UK v médiích

‹  Září 2017  ›

SoNe
123
PoÚtStČtSoNe
45678910
PoÚtStČtSoNe
11121314151617
PoÚtStČtSoNe
18192021222324
PoÚtStČtSo
252627282930

29. srpna 2017

Podíl výdajů státu na vysoké školy na HDP od roku 2009 klesá

Podíl výdajů státu na české vysoké školy na hrubý domácí produkt (HDP) v Česku od roku 2009 klesá. Zatímco tehdy dával stát na vysoké školy více než 0,6 procenta HDP, nyní je to 0,45 procenta, řekl dnes novinářům předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Rozpočet českých vysokých škol se podle Asociace evropských univerzit snížil od roku 2010 o 16 procent. V důsledku toho klesají reálné mzdy vysokoškolských pedagogů a někteří učitelé ze škol údajně odcházejí.


22. srpna 2017

Vězni studují i teologii

Vzdělání je „místenkou“ na cestu vzhůru – k osobnímu a společenskému vzestupu. I čeští vězni mají šanci zlepšit si při výkonu trestu své znalosti. A to jako učni, jako účastníci kurzů, anebo dokonce jako bakalářští studenti Univerzity Karlovy.


22. srpna 2017

Vysoké školy vábí uchazeče

Volné kapacity hlásí stále většina soukromých škol, přihlášku lze poslat i na 150 oborů veřejných VŠ.


17. srpna 2017

Mladý fyzik získal elitní ERC grant

Díky milionu eur Jiří Klimeš vybuduje tým, který vyvíjí chytré metody pro přesnější simulace materiálů, hlavně pak molekulárních krystalů. Metoda je zajímavá i pro farmacii a materiálové vědy.


29. července 2017

Do Prahy přijelo na 150 cizinců, kteří se učí česky

Na 150 zájemců o češtinu z celého světa přijelo do Prahy na tradiční Letní školu slovanských studií. Většina jich má s jazykem již zkušenosti, a tak šeptání v češtině doprovázelo i zahajovací komorní smyčcový koncert ve velké aule Karolina. Při něm se pomalu seznamovala studentka z Vídně, která právě čte Karla Čapka, s mladíkem z Moskvy, který se česky učí už od 13 let. Na Filozofickou fakultu zamířili i studenti z Ghany či Kolumbie.


16. července 2017

Letní školy: umění, ale také experimentální chirurgie

Na tři desítky účastníků přivítala Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni na své Letní škole experimentální chirurgie. Ta je v celé republice ojedinělá, studenti si mohou odnést zcela nové dovednosti. Vyzkoušejí si totiž operace nejrůznějších orgánů, během studia takovou šanci nedostanou. Čtvrtého ročníku se účastní studenti devíti zemí.


12. července 2017

Výstavba kampusu UK v H. Králové by mohla začít do dvou let

Výstavba Výzkumného a vzdělávacího centra Univerzity Karlovy (UK) v Hradci Králové by mohla začít do dvou let a stát bude přes 2,6 miliardy korun. Novinářům to dnes po podpisu memoranda o spolupráci hradeckých fakult UK a Královéhradeckého kraje na tomto projektu řekl děkan Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Miroslav Červinka.


1. července 2017

Karlova univerzita uspěla v USA

Hned dvě prestižní ceny Americké asociace knihoven (ALA) získali minulý týden na konferenci v Chicagu pedagogové Univerzity Karlovy (UK).

Odborná porota složená z knihovníků, knihkupců a čtenářů tento rok v nejprestižnějších kategoriích ocenila v oboru filozofie zlatou medailí a titulem filozofická kniha roku dílo profesora Tomáše Halíka Chci, abys byl. V roce 2012 jej vydalo Nakladatelství Lidové noviny a loni v americkém překladu (I Want You To Be) vydavatelství University of Notre Dame Press.


24. června 2017

VŠ: Návrh rozpočtu ministra financí na vědu odporuje slibům ANO

Vysokým školám se nelíbí návrh ministerstva financí na přidělení peněz pro vědu a výzkum. Rada pro vývoj a inovace navrhovala rozpočet 36 miliard korun, ale ministerstvo návrh snížilo o tři miliardy. Podle vysokých škol to odporuje předvolebnímu slibu hnutí ANO, jehož ministr Ivan Pilný finance řídí. ANO v roce 2013 slibovalo zdvojnásobení peněz na vědu a výzkum, upozornil dnes po zasedání Rady vysokých škol její místopředseda Tomáš Opatrný.


14. června 2017

Moderní kolej: vlastní koupelna, venku hřiště

Bydlení sice v dezolátním stavu, ale o to nejde, důležitější jsou večírky a studentský život. Tato představa o ideální vysokoškolské koleji už, zdá se, neplatí. Studenti chtějí jednolůžkové pokoje, vlastní koupelnu a klid na učení. Scházet se prý mohou na hřišti, ve společenské místnosti nebo kuřárně. A vedení pražských kolejí na to začínají pomalu reagovat. Aktuálně se ve velkém mění například kolej Hvězda, která patří pod Karlovu univerzitu.


9. června 2017

Rektoři chtějí více peněz pro VŠ, dochází jim trpělivost

Vztah současné vlády k vysokému školství je nejhorší od roku 1989, řekl dnes po jednání České konference rektorů (ČKR) její místopředseda a rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek. Rektoři dnes premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) v otevřeném dopise vyzvali, aby zajistil dodržení slibů o navýšení financování vysokých škol. Chtějí také jednat s ministrem financí. V případě, že se návrh rozpočtu během léta zásadně nezmění, chtějí rektoři na vládu naléhat ještě důrazněji.


8. června 2017

Rektoři odmítli návrh rozpočtu, prohlubuje prý podfinancování VŠ

Česká konference rektorů (ČKR) dnes na svém zasedání odmítla návrh státního rozpočtu pro příští rok, který podle nich prohlubuje podfinancování vysokých škol. Obrátí se proto otevřeným dopisem na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Vyplývá to z usnesení konference, pod nímž je podepsán rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, který dnes obhájil funkci předsedy ČKR.


5. června 2017

Studenti tápou, kam jít s depresí

Až tři čtvrtiny chronických duševních nemocí se projeví do 24 let. Během studia se lidé nejčastěji setkávají s prvními většími stresy, které mohou být spouštěčem pro nějaký větší psychický problém. Služby psychologa ale nejsou zrovna levné. Také proto čeští studenti o nějaké odborné konzultaci málokdy uvažují.


18. května 2017

Shromáždění na Albertově uspořádá 17. listopadu opět UK

Shromáždění na Albertově 17. listopadu letos opět uspořádá Univerzita Karlova. Místo, na které před dvěma roky studenti nesměli kvůli shromáždění Bloku proti islámu za účasti prezidenta Miloše Zemana, se jí podařilo zajistit včas. ČTK to řekl mluvčí univerzity Václav Hájek. Na Albertově si studenti tradičně připomínají historické události z let 1939 a 1989.


16. května 2017

Česká Učená společnost ocenila za přínos vědě 18 vědců i studentů

Osmnáct vědců, pedagogů i studentů ocenila Učená společnost České republiky za rozvoj vědy, výsledky jejich práce či podporu zájmu o výzkum. Ocenění si převzali dnes v pražském Karolinu. Medaile za zásluhy o rozvoj vědy obdrželi historička Zdeňka Hledíková, biolog Jan Květ a ekolog Bedřich Moldan. V kategorii vědecký pracovník si cenu odnesl Tomáš Doležal za vědeckou a pedagogickou práci na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity.


10. května 2017

Umělé nohy, skleněné oči i první sluchadla

Dát za něco ruku do ohně nebo vzít nohy na ramena. V reklamním spotu Národního technického muzea (NTM) se nejedná o metafory, ale o reálné skutky.

Věty totiž pronesli paralympionik Jiří Ježek nebo handicapovaný závodník na kole Richard Štěpánek, kterým plnohodnotný život umožňují umělé končetiny. Spot tak láká na velkou výstavu Národního technického muzea Člověk v náhradách aneb technika slouží medicíně.


9. května 2017

Větší zájem začíná být o techniku

Psychologie, anglistika, práva nebo medicína. Tak vypadá volba těch nejambicióznějších studentů, kteří se nebojí o své místo na akademické půdě tvrdě poprat. Právnická fakulta Univerzity Karlovy například přijímá podle posledních údajů ministerstva školství jen něco přes dvacet procent uchazečů, o návalu na medicínu píšeme na předchozí straně. Asi nejvýrazněji se šance na přijetí liší v rámci jednotlivých filozofických fakult a jejich oborů.


7. května 2017

Pět výjimečných z „Karlovky“

Miroslav Bárta, egyptolog a archeolog, je jednou z mediálně nejviditelnějších tváří Univerzity Karlovy. Chodí do televize, angažuje se, sestavuje sborníky, jež se věnují nejen jeho oboru, nýbrž i aktuálním společenským problémům... Ale stále také dělá – se svým týmem v egyptském Abúsíru – světovou vědu. Češi objevují hrobky princezen i kněžích.


5. května 2017

Medici dostanou pavilon za miliardu, staré objekty opustí

Dlouho vyhlížený plán se stane skutečností.

Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni postaví nový pavilon na Lochotíně za více než miliardu korun. Peníze získá z evropských grantů. Do objektu v těsné blízkosti plzeňské fakultní nemocnice se přesunou všechny významné ústavy, které jsou teď rozmístěny po městě. Staré objekty fakulta v budoucnu opustí.


17. dubna 2017

Atentát na Heydricha ve světě? Musíme více vysvětlovat, říká český vědec

Vylepšená verze edukativní hry Československo 38-89: Atentát, která zpracovává život v protektorátu, vyjde letos ve světě pod novým jménem Attentat 1942. Od původní verze se výrazně liší. „V rámci překladu musíme více vysvětlovat, dávat do kontextu a propojovat s událostmi světových dějin, které zahraniční publikum může znát,“ říká šéf projektu Vít Šisler.


13. dubna 2017

Valachová: Nové financování VŠ by mělo zohledňovat potřebu oborů

Ministerstvo školství připravuje nový model financování vysokých škol. Měl by vést ke zvýšení kvality a zajištění podpory vzdělávání v oborech s významnou společenskou potřebností. ČTK to dnes řekla ministryně školství Kateřina Valachová. Usiluje také o navýšení rozpočtu školství v následujících třech letech, a to o 60 miliard korun.


7. dubna 2017

Chci být opět rektorem Karlova učení

„Jiří Drahoš je významná osobnost vědy a vítám každého kvalitního kandidáta na prezidenta České republiky,“ řekl LN Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy, jenž vede školu s rozpočtem 9,5 miliardy korun na rok.


5. dubna 2017

Fakultní insignie. Studenti si šetří na zeměkouli s prsty

Nepřísahat na vypůjčené žezlo, ale konečně na vlastní. S takovým plánem přišli studenti Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a společně rozjeli sbírku na pořízení pořádných univerzitních symbolů. Podle ředitelky institutu komunikačních studií a žurnalistiky Alice Němcové Tejkalové se zatím sešlo téměř šedesát tisíc korun.


4. dubna 2017

Chátrající domy v centru naplní kulturní akce pro lidi

Rozsáhlý komplex budov v Hybernské ulici získala Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Přemění ho na kulturní centrum. Sedmidomí v historickém jádru metropole získalo nového domácího. Filozofická fakulta se domluvila s magistrátem na zápůjčce.


14. března 2017

Čeští geografové mají respekt

Kdo chce mít po studiu jistotu, že bude jeho český diplom oborově respektován, měl by si vybírat především z nabídky studijních oborů na Univerzitě Karlově a na Českém vysokém učení technickém (ČVUT). Respektovaný žebříček QS World University Rankings by Subject, jehož letošní edice byla zveřejněna koncem minulého týdne, totiž zařadil jedenáct oborů z Karlova učení a další pětici z pražské techniky do přední světové dvoustovky.


8. března 2017

Tři studentky převzaly ocenění za významné vědecké práce

Tři studentky dnes v prostorách pražského Karolina převzaly Bolzanovu cenu, kterou Karlova univerzita oceňuje významné vědecké práce svých studentů. Ocenění má více než dvacetiletou tradici. Rektor Tomáš Zima také dnes ocenil desítku nejlepších absolventů a další studenty za jejich činy v humanitární oblasti, za reprezentaci univerzity či za jejich sportovní výkony.


5. března 2017

Rektor UK se zastal anarchisty Ševcova, kterému hrozí vyhoštění

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima se v otevřeném dopise ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) zastal odsouzeného ruského studenta Igora Ševcova, kterému hrozí vyhoštění do vlasti. Postup, kterým anarchista Ševcov přišel o studentské vízum a nebylo mu prodlouženo ani vízum pracovní, označil rektor za zcela nepřiměřený.


23. února 2017

Průzkum: 27 procent studentů medicíny chce pracovat v zahraničí

Více než čtvrtina českých studentů lékařských fakult v Česku plánuje po skončení studia pracovat v zahraničí. Častěji chtějí odejít muži. Mezi důvody k odchodu do zahraničí, které studenti zmiňují, jsou mimo jiné lepší platové podmínky, získání zkušeností a možnost studia cizího jazyka. Vyplývá to z průzkumu, do kterého se zapojilo 1207 studentů osmi lékařských fakult v ČR a jehož výsledky dnes organizátoři představili.


16. února 2017

Kampus Albertov se bude stavět podle vítězného návrhu architektů

Kampus Albertov v Praze se bude stavět podle vítězného návrhu z architektonické soutěže. Po jednacím řízení bez uveřejnění byla s ateliérem Znamení čtyř - architekti podepsána smlouva na vytvoření projektové dokumentace a výkon inženýrské činnosti. Kampus je největší výstavbou Univerzity Karlovy v centru Prahy za posledních sto let. Měl by stát 2,5 miliardy korun, stavba bude financována ze státního rozpočtu.


14. února 2017

Na vysokou se dostane každý

Doba, kdy uchazeči sváděli o přijetí na většinu oborů veřejných vysokých škol lítý boj, je pryč. Podle údajů ministerstva školství přijímají vysoké školy v průměru osmdesát procent uchazečů. Slabší populační ročníky, které nyní maturují, si budou moci po zkoušce z dospělosti už téměř oddechnout. Malý stres spojený s přijímací zkouškou se sice většině z nich přesto nevyhne, platí ale, že kdo ve studiu po maturitě pokračovat chce, cestu si najde. Pokud ovšem netrvá na studiu některého z exponovaných oborů, jako je medicína nebo právo. Velký přetlak uchazečů hlásí také umělecké školy, které přijímají méně než dvacet procent studentů.


Poslední změna: 12. listopad 2014 15:39 
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


Jak k nám