P18 - Fenomenologie a sémiotika

Participující fakulty (vysokoškolské ústavy) UK:

Fakulta humanitních studií



Vědní oblast:

filozofie



Rada programu (stav k 31. 12. 2016):

doc. Karel Novotný, M.A., Ph.D. (koordinátor)

doc. PhDr. Ladislav Benyovszky, CSc.

doc. Mgr. Lucie Doležalová, M.A., Ph.D.

prof. PhDr. Miroslav Marcelli, CSc.

Mgr. Jaroslav Novotný, Ph.D.

doc. PhDr. Jaroslav Vančát, Ph.D.



Anotace:

Výzkum se pohybuje na jedné straně v oblasti současné kontinentální filosofie, zejména fenomenologie, hermeneutiky a filosofické antropologie, na straně druhé sémiotický výzkum kromě kontinentálních zdrojů (poststrukturalismus, vizuální studia) čerpá i z anglosaské oblasti (teorie komunikace, lingvistika, urbánní antropologie aj.).


Filosofická část programu navazuje na výzkumné granty a projekty (záměry) realizované na Fakultě humanitních studií v posledních deseti letech. V centru badatelského zájmu stojí stěžejní otázky filosofie, z jejichž reinterpretace historicky vyrůstají fenomenologie a filosofická antropologie, disciplíny, v jejichž rámci se filosofický výzkum na této fakultě uskutečňuje především. Jsou to zejména otázky po vztahu racionality a smyslovosti, subjektivity a tělesnosti, života a smrtelnosti, „danosti“ světa, povahy fenoménu, neskrytosti, a konstituce prostoru a času. Souvisejícími tematickými oblastmi dalších výzkumů jsou vzájemné vztahy jednání, kreativity a rétoriky, a to jak v oblasti etiky a politiky, tak filosofie umění a estetiky.


Sémiotický výzkum zdůrazňuje poststrukturalistické filosofické přístupy ke zkoumání znaků a komunikačních procesů. V souladu se současnými filosofickými inspiracemi tento výzkum opouští jednoznačnou vázanost na sféru verbálních znaků, kterou byla poznačena strukturalisticky koncipovaná sémiotika, a proniká do oblasti vizuální. Zároveň reflektuje komunikační procesy, které se odehrávají v současné společnosti, a zkoumá proměny typů komunikace, které způsobuje nástup nových technologií. Ambicí tohoto typu výzkumu je poskytnout společnou filosofickou základnu pro výzkumy, které se při zkoumání znaků a procesů komunikace odvíjejí v široké oblasti sahající od lingvistiky až po antropologii a kognitivní vědy. S využitím metodologických nástrojů poststrukturalistické sémiotiky zkoumáme především vztahy reprezentace a interpretace, podoby autorství a kreativity, proměny urbánního prostoru a působení mocenských technologií v současné společnosti.


K programu je přidružen zárodek pracoviště zabývajícího se hermeneutikou starověkých a středověkých textů v různých kulturněhistorických, náboženských a sociálních kontextech. Také tento výzkum je interdisciplinární: spojuje filologii, filozofii, intelektuální dějiny, religionistiku, rukopisná studia, atp. Těžištěm zájmu jsou texty spojené s jednotlivými náboženstvími. Jedním ze směrů bádání, které se pracoviště chystá rozvíjet, je digitální filologie.


Poslední změna: 21. leden 2018 23:45 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Za obsah stránky zodpovídá: Odbor pro vědu a výzkum
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám