UK v médiích


PRAHA Betonový bazén na Pražačce sloužil plavcům už od druhé světové války. V sedmdesátých letech vložili správci areálu do původní betonové vany menší vanu ocelovou, ve které se návštěvníci koupaliště koupali až do loňské letní sezony.

Letos nahradí zchátralou ocelovou skořápku bazén zcela nový. Praha 3 chce navíc v příštích letech kompletně zrekonstruovat celý areál. Cenu obnovy autoři projektu odhadují na 64 milionů korun.

Koupaliště ve sportovním areálu Pražačka na Žižkově patří k těm nejmenším v metropoli. Přesto je ale velmi oblíbené. Venkovní bazén navštíví v parných dnech denně i 1 200 lidí. Jeho havarijní stav si ale vyžádal opravu. Ta městskou část vyjde na třiatřicet milionů korun včetně úprav přilehlých ploch, které kapacitně potřebám koupaliště nedostačují.

Rekonstrukce jediného venkovního bazénu v Praze 3 začala na konci loňského roku a nyní jsou práce v hlavní fázi. „Do letní sezony už budeme vstupovat s novým bazénem,“ věří v dodržení harmonogramu ředitel areálu Pražačka Václav Bartásek.

Hlavní změna spočívá ve zvětšení venkovního bazénu. „Díky tomu ho můžeme rozdělit na tři zóny,“ popisuje Bartásek. První zóna bude plavecká se čtyřmi dráhami. Druhá část bude sloužit k relaxaci a návštěvníci v ní mohou využít třeba masážních trysek. Třetí zónu má tvořit bazén pro děti včetně jednoduchých atrakcí. Právě absenci dětských atrakcí totiž návštěvníci Pražačky často hodnotili jako nedostatek areálu.

Co se týče cenové politiky, není vedení areálu ještě rozhodnuté, zda bude v souvislosti s rekonstrukcí zdražovat. „Doteď bylo vstupné do venkovního bazénu 120 korun na den. Zvažujeme zdražení o nějakých deset procent,“ říká Bartásek.


Ležení na zatravněné střeše


Rekonstrukce bazénu je první etapou celkové obnovy zastaralého areálu. Městská část Praha 3 už si nechala vypracovat studii od architektonického ateliéru OK Plan Architects. „Na základě této studie nyní připravujeme projekt,“ říká starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09). Na úpravy bazénu by měla nejprve navázat rekonstrukce spodní části areálu, ve které se nachází venkovní hřiště na volejbal a nohejbal. „Chceme tam vybudovat krytou halu, abychom mohli areál provozovat celoročně a ne jen od dubna do října. V zimě je to tady mrtvé a to chceme změnit,“ říká Bartásek.

Přímo vedle nové kryté sportovní haly vznikne také zázemí s šatnami a sprchami, aby návštěvníci nemuseli v zimních měsících přebíhat do sprch v horní části areálu. Rozsáhlou rekonstrukcí projde také administrativní budova, která sousedí s venkovním bazénem. O jedno patro se sníží a na její střeše bude travnatá plocha, která bude sloužit jako další místo pro ležení u venkovního bazénu. Pod administrativní budovou by pak mělo vzniknout podzemní parkoviště. V současné době je totiž s parkováním v okolí Pražačky problém. Studie také řeší neprakticky umístěné vstupy do areálu. Hlavní vstup by měl být po rekonstrukci uprostřed areálu a stavební úpravy také lépe propojí sportoviště s vedlejším kempem Pražačka a venkovní restaurací.

Sportovní areál Pražačka je oblíbeným rekreačním místem, které nevyužívají jen obyvatelé Prahy 3, ale často ho navštěvují i lidé z dalších částí Prahy. „Areál se nachází v rekreačně oddychovém pásu, který vede od Vítkova přes Krejcárek až na Balkán. Protože je to velice oblíbená lokalita, chceme ji více otevřít lidem,“ říká Hujová s tím, že radnice zatím neví, kdy se do rozsáhlejších úprav pustí.

Podle ředitele areálu Bartáska se termín dokončení nedá odhadnout i kvůli tomu, že budou letos v říjnu komunální volby a není jasné, jak se případná obměněná radnice k projektu postaví. „Budu ale dělat vše proto, abychom měli celý areál hotový co nejdříve. Ideálně do roku 2022,“ dodává Bartásek.

S představenou studií však nemá problém ani současná radniční opozice. „Vize je to sice hodně nákladná, ale sympatická,“ okomentoval plánovanou podobu Pražačky zastupitel za opoziční klub Žižkov (nejen) sobě Ondřej Rut (Zelení).


Areál nejen pro studenty


Výstavba či rekonstrukce sportovišť čeká i další části Prahy. Univerzita Karlova například začíná s výstavbou nového sportovního kampusu pro studenty i veřejnost na Veleslavíně za zhruba miliardu korun.

„Kampus se bude skládat v první etapě z multifunkční haly pro míčové sportovní hry a gymnastické haly s nejmodernějším vybavením. Ve druhé etapě z ledové plochy modifikované pro studenty se specifickými potřebami a plaveckého stadionu,“ popsal podobu univerzitního sportoviště Miroslav Petr, proděkan pro vnitřní záležitosti a rozvoj FTVS. Kampus, který Univerzita Karlova připravuje už od roku 2013, by měl být kompletně hotový v roce 2023.


***


Souvislosti Rozvoj pražských sportovišť * Nový velký sportovní areál buduje Fakulta tělesné výchovy a sportu (FTVS) Univerzity Karlovy na Veleslavíně. Do roku 2023 tam má vyrůst univerzitní sportovní kampus, který bude k dispozici studentům a zaměstnancům FTVS, ale i veřejnosti. Odhadované náklady na kompletní projekt jsou zhruba jedna miliarda korun. Peníze na výstavbu dá především ministerstvo školství. V areálu vznikne například gymnastická tělocvična, tělocvična pro míčové hry, pětadvacetimetrový krytý bazén a také ledová plocha o rozměrech 27 krát 57 metrů. Součástí projektu je i podzemní parkoviště a další sportovní infrastruktura navazující na současné venkovní sportoviště. * V Praze se chystá otevření několika zimních stadionů. Nejblíže k zahájení provozu je projekt soukromého investora na Opatově, kde mají vzniknout dvě kryté ledové plochy. Zimní stadion chce vybudovat soukromý investor také v Praze 5. Zatím ale není jasné, kde se bude stavět. Od počátku února už funguje nový zimní stadion Škoda Icerink ve Strašnicích. * O další ledové ploše uvažuje pražský magistrát. Ten v koncepci rozvoje sportu navrhl, aby vznikl sportovní areál s několika hokejovými halami na Výstavišti. Kromě ledových ploch by mohly v areálu Výstaviště vyrůst ještě tréninkové haly pro squash a badminton, cvičná horolezecká stěna nebo venkovní basketbalové hřiště. * Nový sportovní areál, ve kterém bude plavecký bazén a zimní stadion, plánuje ve spolupráci s magistrátem Vinoř. Ta nyní dokončuje projektovou dokumentaci. * Magistrát letos poskytne radnicím dotace na rekonstrukce sportovišť. Opravovat se má například hřiště Gollova v Praze 10 nebo školní sportoviště při ZŠ Jeremenkova v Praze 4. Příspěvek na rekonstrukci sportovišť získají také sportovní kluby. Například TJ Kobylisy nebo TJ Tatran Střešovice.


Chceme vybudovat krytou halu, abychom mohli areál provozovat celoročně.


Poslední změna: 21. leden 2018 23:36 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Za obsah stránky zodpovídá: Odbor vnějších vztahů
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám