UK v médiích

‹  Říjen 2018  ›

PoÚtStČtSoNe
1234567
PoÚtStČtSoNe
891011121314
PoÚtStČtSoNe
15161718192021
PoÚtStČtSoNe
22232425262728
PoÚtSt
293031

28. září 2018

Koleje hlásí: Máme plno

Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než 30 let, poptávka po kolejích je enormní.


18. září 2018

Nejlépe se uplatní lékaři

Pryč jsou časy, kdy synonymem špatně placeného povolání byla práce lékaře či učitelky, zatímco na vrcholu platového žebříčku stáli „ajťáci“. Podle údajů Informačního systému o průměrných výdělcích si i hůře vydělávající praktický lékař přijde měsíčně na částku převyšující padesát tisíc korun, jeho kolegové z oboru chirurgie vydělají průměrně téměř devadesát tisíc.


17. září 2018

„Studenty je třeba vytřídit“

„Věřím, že 1,8 miliardy, které poptávají vysoké školy, by mohly být dokonce navýšeny o nějaké stovky milionů korun,“ říká Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy. Dostudovat ale nemůže každý.


10. září 2018

Lékaři stárnou, mladí chybí. Zatím

Na plzeňskou medicínu v říjnu nastoupí téměř 300 nováčků. V následujících letech se počet přijatých zvedne o 15 procent. Vláda totiž pošle lékařským fakultám více peněz na výuku. Množství absolventů, kterých je v krajské metropoli zhruba 180 ročně, nestačí nahradit ani doktory odcházející do důchodu. Největší bolestí je přitom nedostatek praktiků.


4. září 2018

Lékařské fakulty mají přidělené peníze na navýšení platů už letos

Lékařské fakulty dostanou 135 milionů korun na navýšení platů už od tohoto akademického roku. Přidají hlavně učitelům prvních tří ročníků, řekl dnes ČTK předseda Asociace děkanů lékařských fakult a děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Aleksi Šedo.


23. srpna 2018

Projekt FSV UK chce zlepšit mediální a multikulturní vzdělávání

Odborníci z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) chtějí navrhnout nové didaktické metody, které by měly zlepšit kvalitu mediálního a multikulturního vzdělávání ve školách. Pomoct jim v tom má projekt, ve kterém budou zjišťovat mediální zkušenosti českých dětí a jejich postoje k multikulturnímu soužití.


5. srpna 2018

V Dobrušce se krajané učí česky naposledy

Ani v létě nejsou učebny školicího centra Univerzity Karlovy v Dobrušce prázdné. Místa ve třídách obsadili potomci českých emigrantů z celého světa. V učebně vedle sebe sedí osmnáctiletá studentka, třicátníci i senioři narození před sedmdesáti lety. Příběh každého z nich má stejného jmenovatele: předky, již z českých zemí emigrovali a v novém bydlišti se snažili zachovat svůj rodný jazyk.


2. srpna 2018

Co Češi umí? Ekonomii a fyziku

I když zrovna probíhají prázdniny, analytici vytvářející Šanghajský žebříček (ARWU) zveřejnili oborové rankingy světových univerzit, jež excelují v různých vědách. Do první globální stovky se podařilo proniknout dvěma vědním disciplínám z Univerzity Karlovy – fyzice (76. až 100. příčka) a ekonomii (též 76. až 100. místo). V dalších dvanácti oborech náleží pracoviště UK do TOP 200 vysokých škol, například v klinické medicíně, vědách o Zemi, v ekologii, geografii, matematice, farmacii nebo v sociologii.


28. července 2018

Na VŠ pokračují i o prázdninách přijímací zkoušky na řadu oborů

Vysoké školy i o prázdninách přijímají uchazeče na některé své obory, které se zatím zcela nenaplnily. Uchazečům o vysokoškolské vzdělání se tak nabízí řada technických oborů, ale také některých oborů filozofických, teologických či přírodovědných. Nejvíce lidí se dosud přihlásilo na lékařské, ekonomické a pedagogické fakulty, kde letošní přijímání nových studentů již převážně skončilo. Zájem o studium je většinou srovnatelný s loňskem, zjistila ČTK v anketě mezi vysokými školami.


18. července 2018

Čeští vědci pomohli s objasněním přechodu života z vody na souš

Vědci z Přírodovědecké fakulty (PřF) Univerzity Karlovy v Praze významně pomohli s přečtením genomu složité vodní řasy, která je pokládaná za sestru suchozemských rostlin. Mezinárodní tým se řasou zabýval proto, aby odhalil, jak se zhruba před 500 miliony let odehrál přechod organismů z vody na souš.


10. července 2018

Sorbonna se sbližuje s Karlovkou

Je to jedno z nejslavnějších univerzitních jmen na světě. Aby také ne: Collége de Sorbonne vznikla již v roce 1257 jako jedna z kolejí Pařížské univerzity, ale na rozdíl od své pražské mladší sestřenice, Univerzity Karlovy vzniklé roku 1348, nefunguje dodnes bez přerušení.


2. července 2018

Vzácné listiny z roku 1347

Nález tisíciletí. Tak označuje Univerzita Karlova objevení listiny z roku 1347. Papež v ní souhlasí se vznikem Vysokého učení v Praze. Unikátní dokument spolu s notářským opisem univerzita koupila ze soukromé sbírky. Přes prostředníka za několik milionů korun. Poslední majitel zůstává v anonymitě.


28. června 2018

Na UK se v červenci opět přijedou cizinci učit česky

Přibližně 140 zájemců o českou kulturu ze zhruba 40 zemí světa přijede v červenci do Prahy na letošní Letní školu slovanských studií. Akci pořádá Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (FF UK). Letní škola začne 27. července a potrvá do 24. srpna 2018. Letos se koná její 62. ročník.


27. června 2018

Univerzita Karlova založila dceřinou společnost, má spojit vědu a firmy

Univerzita Karlova založila jako první vysoká škola v Česku stoprocentně vlastněnou dceřinou společnost pro přenos vědeckých poznatků do praxe. Společnost s ručením omezeným s názvem Charles University Innovations Prague (CUIP) by měla být mostem mezi vědeckými týmy a firmami. Jejím hlavním úkolem bude zakládání a podpora takzvaných spin-off společností, které mohou využívat výsledky výzkumu ke svému podnikání.


26. června 2018

Farmaceuti mají zámořskou posilu

Už více než rok pracuje v Hradci Králové specializovaná výzkumná skupina. Šestnáctka vědců a studentů má během pětiapůlletého záměru vyvíjet separační techniky pro chemické a biomedicínské vzorky, neboť působí na tamní Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy. Vědecký tým má akronym STARSS a jeho hlavní hvězdou čili seniorním vědcem je profesor František Švec – jeden z nejcitovanějších českých chemiků, který se po letech vrátil z USA.


30. května 2018

Lékařská univerzita má nový přístroj na čtení DNA

Vědci z Biomedicínského centra Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni koupili nový přístroj na čtení dlouhých fragmentů DNA. Sekvenátor DNA třetí generace získaný díky podpoře Evropské unie za 12 milionů korun poslouží mimo jiné k výzkumu odolnosti mikrobů vůči antibiotikům nebo při sledování šíření původce tuberkulózy a některých virů.


23. května 2018

Nejlepší českou hrou roku 2017 je Attentat 1942

Nejlepší českou hrou loňského roku je Attentat 1942, za kterou stojí Univerzita Karlova a Akademie věd ČR. Titul nejlepší tuzemské hry pro mobilní telefony získala akční hra WarFriends od studia About Fun. V anketě uspěly rovněž další projekty českých vývojářů - budovatelská strategie Mashinky, umělecká adventura Under Leaves nebo úspěšná mobilní akční hra Shadowgun: Legends.


17. května 2018

Záchrana malostranské rotundy získala prestižní evropské ocenění

Projekt záchrany rotundy svatého Václava v budově Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy na Malostranském náměstí získal prestižní Cenu Evropské unie pro kulturní dědictví, kterou uděluje nevládní organizace Europa Nostra.


15. května 2018

Průzkum: Děti často nepoznají skrytou reklamu na sociálních sítích

Děti většinou nepoznají neoznačenou reklamu, kterou na internet vkládají oblíbení youtubeři nebo blogeři. Bez nápovědy ji pozná jedno dítě z deseti. Zhruba 60 procent rodičů přitom uvádí, že blogeři a youtubeři jejich děti ovlivňují. Vyplývá to z průzkumu, který pro Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy udělala agentura Ipsos. S jeho výsledky dnes novináře seznámili zástupci fakulty.


14. května 2018

Červený kříž ocenil studenta, která v Rakousku zachránil seniorku

Český červený kříž ocenil studenta, který loni v Rakousku zachránil seniorku. U příležitosti Dne Červeného kříže, který je 8. května a letos připomíná i 190. výročí narození zakladatele organizace Henri Dunanta, dnes jeho zástupci v Senátu předali i další vyznamenání.


10. května 2018

Sto roků v republice žil, nemlčel jsem. Století Československa vypráví sto předmětů

Kteří dva absolventi Univerzity Karlovy se setkali na jedné bankovce? Co si moderátor Robert Záruba přivezl z olympiády v Naganu? A jaké učebnice měl v aktovce před svým tragickým činem Jan Palach? Univerzita Karlova připomíná sto let vzniku Československa stovkou předmětů a příběhů s nimi spojenými.


9. května 2018

V pražském Karolinu začíná výstava ke 100 letům od vzniku ČSR

V pražském Karolinu dnes slavnostně začíná výstava Univerzity Karlovy ke 100. výročí založení Československa. Návštěvníci na ní uvidí stovku předmětů, které připomínají různé události a osobnosti, jež v posledních sto letech spojovaly život největší a nejstarší české vysoké školy a státu. Mezi nejvzácnějšími exponáty budou dvě Nobelovy ceny. Pro veřejnost se výstava otevře ve čtvrtek a skončí 1. září, vstup na ni je zdarma.


1. května 2018

Studentský průvod zahájil Studentský majáles v Karolinu

Centrem Prahy dnes prošel průvod několika desítek studentů v maskách, který předcházel zahájení šestého ročníku Studentského majálesu. Při cestě z Kampy ke Karolinu si studenti připomněli významné historické okamžiky, které se staly v letech zakončených osmičkou. Akce se navrací k původní tradici studentských prvomájových oslav.


28. dubna 2018

Lékařské fakulty nešidíme

Nemáme peníze, křičí univerzity. Občas ale někdo namítne, že tyto státem podporované instituce nehospodaří úplně efektivně, a navíc nereflektují společenskou poptávku, například nevzdělávají dost mediků. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima odpovídá LN i na nepříjemné otázky.


27. dubna 2018

Tři české VŠ jsou v první desítce žebříčku škol nových členů EU

V první desítce žebříčku THE New Europe 2018 ranking, který hodnotí vysoké školy ze 13 zemí, jež od roku 2004 vstoupily do Evropské unie, se umístily tři české univerzity. Nejlépe si v hodnocení vedla Univerzita Karlova, která obsadila čtvrté místo, brněnská Masarykova univerzita je na sedmé příčce a Univerzitě Palackého v Olomouci patří desátá pozice. V čele žebříčku je Univerzita v Tartu z Estonska. Prestižní rankingová společnost Times Higher Education zveřejnila hodnocení na globálním summitu, který od úterý hostí olomoucká univerzita.


10. dubna 2018

Kyberarcheologa poctili v Karolinu

To místo se jmenuje Chirbet an-Nahás, což znamená „měděné rozvaliny“. Právě tam, do těžce dostupnéhoWádí Fejnán v Jordánsku, přijel na konci 19. století orientalista Alois Musil – objevitel vědecky důležité lokality.


8. dubna 2018

V Karolinu věznili studenty, scházeli se zde i vlastenci

Honosné reprezentační sály i prostory, které běžně k vidění nejsou, si v Karolinu prohlédly v sobotu stovky návštěvníků. Ti využili dne otevřených dveří a navštívili mimořádně zpřístupněné historické sídlo Univerzity Karlovy. Prohlídková trasa zavedla zájemce do rektorského klubu, mázhausu nebo malé i velké auly, kde se pravidelně konají promoce.


28. března 2018

Univerzita Karlova otevře 7. dubna své sídlo veřejnosti

Univerzita Karlova v sobotu 7. dubna otevře své historické sídlo Karolinum veřejnosti. Připomene si tak 670 let od svého založení.


28. března 2018

Rektorovo žezlo i Palachova aktovka

Univerzita pro letošní rok chystá dvě velké výstavy, při nichž se lidé projdou posledním stoletím a spatří korunovační klenoty školy.


26. března 2018

Máme se dobře, buďme optimističtější

Česká společnost je pestrá a daří se jí dobře. To s sebou může nést menší zájem občanů o věci veřejné, což je velká škoda, říká rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima


Poslední změna: 21. leden 2018 23:36 
Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


Jak k nám