UK v médiích

‹  Červenec 2018  ›

Ne
1
PoÚtStČtSoNe
2345678
PoÚtStČtSoNe
9101112131415
PoÚtStČtSoNe
16171819202122
PoÚtStČtSoNe
23242526272829
PoÚt
3031

28. června 2018

Na UK se v červenci opět přijedou cizinci učit česky

Přibližně 140 zájemců o českou kulturu ze zhruba 40 zemí světa přijede v červenci do Prahy na letošní Letní školu slovanských studií. Akci pořádá Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (FF UK). Letní škola začne 27. července a potrvá do 24. srpna 2018. Letos se koná její 62. ročník.


27. června 2018

Univerzita Karlova založila dceřinou společnost, má spojit vědu a firmy

Univerzita Karlova založila jako první vysoká škola v Česku stoprocentně vlastněnou dceřinou společnost pro přenos vědeckých poznatků do praxe. Společnost s ručením omezeným s názvem Charles University Innovations Prague (CUIP) by měla být mostem mezi vědeckými týmy a firmami. Jejím hlavním úkolem bude zakládání a podpora takzvaných spin-off společností, které mohou využívat výsledky výzkumu ke svému podnikání.


26. června 2018

Farmaceuti mají zámořskou posilu

Už více než rok pracuje v Hradci Králové specializovaná výzkumná skupina. Šestnáctka vědců a studentů má během pětiapůlletého záměru vyvíjet separační techniky pro chemické a biomedicínské vzorky, neboť působí na tamní Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy. Vědecký tým má akronym STARSS a jeho hlavní hvězdou čili seniorním vědcem je profesor František Švec – jeden z nejcitovanějších českých chemiků, který se po letech vrátil z USA.


30. května 2018

Lékařská univerzita má nový přístroj na čtení DNA

Vědci z Biomedicínského centra Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni koupili nový přístroj na čtení dlouhých fragmentů DNA. Sekvenátor DNA třetí generace získaný díky podpoře Evropské unie za 12 milionů korun poslouží mimo jiné k výzkumu odolnosti mikrobů vůči antibiotikům nebo při sledování šíření původce tuberkulózy a některých virů.


23. května 2018

Nejlepší českou hrou roku 2017 je Attentat 1942

Nejlepší českou hrou loňského roku je Attentat 1942, za kterou stojí Univerzita Karlova a Akademie věd ČR. Titul nejlepší tuzemské hry pro mobilní telefony získala akční hra WarFriends od studia About Fun. V anketě uspěly rovněž další projekty českých vývojářů - budovatelská strategie Mashinky, umělecká adventura Under Leaves nebo úspěšná mobilní akční hra Shadowgun: Legends.


17. května 2018

Záchrana malostranské rotundy získala prestižní evropské ocenění

Projekt záchrany rotundy svatého Václava v budově Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy na Malostranském náměstí získal prestižní Cenu Evropské unie pro kulturní dědictví, kterou uděluje nevládní organizace Europa Nostra.


15. května 2018

Průzkum: Děti často nepoznají skrytou reklamu na sociálních sítích

Děti většinou nepoznají neoznačenou reklamu, kterou na internet vkládají oblíbení youtubeři nebo blogeři. Bez nápovědy ji pozná jedno dítě z deseti. Zhruba 60 procent rodičů přitom uvádí, že blogeři a youtubeři jejich děti ovlivňují. Vyplývá to z průzkumu, který pro Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy udělala agentura Ipsos. S jeho výsledky dnes novináře seznámili zástupci fakulty.


14. května 2018

Červený kříž ocenil studenta, která v Rakousku zachránil seniorku

Český červený kříž ocenil studenta, který loni v Rakousku zachránil seniorku. U příležitosti Dne Červeného kříže, který je 8. května a letos připomíná i 190. výročí narození zakladatele organizace Henri Dunanta, dnes jeho zástupci v Senátu předali i další vyznamenání.


10. května 2018

Sto roků v republice žil, nemlčel jsem. Století Československa vypráví sto předmětů

Kteří dva absolventi Univerzity Karlovy se setkali na jedné bankovce? Co si moderátor Robert Záruba přivezl z olympiády v Naganu? A jaké učebnice měl v aktovce před svým tragickým činem Jan Palach? Univerzita Karlova připomíná sto let vzniku Československa stovkou předmětů a příběhů s nimi spojenými.


9. května 2018

V pražském Karolinu začíná výstava ke 100 letům od vzniku ČSR

V pražském Karolinu dnes slavnostně začíná výstava Univerzity Karlovy ke 100. výročí založení Československa. Návštěvníci na ní uvidí stovku předmětů, které připomínají různé události a osobnosti, jež v posledních sto letech spojovaly život největší a nejstarší české vysoké školy a státu. Mezi nejvzácnějšími exponáty budou dvě Nobelovy ceny. Pro veřejnost se výstava otevře ve čtvrtek a skončí 1. září, vstup na ni je zdarma.


1. května 2018

Studentský průvod zahájil Studentský majáles v Karolinu

Centrem Prahy dnes prošel průvod několika desítek studentů v maskách, který předcházel zahájení šestého ročníku Studentského majálesu. Při cestě z Kampy ke Karolinu si studenti připomněli významné historické okamžiky, které se staly v letech zakončených osmičkou. Akce se navrací k původní tradici studentských prvomájových oslav.


28. dubna 2018

Lékařské fakulty nešidíme

Nemáme peníze, křičí univerzity. Občas ale někdo namítne, že tyto státem podporované instituce nehospodaří úplně efektivně, a navíc nereflektují společenskou poptávku, například nevzdělávají dost mediků. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima odpovídá LN i na nepříjemné otázky.


27. dubna 2018

Tři české VŠ jsou v první desítce žebříčku škol nových členů EU

V první desítce žebříčku THE New Europe 2018 ranking, který hodnotí vysoké školy ze 13 zemí, jež od roku 2004 vstoupily do Evropské unie, se umístily tři české univerzity. Nejlépe si v hodnocení vedla Univerzita Karlova, která obsadila čtvrté místo, brněnská Masarykova univerzita je na sedmé příčce a Univerzitě Palackého v Olomouci patří desátá pozice. V čele žebříčku je Univerzita v Tartu z Estonska. Prestižní rankingová společnost Times Higher Education zveřejnila hodnocení na globálním summitu, který od úterý hostí olomoucká univerzita.


10. dubna 2018

Kyberarcheologa poctili v Karolinu

To místo se jmenuje Chirbet an-Nahás, což znamená „měděné rozvaliny“. Právě tam, do těžce dostupnéhoWádí Fejnán v Jordánsku, přijel na konci 19. století orientalista Alois Musil – objevitel vědecky důležité lokality.


8. dubna 2018

V Karolinu věznili studenty, scházeli se zde i vlastenci

Honosné reprezentační sály i prostory, které běžně k vidění nejsou, si v Karolinu prohlédly v sobotu stovky návštěvníků. Ti využili dne otevřených dveří a navštívili mimořádně zpřístupněné historické sídlo Univerzity Karlovy. Prohlídková trasa zavedla zájemce do rektorského klubu, mázhausu nebo malé i velké auly, kde se pravidelně konají promoce.


28. března 2018

Univerzita Karlova otevře 7. dubna své sídlo veřejnosti

Univerzita Karlova v sobotu 7. dubna otevře své historické sídlo Karolinum veřejnosti. Připomene si tak 670 let od svého založení.


28. března 2018

Rektorovo žezlo i Palachova aktovka

Univerzita pro letošní rok chystá dvě velké výstavy, při nichž se lidé projdou posledním stoletím a spatří korunovační klenoty školy.


26. března 2018

Máme se dobře, buďme optimističtější

Česká společnost je pestrá a daří se jí dobře. To s sebou může nést menší zájem občanů o věci veřejné, což je velká škoda, říká rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima


23. března 2018

Univerzita Karlova jako první získala institucionální akreditaci

Univerzita Karlova jako první vysoká škola v Česku získala institucionální akreditaci, kterou od roku 2019 zavádí loňská novela vysokoškolského zákona.


15. března 2018

Právnická fakulta po letech zprovozní páternoster. Na opravu přispěli i studenti

Poněkud netradiční formu sponzorství zvolili na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Lidé zde mohli přispět na kabinky zdejšího páternosteru. Vedení tímto netradičním způsobem chtělo vybrat peníze na jeho opravu.


8. března 2018

Staronový rektor Zima plánuje modernizaci Univerzity Karlovy

Univerzita Karlova (UK) se v nadcházejících letech chce zaměřit na svou modernizaci. Její vedení připravuje různé změny a novinky, které by měly školu více přiblížit prestižním světovým univerzitám a hlavně vzdělávání a vědě 21. století. Rozšířit by se měla například možnost distančního studia či využívání různých simulačních center.


15. února 2018

TOMÁŠ ZIMA: V týmu vás kývači nikam neposunou, chytřejší pomohou

Lékař, vědec, vysokoškolský profesor, dvojnásobný rektor Univerzity Karlovy a také šéf České konference rektorů Tomáš Zima reprezentuje to, čím se každá země pyšní, totiž vzdělanost, nejbystřejší mozky, tradici a kontinuitu hodnot.


13. února 2018

Pražačku čeká velká proměna

Betonový bazén na Pražačce sloužil plavcům už od druhé světové války. V sedmdesátých letech vložili správci areálu do původní betonové vany menší vanu ocelovou, ve které se návštěvníci koupaliště koupali až do loňské letní sezony


2. února 2018

Na Albertově se bude bourat

Univerzita Karlova čeká na výstavbu dvou velkých budov, nazvaných Biocentrum a Globcentrum, které obohatí její kampus na Albertově. Jejich podoba vzešla z mezinárodní architektonické soutěže na dostavbu kampusu, jejíž výsledky vyhlásila univerzita před rokem. Vítězem se stalo studio Znamení čtyř.


29. ledna 2018

Univerzita Karlova spustila web ke 100. výročí založení ČSR

Univerzita Karlova spustila nový tematický web k oslavám 100. výročí založení Československa. Nabízí na něm přehled akcí pro veřejnost, které připomenou nejen rok 1918, ale i další "osmičková" výročí, zejména mobilizaci v roce 1938, komunistický převrat v únoru 1948 a vpád vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Lidé se na stránkách dočtou také o vztahu univerzity a státu.


22. ledna 2018

Zástupci akademiků a studentů si připomněli Jana Palacha

Zástupci akademiků a studentů si dnes v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na protest proti lhostejnosti spoluobčanů po vpádu armád Varšavské smlouvy do Československa. Jeho čin označili za mimořádně hrdinský. Měl by podle nich inspirovat lidi k tomu, aby si i v dnešní době více vážili svobody a demokracie.


19. ledna 2018

Fakulta má konečně žezlo

Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy má od včerejška svůj vlastní talár a žezlo, na které budou přísahat studenti při imatrikulacích a promocích. Od svého založení v roce 1990 si symboly fakulty neboli insignie musela půjčovat, studenti tak přísahali na žezlo Filozofické fakulty UK. Návštěvníci si je mohou ode dneška do konce ledna prohlédnout v Křížové chodbě Karolina na Ovocném trhu.


9. ledna 2018

Univerzita Karlova připravuje nový koncept doktorských studií

V doktorandských studiích na Univerzitě Karlově by v budoucnu měly spolupracovat různé obory podobného zaměření. Vedení školy nyní připravuje koncepci, která by měla vést ke sjednocení podobných studijních programů pro doktorandy. Univerzita chce zároveň zhodnotit kvalitu studentů, ti horší z ní zřejmě budou muset odejít.


3. ledna 2018

Univerzita Karlova chystá oslavy svého založení a vzniku ČSR

Univerzita Karlova chystá letos řadu akcí, které připomenou 670 let od jejího založení a 100 let od vzniku samostatného Československa. Kromě slavnostních shromáždění, různých diskusí a seminářů, připravuje například výstavy, soutěže pro děti či zajímavé knihy. Ve spolupráci s Českou televizí se univerzita bude podílet také na natáčení dokumentárního seriálu o vzniku Československa


21. prosince 2017

Nadílka osmi miliard má pachuť

Ministerstvo školství nově doplnilo dvacítku štědře podpořených excelentních vědeckých týmů. Přední vědci však nešetří kritikou.


Poslední změna: 21. leden 2018 23:36 
Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


Jak k nám