Režimy financování v 7. RP
Úvodní stránkaVěda a výzkumMezinárodní spolupráce ve VaV7. rámcový program EURozcestníkRežimy financování v 7. RP
Financování projektů 7. rámcového programu
Návrh 7. rámcového programu, jehož součástí je i určení způsobů financování veškerých aktivit, rozlišuje mezi tzv. Direct actions a Indirect Actions. Do první kategorie patří veškeré aktivity uskutečňované v rámci Společných výzkumných středisek, do druhé pak plnění čtyř specifických programů 7. RP realizované na základě základě výzev k podávání projektů, resp. v rámci vícezdrojového financování. Karlovy univerzity se prakticky týkají pouze aktivity spadající pod Indirect actions.
Aktivity spadající pod Indirect actions a realizované na základě základě výzev k podávání projektů budou financovány podle šesti různých režimů, tzv. Funding schemes. Konkrétní režimy financování projektů jsou podrobně popsány v třetí příloze Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady o 7. RP, viz Annex III. Nepřehlédněte, že jednotlivé způsoby financování mohou být v závislosti na povaze konkrétních činností uplatňovány jak samostatně, tak kombinovaně.
Z praktického hlediska má zásadní význam to, že o volbě režimu financování nerozhoduje samostatně navrhovatel projektu. Možné režimy financování jsou vždy jednoznačně určeny v pracovním programu, Work Programme, a v pokynech pro uchazeče, Guide for Applicants, které jsou integrální součástí každé výzvy k podávání projektů.
-
Režimy financování činností uskutečňovaných na základě výzev k podávání projektů.
-
Kolaborativní projekty
Collaborative projects
-
Sítě excelence
Networks of excellence
-
Výzkum ve prospěch určitých skupin, zejména SME
Research for the benefit of specific groups, in particular SMEs
-
Koordinační a podpůrné akce
Coordination and support actions
-
Podpora průkopnického ("hraničního") výzkumu
Support for "frontier" research
-
Podpora odborné přípravy a profesní rozvoj výzkumníků
Support for training and career development of researchers
-
-
Režimy vícezdrojového financování iniciativ uskutečňovaných na základě rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady.
-
Finanční příspěvek na společné provádění řádně vymezených národních výzkumných programů, na základě článku 169 Smlouvy. Podpora Společenství bude poskytována podle finančních plánů založených na oficiálních návrzích příslušných národních orgánů.
-
Finanční příspěvek na Společné technologické iniciativy (JTI) na uskutečnění cílů, jichž nelze dosáhnout prostřednictvím programů financování podle bodu a). Financování JTI není součástí pracovního programu SP Spolupráce pro rok 2007.
-
Finanční příspěvek na rozvoj nových výzkumných infrastruktur v evropském zájmu.
-
Podrobnější informace jak o režimech financování činností realizovaných na základě výzev k podávání projektů, tak o refundaci uznatelných nákladů najdete na následující stránce, >>>
Velice užitečnou pomůckou je publikace Technologického centra AV ČR s názvem Pravidla financování projektů 7.RP (pro specifické programy Spolupráce a Kapacity) - brožura je ke stažení zde

