Testovaci stranka v cestine

Moje pokusna stranka

Dobry den,

zabloudili jste na informacni dalnici az ke mne, vitejte tedy.

Hned na zacatek dve upozorneni:

  1. pokud Vas nezajimaji me uvahy, muzete preskocit nekolik uvodnich pokusu a podivat se na konec tohoto dokumentu, kde uvidite obradni odevy univerzitnich hodnostaru. Zminene pokusy se tykaji zvuku, nepohyblivych obrazku mensiho formatu, vetsiho formatu i pohyblivych obrazku.
  2. na teto strance jsem zacal pracovat nekdy v polovine r. 94 a od te doby jsem ji moc neudrzoval. Musime vsichni doufat, ze se to zmeni k lepsimu.


Staram se na rektorate Univerzity Karlovy o cast lokalni site pocitacu Apple Macintosh. Proto snad pochopite, ze si potrebuji ledacos ozkouset, treba i to, jak bude zpracovan cesky text, projde-li cednikem WWW. A proc byste se na vysledek nemohli podivat i vy?

Pro kontrolu uvadim obrazek zobrazitelnych znaku z CE znakove sady pouzivane v pocitacich Macintosh.

A tady mame "problematickou" cast znakove sady v cele jeji velikosti (od 128 do 255):

AAaEAOUaaCacCceEeDidieEoeooouEeu

 ¡E£¤¥¦§¨©ªe¬­gIiI²³iAaIiAaEeIiN

nNÂÃnNÆÇÈ. nOOoO--""'':×oYyRÜÝrR

rS'"sAEATtIZz_OOuUUuUuUuYykZLzGÿ

pro uzivatele MACu a MacWebu:

Nastaveni MacWebu pro zobrazovani cestiny

  1. z menu "File" si vyberte temer dole "Preferences..."
  2. stisknete mys na na rozviraci nabidce (nejsis tam mate naspano "General") a vyberte "Format"
  3. vyberte z rozviraci nabidky "Character Translation:" preklad "ISO -> MAC"
  4. tuknete na "OK"
  5. z menu "File" vyberte polozku "Reload"

A je to!

(pouzivate-li pro zobrazeni textu nejake pismo CE - menu "Edit", polozka "Styles". Pote vyberte vhodne pismo pro "Element: Root", pripadne i pro dalsi "Stylistic".)

A nechci si hrat jenom s textem, ale treba i s obrazky. Tady snad vidite jeden GIF. Ty popelnice staly 3.listopadu 1994 pred jednou stredni skolou asi 100 metru od Ministerstva skolstvi. Kdo se pohybuje okolo pocitacu Apple, poznava reklamni materialy - slogan "Jestlize chcete zmenit budoucnost, zacnete tady." Nevim, zda to, ze je vidime v uvedenem miste, znamena, ze reklama byla uspesna a ceske skolstvi je pocitaci Apple jiz nasyceno, nebo zda to naopak ukazuje zajem skol o tuhle techniku. V kazdem pripade je text reklamniho sloganu pekne umisten.


Chtel jsem si take zkusit praci se zvuky. Tak jsem vzal videokameru, natocil kousek zprav ze 17. listopadu 1994, potom pripojil videokameru k pocitaci Macintosh, na nemz bezel program SoundMachine a zvuk zaznamenal. Je ve formatu pro pocitace Sun, jak je v pripade WWW dokumentu obvykle.
Jeste pridam jeden odkaz a doufam, ze vzhledem k jeho (ne)kvalite mne nikdo nezazaluje kvuli audiopiratstvi.


K tomu, abych mohl zaznamenat i obrazek, jsem musel pouzit pocitac s digitalizacni kartou. S vysledkem nejsem zcela spokojen, ale pro ilustracni ucely je snad kvalita dostacujici. Po zachyceni obrazku jsem jej prededl do formatu JPEG.


Taky jsem si chtel zkusit program Sparkle. Ten je pouzivan pro prehravani videosekvenci ve formatu MPEG. Take dovede zmenit format teto sekvence do obvyklejsiho QuickTime a naopak. Nedovede zatim prehravat obraz a zvuk. Tentokrat jsem pohyblive obrazky nechal vypocitat. Program, ktery se o to postaral, je freeware, nedivte se tedy kvalite. Ale stejne je to zajimave, ne?


Chtel jsem videt i obrazky vetsiho rozmeru. Proto vam chci ukazat kousek okna z reckeho ortodoxniho kostela ve meste Lowell v Massachusetts. Autorem je jakysi Robert Andrews (jestli to nepletu), americky Rek, ktery na vyzdobe kostela pracuje uz asi tricet let. Kostel je zvenci takovy normalni (asi z r. 1925), vevnitr na vas dychne Evropa, zapomenete uplne, ze jste v Americe. Obrazek jsem fotografoval na negativni material Equicolor, nechal zpracovat jednomu Fotolabu a z negativu jsem si nechal udelat PhotoCD. To, co tu prezentuji, neni jeste ten nejvetsi mozny format. Myslim, ze kvalita je znamenita.


Nasledujici sada ctrnacti obrazku pochazi z publikace Univerzitni slavnosti v Karolinu, jiz vydalo Vydavatelstvi Karolinum v roce 1991 (ISBN 80-7066-455-X).


Dekuji, ze jste to se mnou vydrzeli a nashledanou v nejakem jinem miste "cyberspace".
Kdybyste mi snad chteli napsat, zkuste adresu stepan.bojar@ruk.cuni.cz.