UK v médiích


Hned dvě prestižní ceny Americké asociace knihoven (ALA) získali minulý týden na konferenci v Chicagu pedagogové Univerzity Karlovy (UK).

Odborná porota složená z knihovníků, knihkupců a čtenářů tento rok v nejprestižnějších kategoriích ocenila v oboru filozofie zlatou medailí a titulem filozofická kniha roku dílo profesora Tomáše Halíka Chci, abys byl. V roce 2012 jej vydalo Nakladatelství Lidové noviny a loni v americkém překladu (I Want You To Be) vydavatelství University of Notre Dame Press.


Aplikace přináší do výkladu pohyb


Jednou z významných sekcí ALA je Americká asociace školních knihovníků (AASL). Ta sdružuje na sedm tisíc členů z USA a Kanady a každoročně oceňuje digitální učebnice, výukové aplikace a nástroje titulem „Best App for Teaching and Learning“. A to hlavně podle toho, jak odpovídají „standardům pro studenta 21. století“, definovaným touto organizací. Tuto cenu za rok 2017 obdržela výuková platforma Lifeliqe z dílny české společnosti Corinth, o níž jsme v LN již několikrát informovali. Na vývoji obsahu aplikace tato mladá česká technologická firma již tři roky spolupracuje s kolektivem pedagogů UK. „Oceněné aplikace mají výjimečnou hodnotu pro vyučování. Podporují hodnoty inovace, kreativity, aktivní účasti a spolupráce. Jsou uživatelsky přívětivé, podporují komunitu studentů ve zkoumání a objevování,“ řekla na slavnostním vyhlášení Jennifer Hableyová z AASL.

„Pro pedagoga vyučujícího vědu tak statickou jako třeba botanika má tato aplikace jeden zásadní půvab. Do jeho výkladu přináší pohyb a svým způsobem i příběh,“ říká Lubomír Hrouda, docent Přírodovědecké fakulty UK a jeden z odborných garantů obsahu Corinthu.

O kvalitách Corinthu svědčí i fakt, že si jej v posledních letech vybraly jako partnera technologické giganty jako Microsoft, HP či Dell. Ve spolupráci s platformou Lifeliqe se firma také zařadila mezi lídry ve vývoji vzdělávacích pomůcek za použití augmentované (rozšířené) a virtuální reality.

„Žádná organizace historicky v tak dlouhém období neudělala v Americe pro rozvoj vzdělanosti víc než ALA, proto její výroční ceny mají v akademickém světě svoji váhu. To že v tomto roce na dvě z těchto cen dosáhli i pedagogové Univerzity Karlovy, je věc, na kterou můžeme být právem hrdí, a chtěl bych svým kolegům k tomuto úspěchu upřímně pogratulovat,“ sdělil na dotaz LN rektor UN Tomáš Zima.

Americká asociace knihoven (ALA) je největší národní organizace sdružující knihovníky na světě a byla založena v roce 1876 ve Filadelfii. Kromě velkého množství vlastních aktivit uděluje i své výroční ceny v mnoha kategoriích.



Poslední změna: 21. leden 2018 23:36 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Za obsah stránky zodpovídá: Odbor vnějších vztahů
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám