UK v médiích


STARÉ MĚSTO Honosné reprezentační sály i prostory, které běžně k vidění nejsou, si v Karolinu prohlédly v sobotu stovky návštěvníků. Ti využili dne otevřených dveří a navštívili mimořádně zpřístupněné historické sídlo Univerzity Karlovy. Prohlídková trasa zavedla zájemce do rektorského klubu, mázhausu nebo malé i velké auly, kde se pravidelně konají promoce.

K vidění byl dále Císařský sál s portréty panovníků nebo stálá expozice o historii univerzity v podzemí. V ní se například nachází původní pečetidla nebo kopie zakládací listiny pražské univerzity, kterou vydal císař Karel IV. 7. dubna roku 1348. Právě od tohoto okamžiku nyní uplynulo 670 let.

Vzácnou příležitostí byla také možnost nahlédnout do Vlasteneckého sálu v prvním patře. „Jeho název se odvíjí od toho, že jsou zde zobrazeni muži, kteří své vlasti prospěli a zároveň byli spjati s univerzitou,“ vysvětluje prorektor Karlovy univerzity a historik umění Jan Royt.

Na čestném místě je umístěn rozměrný portrét prezidenta a profesora Tomáše Garrigua Masaryka, nechybí zde ani busta politika Františka Ladislava Riegra nebo obraz přírodovědce a pedagoga Jana Svatopluka Presla.

Sál je také významný tím, že se v něm scházeli členové České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, předchůdkyně dnešní Akademie věd. Dnes prostor slouží k reprezentačním účelům, například se zde předávají ceny rektora.


Žalář studenty také chránil


Nenápadným, avšak zajímavým prostorem v přízemí Karolina je fiskus neboli pokladnice. Málokdo ví, že hned vedle bývalo ve středověku vězení pro studenty, neboť univerzita měla vlastní samosprávu. „Mohli být odsouzeni, když se opili nebo dělali nějaké nepřístojnosti,“ říká prorektor Jan Royt s tím, že chybějí podrobné zprávy o tom, jak často bylo v minulosti využívané.

Podle Royta měl žalář v některých případech naopak význam jako obrana proti světské a církevní moci. „Jsou případy, kdy byli studenti obviňováni z kacířství. Tímto způsobem je univerzita mohla paradoxně ochránit,“ dodává prorektor. Součástí sobotní akce byla také výstava univerzitních insignií. Vystaveno bylo celkem třináct žezel rektora a jednotlivých fakult, včetně toho nejmladšího, které si teprve loni nechala zhotovit Fakulta sociálních věd.



Poslední změna: 21. leden 2018 23:36 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Za obsah stránky zodpovídá: Odbor vnějších vztahů
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám