kurzy typu přednáška – cvičení nebylo nutno se nikterak zapisovat, avšak dle doslechu se na některých jiných oborech bylo nutno zaregistrovat prostřednictvím počítače. Na semináře a speciální přednášky je většinou nutné se zapsat na list visící většinou na nástěnce katedry kurz pořádající. Nicméně zvyklosti se mohou měnit. K závěrečným klauzurám bylo však nutné se přihlásit prostřednictvím počítače a vašeho studentského průkazu – pak vystupujete na listinách týkající se zkoušky pouze pod svým imatrikulačním číslem.

Osobně jsem navštěvoval dva semináře, jeden kurz typu přednáška – cvičení a jeden jazykový kurz trvající jeden měsíc každý den 3 hodiny. V jazykovém kurzu jsem absolvoval test, v kurzu přednáška – cvičení jsem požádal o ústní zkoušku – trvala 20 minut přesně, přítomen byl zkoušející a protokolant, v seminářích jsem odpřednášel referát a napsal práci. Všechny kurzy jsem absolvoval bez problémů.

Ubytování

Ubytování Socrates studentů – již během přípravné fáze vám přijde od Uni Konstanz žádost o „kolej“, které můžete, ale nemusíte využít. V žádosti zaškrtnete základní informace a požadovaný typ ubytování (pro konkrétní informace je třeba projít důležité stránky na internetu), na žádosti je jen napsáno, jestli chcete bydlet v obyčejnějších či lepších kolejích a ceny. Nejlevnější je ubytování ve Studentenwohnheim Sonnenbühl Ost nebo West za 335 DM měsíčně, kde jsem též bydlel. Jedná se o soubor dvoupatrových domků s 12 jednolůžkovými pokoji plus 2 sprchy a tři záchody společné, kuchyňky s jídelničkou, lednička, místnost v suterénu na kola či studentské akce, kromě těchto domků obklopených zelení je ještě asi 10ti patrový dům, v každém patře asi 10 pokojů, kuchyňka, příslušenství a balkon. Výhodou těchto kolejí je bezprostřední blízkost univerzity (asi 3 minuty na kole, 5 minut pěšky přes park). Jednolůžkové pokoje jsou spoře vybaveny – skříň, stůl, židle, police, postel s lůžkovinami a povlečením, které se mění každých 14 dní, amlý stoleček, umyvadlo, zrcadlo, lampička, přípojka na telefon. V kuchyni má každý malou uzamykatelnou spížku a uzamykatelnou část ledničky (velmi malou). Každý dostane dva klíče od pokoje (tedy i pro možné návštěvy, které nejenže nic neplatí, ale ještě si pro ně můžete půjčit u správce matraci), klíč od ledničky, skříňky na jídlo, který zároveň pasuje do schránky na dopisy v hlavní 10ti patrové budově a do zásuvky vašeho psacího stolu. Co chybí – přehoz na postel, záclona, nějaké plakáty na zdi – doporučuji přivést. Kolejné vám strhávají přímo z vašeho účtu, který si jako student můžete zřídit zdarma u bank typu Deutsche Bank, Dresdner Bank či Sparkasse. Doporučuji Deutsche Bank, která i s Dresdner Bank vede konto zdarma a pohyby na účtu se nezpoplatňují. Navíc Deutsche Bank má zdarma Internet Banking.

Kromě těchto kolejí (Studentenwohnheim), které jsou velice příjemné díky velkému množství studentů ze zahraničí, blízkostí univerzity a pěkného zeleného okolí (park), existují i jiné koleje, dražší a poněkud jinak uspořádané – spíše jsou to takové malé bytečky pro tři čtyři studenty se společným příslušenstvím (např. Europahaus). Pak jsou i koleje, kde má každý pokoj své příslušenství (též v Sonnenbühl West) a kuchyň. Vybavení kuchyní je podmíněno tím, co si studenti přinesou, takže pokd máte svou vlastní kuchyňku (Appartement), můžete si být jist, že tam nebude skoro nic. To se na levnějších kolejích naopak stát nemůže.

Kromě kolejí existují v Německu též tzv. WG (Wohnunggemeinschaft), což jsou normální byty, ale obývají je studenti, takže tomu jsou přizpůsobeny. Většinou jsou 4 + 1, čili každý student má svůj pokoj, bydlí holky kluci dohromady (specialita Německa od 60. let), cena je různá podle polohy a vybavení, většinou kolem 300 – 400 DM i více„kalt“ (čili bez elektřiny, vody apod.), popř. 400 a více DM „warm“ (se vším všudy). Ubytování ve WG zajišťuje též univerzita, nicméně můžete si WG najít i sami, na univerzitě visí začátkem roku či pře prázdniny mnoho inzerátů. Některé WG jsou i levnější a hezčí než koleje, ale zase je problém je sehnat před příjezdem do Kostnice. Pokud si požádáte o kolej, musíte ji obývat po dané období, které jste na přihlášce zatrhli (nejméně 3 měsíce), pak je možné ubytování opět prodloužit. Pokud chcete riskovat, můžete je „naslepo“, nicméně doporučuji raději vzít si předem kolej.

Co se týče kvality obecně – velmi slušná, v levnějších kolejích jednoduché vybavení, ale účelné. Osobně jsem byl spokojen.

Stravování – na univerzitě je menza, která vaří obědy. Ty se vydávají proti tzv. známkám (Marken, umělohmotná kolečka, obvyklé na většině německých univerzit), která nejsou označena datumem, takže je možno si koupit oběd v ten samý den, popř. koupit zásobu známek. kromě toho je ve stejných prostorách i jakási kantýna, která vaří i večeře (ovšem již za „klasické“ ceny). Oběd stojí kolem 4 DM, tzv. Sammessen, čili jedno hlavní jídlo. Kromě toho je možné si koupit známku na levnější Eintopf (3 DM), anebo na nejdražší jídlo dle vlastního výběru (Wahlessen, 5 DM). Ceny se mohou mírně měnit (spíše směrem vzhůru).

Volný čas

Volný čas je v Kostnici možno užíti jakýmkoli způsobem. Doporučuji mix všech možných aktivit.

(a) Sport – nedaleko univerzity (na kole asi 5 minut) je sportovní univerzitní hala, kde probíhají různé sporty, které jsou pro studenty zdarma. Tyto sporty nejsou nikterak povinné, nejsou za ně žádné zápočty, chodit je na ně možno bez jakéhokoli přihlášení. Obecně se o sport stará speciální oddělení univerzity (Hochschulsport), které každý semestr vydává brožurku s nabídkou sportovních aktivit. Kromě již zmíněných různých tělocviků v hale jde i o placené sporty typu tenis, windsurfing (jste u Bodamsee), lodě, vysokohorská turistika (jste kousek od švýcarských Alp) apod. Samozřejmě existují i sportovní kluby univerzity, které se zúčastňují různých soutěží a přeborů, můžete se stát (pokud máte příslušné schopnosti) jejich členy. Vřele doporučuji sportovních aktivit využít.

(b) Práce – jako student máte možnost v Německu pracovat, a to nejvýše 90 dní v roce. Každý měsíc můžete vydělat 630 DM nezdanitelných, větší částky se daní, nicméně můžete podat na konci roku daňové přiznání a praxe je podobná jako v ČR, tedy 12 měsíců krát 630 DM je celková roční nezdanitelná částka, takže možné daně se vám vrátí (na váš německý účet, který si můžete u banky nechat, pokud studujete dále v ČR, stačí poslat anglické potvrzení o studiu). Pracovní povolení (nutné pro cizince) stojí 50 DM, vlepuje se do pasu spolu s povolením k pobytu, popř. je na povolení již uvedeno, že můžete pracovat, pokud si o něj požádáte již při vyřizování formalit na začátku pobytu.

(c) Studentské aktivity – formální i neformální, na univerzitě existuje velká studentská organizace ASTA, která se stará o různé studentské věci – pořádá koncerty, kino, akce, party popř. demonstrace za nezavádění školného. Kromě toho působí na univerzitě další studentské organizace, divadlo, sbor, orchestr, zájmové iniciativy (právnická Elsa apod.). Kromě toho má každý obor svůj studentský Fachschaft, tedy skupinu studentů, kteří jsou partnery pedagogům při různých problémech a zároveň zprostředkovateli informací mezi pedagogy a studenty. Tyto Fachschafty poskytují třeba kopie různých starších písemek, radí studentům, organizují burzy knih apod.

(d) Party a společenský život – na všech kolejích se často pořádají studentské party, a protože alkohol je v německých hospodách neskutečně drahý, baví se studenti na kolejích s pomocí vlastních, v supermarketech nakoupených zásob. Kromě toho jsou party i každou středu na univerzitě (za vstupné kolem 5 DM).

(e) Výlety a cestování – zahraniční referát univerzity organizuje různé výlety po okolí, cena je kolem 20 DM (někdy více, někdy méně), jezdí se do známých měst po okolí (Strassbourg, Freiburg atd), jezdí se autobusem, vždy je prohlídka a komentář organizátora. Kromě toho můžete cestovat sami, nejlépe na tzv. WochenendeTicket, která platí jeden den víkendu pro pět lidí naráz za cenu 35 DM a můžete jezdit celý den obyčejnými vlaky (které však v Německu jezdí rychleji než u nás Eurocity). Takto se můžete za celkem levno dostat nejen do zajímavých míst po Německu (např. i do hraničních měst s více nádražími typu Basilej či Salzburg), ale i domů do Čech. Kromě toho je Kostnice rájem kolařů, kdo nemá kolo, musí si jej určitě koupit třeba tam nějaké starší, výlety do okolí jsou taky fajn.

(f) Opalování se u Bodamsee (platí zejména pro letní semestr).

(g) Knihovna – neuvěřitelně velká knihovna prorostlá celou univerzitou (univerzita je jeden velký komplex propojených budov, moderně architektonicky vymyšlená), něco méně než 2 miliony svazků, mají vše, co si budete přát, i české knihy, půjčuje se vše na studentský průkaz na dobu max. 3 měsíce, počet výpůjček neomezen, pokud po měsíci někdo vaši knihu bude chtít, přijde vám lístek nebo e-mail, že byste mohli tu knihu již pomalu vrátit. V celé knihovně na různých místech se nacházejí počítače s internetem, kde je možno mailovat. Knihovna je asi to nejlepší vedle sportu, co univerzita nabízí.

Finance

Účet studentský vám zdarma založí a povede Dresdner Bank či Deutsche Bank, u Sparkasse jsou nějaké poplatky. Doporučuji hlavně Deutsche Bank, má zdarma i internet banking. Problémy se založením nebyly, ani nemusíte předkládat potvrzení o studiu (které na začátku pobytu stejně nemáte, nejste –li imatrikulováni), takže stačilo pouze potvrzení o přijetí ke krátkodobému pobytu, které dostanete ještě v Praze (Zulassungsbescheid zum Zeitstudium) a cestovní pas. Pokud si vezete cestovní šeky, počítejte s tím, že vám budou strženy poplatky ve výši asi 1 procenta při ukládání na účet, i když vám v bance řekli (v ČR), že za eurošeky se v zemích EU neplatí. Kartu dostanete během 1 týdne přímo do vaší schránky, před ní přijde do schránky PIN (žádné doporučené dopisy jako u nás).

Co se týče nákladů obecně, příslušné německé brožurky uvádějí částku nad 1000 DM na měsíc. Záleží na tom, jakým životním stylem žijete. Náklady nevyhnutelné jsou následující: ubytování (330 DM za měsíc), jednou za semestr sociální poplatek kolem 6O DM, pojištění zdravotní pokud nemáte z Čech 96 DM měsíčně, jídlo v menze 4 DM oběd, jídlo ze supermarketu či co si uděláte v kuchyňce – ceny v Plus či Aldi jsou jen nepatrně vyšší než v Čechách, mají vše kromě českými studenty oblíbeného sojového masa za 7, 50 Kč, doprava po Kostnici na kole popř. studentská jízdenka na autobusy kolem 60 DM na semestr, pokud si zavedete přípojku telefonu až na pokoj, pak za telefon, popř. za mobil (nabíjecí karta obdoba Twist, Go či Oskarty stojí 55 DM s kreditem 25 DM, ceny pekelně drahé za volání, zatímco volání z pevných linek daleko levnější), telefonní karta – doporučuji spíše typu 0800 od konkurentů Deutsche Telekomu, se kterými voláte do ČR za 48 Pf. na minutu, a další výdaje za cestování či zábavu. Co se týče studijních materiálů – všechny důležité knihy mají v knihovně, nezbytné učebnice v dostatečném množství, občas je potřeba si koupit nějaké studijní texty popř. si je nakopírovat – kopírovací karta stojí 20 DM a máte na ní 10 DM kreditu, nabíjí se v automatech v knihovně, kopie stojí 10 Pf., pokud kartu vrátíte, dají vám z 10 DM zálohy pouze 5 DM. Pro přípravu referátů si budete muset koupit folie a na ně nakopírovat svou prezentaci (nebo nemusíte, ale většina studentů se prezentuje pomocí slide). Pracovní povolení stojí 50 DM, povolení k pobytu též 50 DM, ale pokud jste studenty studujícími za německé stipendium (DAAD, výměnné pobyty) popř. přemluvíte úředníka, že Socrates stipendium je EU stipendium, tedy i z části německé, taky nemusíte platit. 200 DM stál úvodní orientační kurz i s jazykovým kurzem.

Soudím, že stipendium kolem 900 DM na měsíc vystačí, pokud nejste nároční.

Uznání zahraničního studia domácí univerzitou

Jak jsem již uvedl, záleží na tom, zda-li v dostatečné míře konzultujete vybrané předměty s vaším koordinátorem a garantem vašeho studijního programu. Já jsem toto činil a všechny známky, které jsem si na konci pobytu nechal z papírových Scheinů přepsat do Transcript of Records mi byly bez problémů uznány tak, že jsem splnil nejen nutné pravidla pro pobyt Socrates stanovené fakultou (20 kreditů za semestr), ale i mi byly tyto předměty uznány jako regulérní součást studijního plánu, většinou jako alternativní (tedy ne povinné).

Problém vidím pouze v situaci, kdy student nekonzultuje výběr předmětů s garantem studijního programu – pak se může stát, že mu předměty uznány nebudou. V čase e-mailů nevidím v dostatečné konzultaci, která zabrání problémům, žádný problém.

Rady a tipy

Při přípravě pobytu se člověk potýká samozřejmě s mnoha problémy. Uvedu jen některé.

  1. Pojištění – věčná otázka, zda se dát pojistit již předem třeba u VZP (stálo mě to 3 000 Kč na rok), nebo až v Německu za 96 DM na měsíc. Co se týče podmínky vlastnit nějaké pojištění pro imatrikulaci, české mi uznal zástupce německé zdravotní pojišťovny, který docházel na univerzity v čase vyřizování formalit na začátku pobytu, bez problémů. Neměl jsem bohudík žádné zdravotní problémy, takže jsem žádné problémy s VZP řešit nemusel. Nicméně – jak vím od přátel, německé pojištění je k nezaplacení, pokud máte stipendium, vyplatí se – odpadne mnoho problémů, s každou obyčejnou chřipkou můžete jít k lékaři (to s českým pojištěním nejde), prostě je s vámi zacházeno jako s německými studenty. Pokud bych jel znovu do Německa, asi bych ty peníze za německé pojištění obětoval.
  2. Jak si dovést peníze – šeky nebo v kapse? Za šeky vždy něco zaplatíte, převod z účtu z ČR do Německa je drahý, výběr z vlastního účtu v Německu mezinárodní kartou je též drahý. Nejlevnější je, pokud vám univerzita převede stipendium na váš účet v Německu (pokud vás platí česká strana). Pokud vás platí německá strana, vyzvedáváte si stipendium v pokladně (platí pro meziuniverzitní dohody). Levné, ale riskantní je vést si marky v kapse s sebou.
  3. Co s sebou důležitého? Všechny potřebné dokumenty i v několika kopiích, v Německu si pak dělat kopie průběžně ze všeho též, např. uznání zdravotního pojištění z ČR vám pak vezmou při imatrikulaci a pokud budete chtít pracovat, musíte jej zaměstnavateli předložit alespoň v kopii. Kromě toho doporučuji vzít si vlastní kolo, pokud jedete autem i počítač či notebook, odblokovaný mobil, adresy a e-maily kontaktních osob jak v Německu, tak v Čechách (garant, koordinátor atd.). Oficiální oblečení typu oblek a kravata jsem vůbec nepotřeboval, vše je značně neoficiální, pokud nebudete pracovat jako manažer. Plakáty, přehoz přes postel, záclonu na vyzdobení pokoje, rádio či kazeťák.
  4. Cesta do Kostnice. Osobně doporučuji jet autem a dovést si vše potřebné, popř. mít auto s sebou. Sám jsem ovšem jel spolujízdou. Docela slušná možnost, vzal mě i s kolem do Singenu (na trase Praha – Zurich přes Stuttgart) a ze Singenu do Kostnice i s kolem za 16 DM, bez kola za 10 DM, je to asi 30 km. Celkově to travolo od 8,00 ráno do 17,00 odpoledne. Cena za spolujízdu asi 700 Kč. Tento druh dopravy je celkem dobry, info na www.spolujizda.cz. Poslední dobrá možnost je jet vlakem, nejlépe o víkendu na WochenedneTicket, a to z Prahy přes Domažlice do Furth im Wald na Wasteels Ticket (studentské jízdenky do zahraničí s 30 procentní slevou), z Furthu pak na WochenendeTicket přes (s přesedáním) Nürnberg, Stuttgart, Singen až do Kostnice. Pokud vás jede víc, vyjde to levněji (až pět osob za 35 DM), popř, zkuste ve Furthu se někoho zeptat, kdo jede podobným směrem na WochenendeTicket, já jsem takto jel jednou úplně zdarma až do Kostnice. Popřípadě můžete jet EC Praha – Zurich, ale to již vyjde obdobně cenově i letadlo.

Další komentáře

Vzít si s sebou kolo! A nezapomeňte hodně mailovat do Prahy, vaše informace a zkušenosti se mohou (nejen) mnoha studentům hodit! Pro informace podrobné kontaktujte studenty, kteří na dané univerzitě vašeho zájmu buď byli nebo právě jsou!(Kontakty vám dá zahraniční oddělení.)