Copenhagen University

srpen 2002 - březen 2003

Lucie Čížková, FSV

lucie_cizkova@hotmail.com

Studium

Jak před letním intenzivním jazykovým kursem, tak před začátkem semestru na Institutu politologických studií probíhá poměrně důkladná a informativní orientace. Podzimní semestr začíná první týden v září, do kursů se nezapisuje, nicméně výuka běží hned od začátku, takže je dobré vybrat si předměty co nejrychleji. Závazný je až zápis na zkoušky, který je načasován různě pro jednotlivé kursy, instituty a fakulty (od října až do listopadu, případně po osobní dohodě, prostě je potřeba vést v patrnosti pravidla pro každý navštěvovaný kurs).

Na IFS vydávají mentoři mezinárodních studentů podrobný elaborát "Mentor Manifesto", kde se zahraniční studenti mohou dočíst o všech důležitých záležitostech týkajících se jak studia, klasifikace a zkoušek, tak neformální součásti orientace.

Zkoušky na IFS probíhají buď písemnou nebo ústní formou, rozhodnutí je na studentovi. Vše, včetně systému klasifikace, je podrobně popsáno na www.polsci.ku.dk.

Studenti, kteří přijíždějí do Kodaně na podzimní semestr se mohou zapsat na Danish Culture Course, který vřele doporučuji - podavá přehled o dánské historii, umění a kultuře a jeho součástí je i několik jednodenních víkendových výletů na zámky a historické pamětihodnosti v Kodani a Sjallandu. Kredity za kurs lze získat buď jen účastí nebo napsáním závěrečné eseje.

Univerzita podporuje a vybízí k výběru kursů i na ostatních institutech a fakultách, systém je velmi prostupný a organizace vcelku snadná. Sekretářka koordinátora Martina Marcussena, který zodpovídá za akademické záležitosti zahraničních studentů na IFS, se jmenuje Merete a je nesmírně ochotná a věci znalá.

Ubytování

Při vyplňování přihlášky ke studiu se zároveň vyplňuje i žádost o vyhledání ubytování. Sama jsem využila přátel v Dánsku a bydlela v "kollektivu" - bytě, který sdílelo pět mladých lidí, kteří se dělili o domácí práce a přípravu večerního teplého jídla. Cena za ubytování hned vedle hlavního nádraží v Kodani v pokoji 12 m2 se sdíleným obývacím pokojem, kuchyní, koupelnou a toaletou, 24h přístupem na internet a telefonním paušálem byla 2419,- kr., na jídlo se platilo 800,- kr. měsíčně. Ubytování v podobných bofalleskaber lze při znalosti dánštiny hledat na www.dba.dk. Je ale třeba počítat s tím, že je nutno projít několikakolovým výběrovým řízením včetně pohovoru, což znamená být v Dánsku již před začátkem semestru nějak přechodně ubytovám, tj. problém.

Co se týče fungování/nefungování ubytovávání přes mezinárodní kancelář, nemohu to z osobní zkušenosti posoudit, ale vím o případech, kdy to proběhlo hladce, ale i o těch, kdy spíš nastal scénář horror story. Otázka štěstí a náhody.

Koleje v Kodani je téměř nemožné získat, dostávají je přednostně místní studenti, i po několika letech čekání. O dotovaném stravování nevím vůbec nic, podle mě neexistuje. Jako student si lze za 50,- kr koupit členství v Studenterhusetu (Kobmagergade) a na jeho základě využívat slevy na nápoje i lehké občerstvení. Nejlevnější je ale nakupovat v NETTO a jídlo si připravovat doma. FAKTA, DognNETTO a Kvikly jsou dražší, ISO a Irma asi nejdražší. NETTO je ale na každém rohu, vyplatí se. Ovoce a zeleninu je dobré kupovat v etnických obchůdcích; kolem hlavního nádraží a v Norrebro je jich plno.

Volný čas

Univerzita zajišťuje několik seznamovacích aktivit na začátku každého semestru - projížďku na lodi, společnou večeři v restauraci, instituty zase organizují své party. Hodně studentů se ale tímto způsobem spíš izoluje do mezinárodní komunity a nenachází cestu mezi Dány. Lze dobrovolně pracovat v baru Studenterhusetu nebo se zapojit do sportovního klubu (poměrně drahá záležitost). Osobně doporučuji dobrovolnou činnost v nějaké neziskovce - pro mne to byla nejlepší cesta, jak si najít přátele mimo domov, se kterými jsem sdílela společné zájmy. Existuje plno zájmových organizací (aftenskole), kroužků, neuniverzitních sportovních klubů. Dánština je ale jedním z klíčů k integraci do společnosti "místňáků". Ke studiu jazyka je asi nejvhodnější Studieskole, která spolupracuje s univerzitou a její kursy jsou univerzitou uznávány jako součást studia.

Knihoven je v Kodani velká řada. Královská (univerzitní) knihovna má tři pobočky (Fiolstrade, Sorte Diamant, KUA) a poskytuje asi nejrozsáhlejší služby, www.kb.dk K vystavení legitimace je potřeba mít žlutou kartičku zdravotního pojištění s CPR číslem. Knihovna na IFS je dobře vybavená pro studium politologie a mezinárodních vztahů a její fondy jsou snadno přístupné. Jako legitimace slouží karta mezinárodního studenta. Pro beletrii, studium jazyka a doplňkové služby (CD, videotéka, mluvící knihy apod.) jsou nejlepší knihovny kommun, municipalit. Centrála je v Krystalgade, jako legitimace slouží žlutá kartička zdravotního pojištění. Další knihovny jsou součástní výzkumných institucí (DUPI, Vartov, Polární centrum apod.) a mají vlastní knihovní řád, vesměs fungují na prezenční bázi.

Kopie lze pořizovat v IFS a většině knihoven buď za předplacené kopírovací karty nebo za hotovost. Studenti mají slevy ve Vesterkopi, kde samoobslužné kopírování vyjde asi nejlevněji.

Na internet je přístup v IFS, za 25,-kr. se pořizuje karta umožňující vstup do počítačových místností. Uživatelské jméno a heslo vydávají v kabinetu informatiky. V knihovnách je také omezený přístup, ale neradi tam vidí surfování a čtení emailů.

Finance

Založit si účet není problém v momentě, kdy máte žlutou ID/pojišťovací/CPR kartičku. Osobně mám dobré zkušenosti s malou pobočkou malé banky - Amagerbanken na Islands Brygge. Jejich bankomatů není sice moc, ale ochota při veškerém zařizování to vyvažuje.

Cena ubytování a stravování na měsíc viz kap. Ubytování. Doprava v Dánsku je kapitola sama pro sebe. Pokud bych měla doporučit jedinou praktickou věc, je to koupě (nebo přivezení) bicyklu. Člověk je rázem způlky integrován, sportuje, šetří přírodu a peníze zároveň a získává neuvěřitelnou nezávislost. Samozřejmě záleží na tom, kde kdo bydlí, ale většina studentů je ubytovávána v dosahu centra.

Kola se dají koupit v různých obchůdcích, které vlastní zejména mechanici z Blízkého a Středního Východu, takže lze vesele smlouvat. Sobotní policejní aukce jsou asi nejlepší možností, jak získat levné kolo (ale je dobré se v tom trochu vyznat, abyste nevydražili pěkně vyhlížející herku, která sice stojí 300, -kr., ale jejíž oprava přijde na další tisícovku). V podstatě cena do 1000,-kr. za bezpečné kolo s třemi převody je asi rozumná. Večer je potřeba používat světla, která jsou ze zásady sundavací (kradou se nejen kola - zamykat! - ale právě i různé jejich součástky). Kodaň je pro cyklistiku jako stvořená. Zpočátku je ale dobré sledovat, jak se cyklisti řadí do rychlejších a pomalejších pruhů, jak se odbočuje, jaká se používá signalizace při zastavování a kdo má kdy přednost.

Veřejná integrovaná doprava sestává z autobusů, příměstských vlaků S-tog, regionálních vlaků a metra. Infocentrum je na Radničním náměstí. Téměř celý Sjalland je rozdělen do zón. Centrum Kodaně patří do prvních dvou zón, Helsingor vzdálený asi 50 km leží v poslední (šesté nebo sedmé???) zóně. Při pouze občasných cestách je nejlevnější koupit si tzv. klippekort na deset jízd. Kdo v tom umí chodit, může na různý počet zón kombinovat různé typy klippekort tak, aby ho to vyšlo co nejlevněji. Pro ty, co budou používat veřejnou dopravu denně, se vyplatí pořídit si měsíční jízdenku. Ta ale bohužel platí jen na pevně stanovené zóny (např. 1, 3, 4), ne jako žlutá klippekort na jakékoliv tři zóny (např. 88, 89, 90 nebo jindy na 4, 44, 45 apod.).

Některé galerie a muzea mají ve středu vstup zdarma, některé i v neděli. Při příjezdu do Dánska je dobré se zaregistrovat u Velvyslanectví ČR, rádi vás pak budou zvát na kulturní akce nebo na podzim na oslavu 28. října.

Zahraniční studenti mají právo asi 15-17 hodin týdně pracovat. Sehnat práci se dá a vzhledem k poměrně vysoké minimální mzdě (asi 70 kr., ale ve státním sektoru většinou kolem 100 kr.) a nezdanitelným prvním asi 20 tisícům kr. ročně si lze slušně přivydělat. Opět platí, že dánština je jedním z klíčů k úspěchu, ale ne nutnou podmínkou, zejména má-li člověk reference a je ve správný čas na správném místě. Tak se nám podařilo stát se kuchařkami v jedné integrované mateřské školce. Životní zkušenost!

Uznání zahraničního studia domácí univerzitou

Studium zatím uznáno nebylo, ale vzhledem k průběžné konzultaci o studijním záměru a schválení learning agreementu očekávám, že to nebude problém.

Rady a tipy

V případě studia v Dánsku se o skutečných těžkostech nebo vážných problémech opravdu nedá mluvit. To, co člověk zažije, patří k poznávání cizí země, akademického života i sebe sama. Platí asi omšelé leč pravdivé: budete to mít takové, jaké si to uděláte.

Další komentáře

Dánsko je země, která funguje podle pravidel, která se vytvářejí veřejnou konzultací a na základě konsenzu a vědomí výhodnosti solidarity. Proto je velmi vhodné tato pravidla dodržovat. Prostě se chovat slušně, nebýt za každou cenu " vyčůraný", ačkoliv se na první pohled zdá, že si tak člověk pomůže. Například na IFS funguje studentský bufet Jacques D., kde se za samoobslužně získané drinky a drobné pochutiny platí do misky volně ležící na barovém pultu. Nejen, že by se snadno dalo nezaplatit, ale klidně by se z misky dalo tu a tam nějakou tu korunu uzmout. A výsledek? Celý bufáč by přestal prosperovat a musel by nejen změnit systém placení, ale především zvednout ceny. Kdo by si tím pomohl? Jednotlivec na úkor všech ostatních. Takže nesmysl. Ostatně na podobné bázi funguje např. kopírování v některých menších knihovnách nebo "kasička na jídlo" mezi spolubydlícími v kollektivu. Někomu se Dánové mohou zdát naivní, kdo si ale na jejich "naivitu" zvykne, jen těžko se pak znovu přizpůsobuje grázlovství. A úsměvem také není třeba šetřit!